کد خبر: 620530
تاریخ انتشار :

منابع یارانه ۴۵۰ هزار تومانی از کجا تامین می شود؟

همتی نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: آمده‌ام فقط یک دوره چهار ساله رییس جمهور شوم.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

 

همتی در گفت و گوی ویژه خبری شبکه دو سیما گفت: بابت اینکه داوطلبان ذی‎صلاحی نتوانستند به عرصه رقابت وارد شوند متاسفم، ولی تلاش می‌‎کنم نماینده شایسته ‎ای از طرف آن‎ها باشم. و امیدارم این افراد مرا حمایت کنند تا بتوانم در یک مبارزه تقریبا ناعادلانه ۵ به ۱ بتوانم دولت تشکیل دهم.

نحوه ریل گذاری اقتصادی مشکل دارد

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: نحوه ریل گذاری اقتصادی کشور مشکل دارد.

 عبدالناصر همتی درباره یارانه ها که سوال مجری برنامه بود مبنی بر اینکه مبلغ یارانه ها از سال ۸۹ تغییری نکرده و همان قیمت ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان است و یارانه تولید نیز پرداخت نشده است، برنامه شما برای یارانه ها چیست؟ پاسخ داد: قبل از اینکه پاسخ این سوال را بدهم باید بگویم برای ما جمهوریت نظام و رای مردم بسیار مهم است و مورد تاکید حضرت امام(ره) بوده است و فکر می کنم و تاسف خودم را بابت اینکه نمایندگان و داوطلبان ذیصلاحی نتوانستند وارد عرصه رقابت شوند. اما من تلاش می کنم نماینده شایسته ای از طرف آنها باشم و امیدوارم این اجازه را به من بدهند و حمایت کنند که ان شاء الله بتوانم در یک مبارزه تقریبا عادلانه پنج به یک بتوانم دولتی تشکیل بدهم که خواست اکثریت مردم باشد و جمهوریت را ان شاء الله بتوانم محقق کنم.

 

وی ادامه داد: بحث یارانه، بحث بسیار مهمی است و معیشت مردم دچار آسیب شدیدی شده است و تحریم های ظالمانه و فشار حداکثری نیز به این شرایط دامن زده است اما باید بگویم که نحوه ریل گذاری اقتصادی ما مشکل دارد.

 همتی گفت: تاکنون سیاست مداران ما رییس جمهور بودند و اقتصاددان ها را هدایت می کردند نتیجه اش این شد که دیدیم اکنون چند دهه است که وضعیت اقتصادی نه تنها بهتر نشده است بلکه روز به روز نیز خراب تر می شود، یکبار امتحان کنیم اقتصاددان ها مسئولیت اجرایی بگیرند و سیاستمداران به حرف ما گوش بدهند تا ما بگوییم که چگونه می شود اقتصاد را اداره کرد و همانند دیگر کشورهای دنیا تورم را کنترل کرد و مثل همه دنیا رشد اقتصادی را رقم زد.

وی افزود: یارانه دادن فقط به خاطر سیاست های غلط ما باعث شده است که مردم زیر خط فقر بروند و معیشت مردم دچا خدشه شود و اکنون ۴۵ هزار تومان عددی نیست اما مشکل اساسی ما این است که یارانه را به صورت عام درنظر می گیریم و عدالتی در پرداخت یارانه نداریم، شما به حواشی شهرهای بزرگ بروید و ببینید که مردم با چه فلاکتی زندگی می کنند بنابراین رییس جمهور نمی تواند نسبت به اینها بی تفاوت باشد.

این نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: برای پرداخت یارانه حتما برنامه دارم و حتی اعتقاد دارم پرداخت یارانه نقدی باشد اما نمی خواهم کار پوپولیستی کنم و اینکه اکنون می گویندئ چند صد هزار تومان یارانه می دهم درست نیست و اکنون دوستان آن را مطرح می کنند انتظاراتی در جامعه بوجود می آید در حالی که مقام معظم رهبری فرمودند نباید بدون توجه به امکانات و منابع برنامه بدهیم در حالی که برخی مواقع در پرداخت حقوق جاری مشکل داشتیم؛ بنابراین این یارانه نقدی را از کجا می خواهند بیاورند بدهند؟.

 همتی اضافه کرد: اینکه ۱۰۰ تومان یارانه بدهند ۲۰۰ تومان از جیب مردم بردارند؛ من درباره یارانه ها برنامه دارم و به طور جدی روی آن کار کرده ام و ان شاء الله مردم عزیز خواهند دید که ما به صورت جدی روی آن کار کرده ایم.

چهار سال می خواهم رییس جمهور باشم

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: من چهار سال می خواهم رئیس جمهور شوم نه دو دوره و علت آن نیز این است،کسانی که رئیس جمهور شدند در دور اول نتوانستند اصلاح اقتصادی انجام دهند چون می خواستند در دوره بعد نیز در انتخابات پیروز شوند.

 عبدالناصر همتی در ادامه گفتگوی ویژه خبری افزود: در همان چهار سال اول تمام برنامه های خود را انجام خواهم داد که یارانه یکی از آنهاست که باید اصلاح شود و به صورت جدی نتیجه بگیریم و موثر باشد.

وی درباره اینکه پرداخت یارانه باید دائمی باشد، گفت: ما باید قدرت خرید مردم را اصلاح کنیم یعنی اکنون توان خرید اقلام مورد نیازشان را ندارند ما یارانه می دهیم که این کار را بکنند، اکنون یارانه دو دستی پرداخت می شود اما باید یک اعتباری به مردم عزیز بدهیم که بتوانند کالا بخرند و تقاضا ایجاد شود و تولیدکننده بتواند کالای خود را بفروشند ما اگر بتوانیم این مقطع را طی کنیم از یک چرخه دور باطل خارج می شویم، بنابراین توان مالی شان افزایش پیدا می کند و خرید انجام می دهند و تولید ما راه می افتد و رونق پیدا می کند و رشد اقتصادی باعث اشتغال بیشتر می شود و دوباره درآمدها افزایش پیدا می کند.

 همتی در پاسخ به این سوال که شما از یک طرف گفتید که یارانه ۴۵ هزار تومانی ارزش ندارد و از طرف دیگر روی افزایش آن تاکید کردید، رقم یا افزایشی بر روی یارانه نقدی خواهید داشت ؟ افزود: حتما این کار را خواهم کرد اما با مطالعه و براساس منابع، اگر ما به طور مثال می خواهیم ۴۵۰ هزار تومان یارانه بدهیم من که مطلع هستم و تا امروز که توسط رئیس جمهور محترم از کار برکنار شدم رئیس بانک مرکزی بودم ، من همه اطلاعات را در اختیار دارم اگر دوستان بیایند به آنان توضیح می دهم از کدام منابع می خواهند این مقدار یارانه را پرداخت کنند می خواهند بنزین را ۱۰ هزار تومان کنند این محل منابع را شفاف به مردم بگویند.

وی گفت: آنهایی که می خواهند یارانه را افزایش بدهند شفاف بگویند از کدام منابع می خواهند این مبلغ را افزایش بدهند بنابراین خواهش من این است که با مردم پوپولیستی برخورد نکنیم، ساده انگارانه به مسایل نگاه نکنیم و واقعا ساده انگارانه به مسایل نگاه می کنند و فکر می کنند اداره کشور همانند اداره یک خانه است؛ نه اینگونه نیست و مشکلات عظیم اقتصادی داریم و زیرساخت های ما مشکل جدی پیدا کرده اند منابع درآمدی دولت مشکلات جدی پیدا کرده است.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: شما بودجه ۱۴۰۰ را نگاه کنید همین امسال شصت تا هفتاد درصد به بودجه اضافه شد که من خیلی مخالف بودم و در جلسات دولت نیز گفتم که این کار را نکنید از آن طرف مجلس نیز ۳۰ درصد به آن اضافه کرد و اکنون نیز بودجه نسبت به سال گذشته دو برابر شده است منابع آن را از کجا می خواهند بیاورند؟

همتی گفت: پوپولیستی کارکردن مردم را فقیر می کند و این ساده انگارانه است و کشور را باید با عقلانیت اداره کرد.

منبع: اقتصاد آنلاین

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما