کد خبر: 630086
تاریخ انتشار :

آغاز تحرکات عربستان علیه ایران ، از راه افغانستان !

ایرنا نوشت: وب سایت فرانسوی«اینتلیجنس آنلاین» متخصص در امور امنیتی فاش کرد که عربستان، «ترکی الفیصل» رئیس سابق سرویس اطلاعاتی این کشور را مامور گفتگو با طالبان کرده است.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش امروز (یکشنبه)  این وب سایت فرانسوی، عربستان برای انجام گفتگوی منطقی با طالبان و با هدف از بین بردن آنچه نفوذ ایران در افغانستان خوانده شده، چهره اطلاعاتی کهنه کار این کشور «ترکی الفیصل» رئیس سابق سازمان اطلاعات عمومی عربستان را انتخاب کرده است.

عربستان سعودی برای تسهیل مذاکرات خود با طالبان به اسلام آباد متکی است و هنگامی که «عمران خان»، نخست وزیر پاکستان ۷ مه به جده سفر کرد ، اتحاد استراتژیک خود را با پاکستان تمدید کرد و پس از آن «فیصل بن فرحان» وزیر خارجه عربستان در ۲۷ ژوئیه با همتای پاکستانی خود «شاه محمود قریشی» دیدار می کند.

این پایگاه امنیتی فرانسه افزود که مذاکرات این دو نفر با سازمان اطلاعات پاکستان به سرپرستی «فایز حمید» برای میانجیگری گفتگوی سعودی با طالبان بوده است.

حمید همچنین با همتای سعودی خود «خالد بن علی الحمیدان»، رئیس اطلاعات عمومی عربستان در مقر سازمان اطلاعات و امنیت پاکستان دیدار کرد.


کلیک کنید: ارزش سهام عدالت چقدر است؟


به گزارش این مجله اینترنتی فرانسوی مأموریت ترکی الفیصل برای تمدید روابط با رهبران طالبان به دلیل تجربه او در تعامل با آنها در هنگام قدرت گرفتن این جنبش قبل از حمله آمریکا به افغانستان در سال ۲۰۰۱ میلادی است.

الفیصل  به تازگی با رهبر برجسته طالبان «ملا محمد یعقوب» ، پسر «ملا عمر»، بنیانگذار طالبان ملاقات کرده است. همچنین گمانه زنی ها حاکی از این است که الفیصل برای دیدار با «ملا عبدالغنی برادر» که ایالات متحده در پایتخت قطر با او مذاکره کرد، به دوحه سفر کرده است.

عربستان سعودی اولین کشوری بود که امارات اسلامی طالبان را در بیش از ۲۰ سال پیش به رسمیت شناخت، اما طبق آنچه اینتلیجنس آنلاین فاش کرد این بار پای پول در میان بوده است .

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما