کد خبر: 627811
تاریخ انتشار :

واکنش طحان نظیف به عدم امضای اعتبارنامه رئیسی توسط آملی لاریجانی

سخنگوی شورای نگهبان در نخستین نشست خبری درخصوص اعلام دلایل عدم احراز صلاحیت کاندیداهای ریاست جمهوری و علی لاریجانی توضیحاتی ارائه کرد و در پاسخ به سوالی درباره امضانشدن اعتبارنامه رئیس جمهور منتخب و اینکه آیا عدم امضا مغایرتی با قانون دارد، گفت: براساس قانون خدشه ای در اعتبارنامه ایجاد نمی شود. اعتبارنامه رییس جمهور منتخب قبل از جلسه تنفیذ امضا شد و کسانی که در جلسه بودند، امضا کردند.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

مهمترین بخش اظهارات هادی طحان نظیف به شرح زیر است:

* از زحمات و خدمات و تلاش های کدخدایی تشکر می کنم. 

* آقای کدخدایی تراز سخنگویی را نه در شورای نگهبان بلکه در کشور افزایش دادند.

* ما در شورای نگهبان رسانه مستقلی نداریم اما شما رسانه ها زبان و بیان ما باشید و به شورای نگهبان کمک کنید.

جزئیات مصوبات اخیر شورای نگهبان

جزئیات مصوبات اخیر شورای نگهبان؛ مجمع تشخیص به طرح اصلاح قانون انتخابات ایراد گرفتجزئیات مصوبات اخیر شورای نگهبان؛ مجمع تشخیص به طرح اصلاح قانون انتخابات ایراد گرفت1400/05/16 - 11:14

* طرح جهش تولید مسکن در مرحله اول اشکالات متعددی داشت و در نهایت با اصلاحات مجلس دو یا سه ابهام باقی مانده است.

* طرح اصلاح مواد قانونی از انتخابات ریاست جمهوری پس از رفت و آمدها در نهایت اشکالی به این اصلاحیه قانون نداشتیم اما از نظر شورای عالی نظارت بر سیاست های کلی نظام، حل نشده بود و این مصوبه را به مجلس ارایه دادیم و هنوز نهایی نشده است.

* طرح مجلس درباره اضافه شدن مواردی به استیضاح یا سوال، خلاف قانون اساسی تشخیص داده شد.

* اعضاء شورای نگهبان از این طرح انحصار را برداشت کردند، بر همین اساس طرح خلاف قانون اساسی تشخیص داده شد.

* ۹ اساسنامه را بررسی کردیم. اساسنامه فدراسیون های ورزشی آماتوری خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد و به دولت ابلاغ شد.

* ۲۸ مورد از استعلامات دیوان عدالت اداری توسط فقهای شورای نگهبان بررسی و پاسخ داده شده است.

توضیح سخنگوی شورای نگهبان درباره لایحه هفتم توسعه و تمدید لایحه برنامه ششم

* تمدید را نشنیدم البته قانون قبلی یک سال تمدید شد اما تشریفاتی دارد.

* سیاست های کلی برنامه هفتم، باید توسط رهبری ابلاغ شود دولت لایحه بدهد ‌ و مجلس تصویب کند و به شورای نگهبان ارسال شود.

* در مرحله تدوین و نگارش قانون ما هیچ نقشی نداریم.  

جزئیات دیدار آیت‌الله جنتی با دبیرکل اوپک

* دیدار با آیت الله جنتی به درخواست دبیرکل اوپک صورت گرفت و دبیر کل هم مسلمان هستند و قبلا هم دیداری صورت گرفته است.

* دیدار خوبی بود و راجب دغدغه های ایران درباره نفت و راهکارها صحبت شده است.

* سیاست های اقتصادی در دست دولت است اما دستگاه ها در حد توان به دولت کمک می کنند. 

پاسخ به سوالی درباره امضانشدن اعتبارنامه رئیس جمهور منتخب و اینکه آیا عدم امضا مغایرتی با قانون دارد؟

* براساس قانون خدشه ای در اعتبارنامه ایجاد نمی شود.

* اعتبارنامه رییس جمهور منتخب قبل از جلسه تنفیذ امضا شد.

* در جلسه شورای نگهبان اعضایی که حضور داشتند امضا کردند و کسانی که نبودند امضا نکردند و زمانی نبود و باید اعتبارنامه را خدمت رهبری ارسال می کردیم.

رای اعضای شورای نگهبان برای احراز صلاحیت‌ها مخفی و کتبی است

* برخی از نامزدها حضوری به شورای نگهبان آمدند و دلایل عدم احراز به آنها گفته شده است.

* برخی هم تلفنی به آنها اعلام شده است.

* هر آنچه به افراد مربوط باشد توسط شورای نگهبان به نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره عدم احراز صلاحیت اعلام شده است.

* رای مخفی و کتبی بوده است.

* انتشار عمومی خلاف شرع است.

توضیح طحان نظیف درباره اعلام علت ردصلاحیت لاریجانی

* درباره انتشار عمومی ردصلاحیت، قانون و شرع برای ما منع ایجاد کرده است اما به افراد گفتیم برخی افراد را نگفتیم که اطلاع رسانی خواهیم کرد. 

* مواردی را که درخواست داشتند به آقای لاریجانی اعلام شده است. 

پاسخ به شائبه ها درباره طرح صیانت از کاربران فضای مجازی

* درباره طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی هنوز چیزی تصویب و به شورا ارسال نشده اما اگر این طرح با قانون اساسی و شرع مغایرت داشته باشد اعلام می‌کنیم.

* ما تا لحظه آخر نمی دانیم چه طرحی به شورای نگهبان ارسال می شود.

* اطمینان می دهم اگر این طرح با قانون اساسی و شرع مغایرت داشته باشد به صراحت اعلام می کنیم.

به دنبال توسعه اختیارات شورا نیستیم و اختیارات ما در قانون آمده است

* مجلس گاهی بدنبال این بوده که شورای نگهبان اختیارات خود را توسعه دهد که با منع شورا منجر شده است.

* برخی می خواستند شورای نگهبان، نظارت بر انتخابات شوراها و روستاها را بر عهده بگیرد اما مخالفت کردیم.

مشروح اظهارات سخنگوی شورای نگهبان به نقل از ایسنا را در ادامه بخوانید:

عباسعلی کدخدایی سخنگوی پیشین شورای نگهبان در جمع خبرنگاران حضور یافت و یاد و خاطره شهدا از جمله شهدای خبرنگار را گرامی‌ داشت و گفت: یاد عزیزانی که در دوره سخنگویی اینجانب در خدمتشان بودیم و توفیق دیدنشان را نداریم نیز گرامی می‌داریم. قاعدتا امروز من نباید اینجا می‌بودم اما به اصرار آمدم تا سخن کوتاهی داشته باشم، طلب حلالیت می‌کنم اگر کوتاهی داشتیم و ان‌شاءالله دوره جدید را با آقای طحان نظیف که شایسته‌تر از بنده هستند شروع می‌کنیم، ایشان در یکی دو سال گذشته در حوزه رسانه به من کمک می‌کردند، از همه همکاران خودم در شورای نگهبان نیز تشکر می‌کنم من گاهی اوقات سخنگو بودم آن‌جایی که باید سخن می‌گفتم و گاهی سخن نمی‌گفتم در جایی که نباید سخن می‌گفتم، به همین دلیل سخنگو و سخن‌نگو بودم.

پس از پایان سخنان کدخدایی، هدیه‌ای از سوی خبرنگاران به رسم یادگاری به سخنگوی پیشین شورای نگهبان داده شد.

هادی طحان نظیف سخنگوی جدید شورای نگهبان ضمن تبریک روز خبرنگار گفت: از خبرنگاران عزیزی که با ما نیستند اما یاد و خاطره‌شان با ما هست از شهید صارمی تا خبرنگارانی که اخیرا جان باختند. تقدیر و تشکر می‌کنم هم‌چنین از زحمات آقای کدخدایی نیز تشکر می‌کنم و معتقدم ایشان تراز سخنگویی را ارتقا دادند و امیدوارم من هم بتوانم وظایف خود را انجام دهم. تلاش ما این است که در این دوره با ارتباطی دو سویه در خدمت شما باشیم.

وی در پاسخ به سوالی در رابطه با تمدید برنامه ششم توسعه و نظر شورای نگهبان در این باره گفت: من راجع به تمدید برنامه توسعه چیزی نشنیدم و اگر برنامه هفتم بخواهد نوشته شود باید سیاست‌ها از سوی رهبری مشخص شود و لایحه توسط دولت نوشته شود اما شورای نگهبان در ارتباط با نگارش قانون نقشی ندارد و ما این را مخالف استقلال مجلس می‌دانیم.

سخنگوی شورای نگهبان در ارتباط با پاسخ دبیر اوپک به درخواست صادرات نفت ایران از سوی آیت‌الله جنتی گفت: این دیدار به درخواست دبیرکل اوپک انجام شده بود و مسبوق به سابقه هم بود و این دیدار، دیدار خوبی بود، سیاست‌های اقتصادی در اختیار دولت است اما دستگاه‌ها به دولت کمک می‌کنند.

وی در پاسخ به سوالی درباره ایرادات طرح جوانی جمعیت گفت: نسبت به طرح جوانی جمعیت موافقت‌ها و مخالفت‌های جدی وجود داشت و در شورای نگهبان جلسات بسیاری در این مورد برگزار کردیم و اخیرا ایرادات ما به مجلس منعکس شد و امیدواریم با ابهاماتی که گرفته شد، قانون مفید و موثر در این حوزه محسوب شود

طحان نظیف در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا امضا نشدن اعتبارنامه رییسی از سوی آملی لاریجانی، خدشه‌ای ایجاد می‌کند؟ گفت: براساس قانون خدشه‌ای در اعتبار نامه پیش نخواهد آمد. اعتبارنامه در جلسه شورای نگهبان قبل از مراسم تنفیذ امضا شد؛ طبیعتاً اشخاصی که حضور داشتند اعتبارنامه را امضا کردند.

وی در ارتباط با مسئولیت سخنگویی گفت: این مسئولیت دشوار و سنگین است و بنده امیدوارم با کمک‌های شما از عهده مسئولیت برآیم، مسئولیت ما پاسخگویی به شماست و تلاش در دوره جدید این است که مجموعه شورای نگهبان در اطلاع‌رسانی شفاف اقدام کنند.

طحان نظیف در خصوص ایرادات طرح الزام به ثبت اموال غیرمنقول گفت: مشروح ایرادات خدمت شما تقدیم می‌شود، یکی از چالش‌های ثبتی، ثبت نشدن اموال غیرمنقول است و برای حل آن باید راهکاری مخالف با شرع و قانون اساسی اتخاذ نکنیم، ما با فراگیری اسناد رسمی موافق هستیم اما باید راهکار جامعی در نظر گرفته شود و ما دغدغه کسانی که این طرح را تهیه کردند ارج می‌نهیم امیدوارم در رفت‌وآمدها به راهکارهای خوبی برسیم.

وی درباره طرح صیانت از فضای مجازی و اصل ۸۵ شدن آن نیز گفت: هیچ هماهنگی قبلی درباره مصوبات با شورای نگهبان معنا ندارد، چون ما تا آخرین لحظه نمی‌دانیم که چه چیزی توسط مجلس نهایی خواهد شد. تا زمانی که متن نهایی به شورای نگهبان نرسد ما نمی‌توانیم اعلام نظر کنیم.

وی ادامه داد: هنوز چیزی تصویب نشده است. برخی از موارد بوده که شورای نگهبان حتی ضرورت اصل ۸۵ قانون اساسی را نیز زیر سوال برده است. رعایت حقوق مردم برای ما در شورای نگهبان مهم است.

طحان نظیف در پاسخ به سوال ایسنا در رابطه با اعلام دلایل رد صلاحیت به کاندیداها گفت: بعضی افراد به شورای نگهبان مراجعه کردند و بعضی هم غیر از مراجعه حضوری پاسخ گرفتند و شورای نگهبان هر پاسخی داشته باشد اعلام می‌کند و تا این‌جا هم اعلام شده اما این‌که دلیل عدم احراز چه بوده چون رای مخفی بوده ما هم نمی‌دانیم و دلیل عدم اعلام عمومی دلایل رد صلاحیت‌ها نیز این است که منع شرعی و قانونی داریم نمی‌توانیم آن‌ها را اعلام کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این سوال که آیا آیت‌الله لاریجانی اعتبارنامه رئیس جمهور منتخب را امضا کرده است یا نه گفت: کسانی که در جلسه قبل از تنفیذ برگزار شد حضور داشتند، اعتبارنامه را امضا کردند اما کسانی که حضور نداشتند طبیعتا امضا نکردند.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره درخواست علی لاریجانی برای شفاف‌سازی دلایل رد صلاحیتش نیز گفت: مواردی را که آقای لاریجانی درخواست دادند به ایشان منعکس شده است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما