کد خبر: 620976
تاریخ انتشار :

چرا سکه، دلار را جدی نمی گیرد؟

امروز ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ سکه امامی برای دومین روز متوالی به روند دلار اعتنایی نکرد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

 

روز چهارشنبه، اسکناس آمریکایی ۳ دهم درصد از ارزش خود را از دست داد و به زیر محدوده ۲۳ هزار و ۹۰۰ تومانی رفت. با وجود این افت، در بازار سکه، میزان خریدها افزایش یافت. فلز گران بهای داخلی با تکیه بر افزایش فعالیت خریداران توانست ۳ دهم درصد افزایش قیمت را به ثبت رساند و به نزدیکی سطح ۱۰ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان برسد. 

به گفته فعالان، سکه بازان در روزهای گذشته تصور می‌کردند که اسکناس آمریکایی در مسیر کاهشی قرار خواهد گرفت. به همین دلیل، ترجیح می‌دادند که چندان به صورت جدی در موقعیت خرید قرار نگیرند. با این حال، حفظ محدوده ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومانی در بازار دلار موجب شده است که سکه بازان به روند آتی بهای اسکناس آمریکایی خوشبین‌تر شوند. در کنار این، دلار در دو روز گذشته چند بار به کانال ۲۴ هزار تومانی رفته است و همین مساله موجب شده است که انتظارات افزایشی در بازار فعال باقی بماند. با این حال، عقب گرد دلار از محدوده ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومانی می‌تواند بار دیگر موجب افت قیمت سکه شود. 

تحلیل گران فنی باور دارند در صورتی که فلز گران بهای داخلی بتواند بالای محدوده ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان باقی بماند، خریداران به حضور فعال خود در بازار ادامه خواهند داد. سکه بازان در دو روز اخیر به روند دلار اعتنای چندانی نکرده‌اند و همین موضوع موجب شده است که حباب فلز گران بهای داخلی در محدوده مثبت قرار بگیرد. به گفه تحلیل گران افزایش حباب نشانه آن است که سطح تقاضا در بازار بالاتر رفته است. 

عامل دیگری که می‌تواند در روزهای آینده به رشد معنادار سکه کمک کند، افزایش قیمت دلار به بالای مقاومت ۲۴ هزار و ۴۰۰ تومانی است. معامله گران دلار در روزهای اخیر خریدهای خود را کاهش دادند. آن‌ها تصور می‌کنند باید در انتظار آشکار شدن نتایج مذاکرات هسته‌ای باقی بمانند. در صورتی که اخبار مثبتی از مذاکرات منتشر نشود، دلار می‌تواند با سرعت بیشتری به مسیر افزایشی بازگردد. این در حالی است که احتمالا بازارساز نیز تلاش زیادی خواهد کرد که دلار به بالای خط ۲۵ هزار تومانی صعود نکند.

منبع: اقتصاد نیوز

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما