کد خبر: 628202
تاریخ انتشار :

نگاه تحلیلگر/ گفت‌وگوی «نامه‌نیوز» با علی بیگدلی

طالبان به دشمن منطقه‌ای ما تبدیل خواهد شد

بیگدلی گفت: ما به دلایل متعددی نمی‌توانیم برای همیشه در کنار طالبان بمانیم و طالبان دوست قابل اعتمادی برای ما نیست.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

گروه سیاست نامه نیوز، طالبان در افغانستان جولان می‌دهد و وضعیت افغانستان هر روز بدتر می‌شود. ایران اما با وجود مخاطراتی که این وضعیت برای ما دارد، تقریبا ساکت است.

علی بیگدلی، تحلیلگر مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با «نامه‌نیوز» درباره رویکرد ایران در مقابل طالبان و وضعیت فعلی افغانستان گفت: «سیاست عمومی و استراتژی منطقه‌ای ما این است که دشمن شماره یک خود یعنی آمریکا را از منطقه دور کنیم. همان طور که در مورد عراق هم دنبال عملی کردن همین تصمیم هستیم.»

وی افزود: «خروج آمریکا و ناتو از افغانستان هم می‌تواند برای ما امنیت منطقه‌ای ایجاد کند و هم یک امتیاز منطقه‌ای برای ما است. به همین خاطر ما علی‌رغم لطماتی که طالبان در مزار شریف و ... به ما زده بود، به سوی او رفته و دعوتش کردیم».

این کارشناس مسائل خارجی تاکید کرد: «باید دقت داشت که ما به دلایل متعددی نمی‌توانیم برای همیشه در کنار طالبان بمانیم و طالبان دوست قابل اعتمادی برای ما نیست. در افغانستان سه جریان تروریستی خشن یعنی طالبان، القاعده و داعش حضور دارند که این ها با هم پیمان پنهاهی دارند. برای مثل وقتی مدرسه هزاره‌های شیعه منفجر شد طالبان اگرچه گفت کار ما نبوده اما از گروه دیگری هم نام نبرد و این یعنی این‌ها ارتباط پناهی دارند. طرف دیگر قضیه نیز اختلاف آئینی است که ما به خاطر شیعه بودن با هر سه گروه داریم. این‌ها کاملا ضد شیعه هستند و به این دلایل ما هیچ وقت نمی‌توانیم با طالبان ارتباط استراتژیک برقرار کنیم».

بیگدلی همچنین گفت: «به نظر من جریانی که به دنبال تطهیر طالبان بود کار اشتباهی کرد که به خاطر نشان دادن خوشنودی خود از خروج آمریکه به سمت طالبان رفت و او را به ایران دعوت کرد. این جریان توجه نکرد که طالبان نه تنها به ایران بلکه به بسیاری از پایتخت‌های منطقه‌ای از جمله ترکیه، پاکستان، مسکو، پکن و ... رفته و یک سردرگمی استراتژیک برای همسایگان ایجاد کرده است. در عین حال می‌خواهد به همسایگان خود بگوید که حاکم شدن ما خطری برای شما ندارد. با این حال مانور نظامی روسیه با تاجیکستان و ازبکستان در مرزهای آسیای مرکزی نشان می‌دهد که از مهاجرت به این منطقه که بسیار هم حساس است، ترس دارد». 

وی با اشاره به اینکه «ایران اکنون دچار سردرگمی استراتژیک در مواجهه با طالبان است» گفت: «ایران نمی‌داند چه تصمیمی بگیرد. از طرفی نمی‌تواند به مخاطر مشکلات موجود در منطقه و داخل کشور به طالبان نزدیک شود و از طرف دیگر به دلایل گفته شده و به خصوص به دلایل آئینی امکان نزدیکی به طالبان را ندارد. به همین خاطر یک نوع بی‌حس و حالی در روابط ما با طالبان ایجاد شده است».

بیگدلی در ادامه گفت: «البته هنوز کانون‌های قدرت در درون جامعه و کانون‌های رسانه‌ای مثل کیهان و ... هنوز نتوانسته‌اند به روشنی بگویند که ما چه استراتژی در قبال طالبان خواهیم داشت. آقای رئیسی هم هنوز کاملا مستقر نشده است اما امر مسلم این است که هر نوع ارتباط نزدیک با طالبان اشتباه است. طالبان از ما پول و اسلحه می‌خواهد و یک روزی که خیلی هم دیر نیست به دشمن منطقه‌ای ما تبدیل خواهد شد. به این خاطر که سه جریان تروریستی موجود در منطقه شدیدا و عمیقا از نظر آئینی و منطقه‌ای کاملا با ما مخالف هستند. حتی داعش با القاعده پیمان بسته که آن شکستی که شهید سلیمانی به آنان وارد کرد را در هر موقیعتی جبران کنند و به همین دلیل است که مثلا زایشگاه شیعیان را در افغانستان منفجر می‌کنند. اساس استراتژی منطقه‌ای آنان نابودی تشیع است و حاکمان ما نیز قطعا این را می‌دانند اما کمتر متاسفانه توجه می‌کنند». 

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما