کد خبر: 621205
تاریخ انتشار :

افرادی که می خواهند گیاه خوار شوند بخوانند

انتخاب این نوع رژیم همچنین راهی برای جلوگیری از ابتلا به سرطان های روده بزرگ، سینه، پروستات و سایر سرطان ها است ضمن این که راهی مناسب برای حفظ سلامت محیط زیست محسوب می شود.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

 

 

گیاه خواران باید بدانند که منابع گیاهی سرشار از آهن قدرت جذبشان به اندازه منابع حیوانی نیست. منابع گیاهی حاوی این ماده معدنی شامل حبوبات، سبزیجات تیره رنگ، تخم مرغ، دانه های آفتاب گردان و کدو تنبل و همچنین برخی غلات غنی شده است. گیاه خواران باید بیشتر از افرادی که گوشت می خورند، آهن را به بدنشان برسانند. این میزان در مردان گیاه خوار باید ۱۴.۴ میلی گرم در روز و در زنان ۳۲.۴ میلی گرم در روز باشد.

امگا ۳ را از یاد نبرید

اگر از آن دسته گیاه خوارانی هستید که ماهی را نیز به همراه مرغ و گوشت از رژیم غذایی تان حذف کرده اید باید بدانید که امگا ۳ موجود در ماهی برای حفظ سلامت قلب ضروری است. با این حال منابع گیاهی سرشار از این اسیدهای چرب شامل دانه های کتان، دانه های چیا، گردو، روغن کلزا، کنف، سویا و جلبک دریایی است. مردان روزانه به ۱.۶ گرم امگا ۳ و زنان به ۱.۱ گرم از این چربی ها نیاز دارند. شما باید منابع گیاهی حاوی این اسیدهای چرب را بیشتر از منابع حیوانی مصرف کنید.

از مصرف غذاهای غیر گوشتی ناسالم بپرهیزید

قرار نیست با حذف گوشت قرمز و سایر منابع گوشتی به مصرف بیش از حد آب میوه های شیرین، دانه های تصفیه شده، نان سفید، برنج سفید و ماکارونی روی بیاورید. این محصولات قند خون را به سرعت افزایش می دهند و منجر به افزایش مقاومت به انسولین می شوند پس شما در معرض ابتلا به دیابت قرار می گیرید. به جای انتخاب این محصولات ناسالم سراغ دانه های کامل مانند جوی دو سر، برنج قهوه ای، انواع توت ها، گندم کامل و ... بروید.

از پروتئین غافل نشوید

منابع گیاهی شامل پروتئین عبارتند از عدس، لوبیا، تخم مرغ، دانه ها، آجیل، محصولات سویا، کلم بروکلی، جو و ...میزان نیاز روزانه به پروتئین بر حسب سن و وزن متفاوت است. اما به طور کلی مردان روزانه به ۵۵۶ گرم و زنان به ۴۶ گرم از پروتئین نیاز دارند.

سویا میل کنید

سویا یکی از معدود پروتئین های گیاهی است که به طور کامل توسط بدن جذب و استفاده می شود. سویا حاوی تمام اسیدهای آمینه ضروری برای حمایت از عملکرد بدن است. ضمن این که چربی غیر اشباع آن برای سلامت قلب سودمند به نظر می رسد

 

منبع :life.irna.ir

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما