کد خبر: 615692
تاریخ انتشار :

علت سانحه کشتی ساویز؛ مین‌های چسبان در بدنه کشتی یا حمله اسرائیل؟+عکس

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش تابناک جوان به نقل از روزنامه اسرائیلی هاآرتس؛ گزارش‌های تأیید نشده‌ای که ادعا می کند یک کشتی ایرانی در دریای سرخ و در نزدیکی یمن، مورد اصابت اسراییل قرار گرفته است. طبق گزارش این رسانه اسرائیلی: این کشتی که گفته می شود نام آن، ساویز (saviz) است، یک شناور شناسایی اطلاعاتی است که با سپاه پاسداران ایران ارتباط دارد.
هنوز هیچ اظهار نظری از سوی مقامات ایرانی یا اسرائیلی در مورد این گزارش صورت نگرفته و همچنین هیچ تأیید مستقلی در مورد این رویداد وجود ندارد. هم چنین تلویزیون الحدث فیلمی از ادعای حمله به کشتی ایرانی ساویز منتشر کرده است.
تلویزیون الحدث تلویزیون دولتی عربستان سعودی گزارش داد این حمله در سواحل اریتره "به احتمال زیاد" یک عملیات اسرائیلی بوده است، این گزارش اضافه کرد که کشتی خسارت "اساسی" دید، اما غرق نشد.
هارتس در ادامه نوشت: اگر اسرائیل مسئول این حمله باشد، این نشان از اصرار اورشلیم برای ادامه مبارزات دریایی علیه ایران است، علی رغم انتقام گیری‌های احتمالی از تهران و ترس از این که این می‌تواند منجر به تشدید شدید بین دو کشور شود.
تحقیقی که ماه گذشته توسط هاآرتص منتشر شد نشان می‌دهد که اسرائیل و ایران طی دو سال و نیم گذشته درگیر جنگ اقتصادی بوده اند. در عمل، به نظر می‌رسد که اسرائیل ده‌ها کشتی نفتکش ایرانی را مورد اصابت قرار داده است، که باعث خسارت انباشته میلیارد‌ها دلاری ایران شده است.
لازم به ذکر است، رسانه های اسرائیلی و عربی هم اکنون با تاکید بر «گزارش های تایید نشده» در حال مانور خبری بر این موضوع هستند.
علت سانحه کشتی ساویز؛ مین‌های چسبان در بدنه کشتی
خبرگزاری تسنیم که نزدیک به سپاه پاسداران است با تایید این سانحه، دلیل انفجار را مین‌های چسبان در بدنه کشتی اعلام کرد. کشتی ایران ساویز در چند سال گذشته در دریای سرخ به منظور پشتیبانی از تکاور‌های ایرانی که به ماموریت اسکورت شناور‌های تجاری اعزام می‌شوند مستقر بوده است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما