کد خبر: 615688
تاریخ انتشار :

کشف راز اشکال عجیب و غریب تار عنکبوت در مریخ+عکس

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

الگوهایی که در تصاویر ماهواره ای از قطب جنوب سیاره سرخ قابل مشاهده است، تار عنکبوت واقعی نیستند. اما اشکال منشعب و سیاه تراش خورده در سطح مریخ طوری وحشتناک به نظر می رسد که محققان آنها را araneiforms (به معنای عنکبوت مانند) لقب داده اند.

اشکال عجیب و غریب با عرض 1 کیلومتر شبیه هیچ پدیده ای در زمین نیستند. اما در مطالعه جدیدی که در 19 مارس در ژورنال Scientific Reports منتشر شد، دانشمندان با استفاده از یک تخته یخ دی اکسید کربن (یخ خشک) و دستگاهی که فضای مریخ را شبیه سازی می کند، یک نسخه کوچک از عنکبوت ها را در آزمایشگاه بازسازی کردند. وقتی یخ سرد با بستر بسیار گرم تری از رسوبات مریخ تماس پیدا کرد، بخشی از یخ بلافاصله از جامد به گاز تبدیل می شود (فرایندی به نام تصعید) و در آنجا شکاف عنکبوتی ایجاد می شود که گاز را از داخل یخ هل می دهد. تصویر زیر شکل ایجاد شده در آزمایشگاه توسط دانشمندان را نشان می دهد.

کشف راز اشکال تار عنکبوتی در مریخ

لورن مک کیون، دانشمند سیاره ای در دانشگاه آزاد انگلستان طی بیانیه ای گفت: «این تحقیق اولین مجموعه از شواهد تجربی را برای روندی سطحی ارائه می دهد که تصور می شود منظر قطبی مریخ را اصلاح می کند. این آزمایش ها مستقیماً نشان می دهد که الگوهای عنکبوتی که از می بینیم احتمالا با تبدیل مستقیم یخ خشک از جامد به گاز به وجود می آیند.»

طبق گفته ناسا جو مریخ بیش از درصد دی اکسید کربن دارد و بسیاری از یخ و یخبندان که در زمستان در اطراف قطب های سیاره تشکیل می شود نیز از CO2 ساخته شده است. در مطالعه 2003، محققان فرض کردند که عنکبوت های مریخ ممکن است در بهار، هنگامی که نور خورشید به لایه نیمه شفاف یخ CO2 نفوذ کرده و زمین را در زیر آن گرم می کند، تشکیل شوند. این گرم شدن باعث می شود که یخ ترک بخورد. فرضیه تیم تحقیقاتی این است که فرار گاز از طریق شکاف ها، الگوی عنکبوتی زیگزاگی را ایجاد می کند.

این آزمایشات ثابت کرد که فرضیه تصعید در مورد این شکل های عنکبوتی معتبر است. صرف نظر از اندازه دانه های رسوب، یخ خشک همیشه در تماس با آنها تصعید می شود و گاز فراری به سمت بالا رانده می شود و ترک های عنکبوتی را در طول مسیر ایجاد می کند./تابناک

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما