کد خبر: 630970
تاریخ انتشار :

مقام ارشد آمریکا:«اف-35» جنگنده غیرقابل شکار نیست

رئیس کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا گفت که به دلیل نوآوری‌ها در فناوری موشکی،جنگنده «اف-35» غیر قبل شکار شدن نیست.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

یک مقام ارشد دولت آمریکا بر آسیب پذیری جنگنده‌های گراقیمت «اف-۳۵» در تقابل با سامانه‌های پیشرفته دفاع موشکی اشاره کرد.

به نوشته وبگاه «دیفنس پست» به نقل از «مجله نیروی هوایی آمریکا»، «آدام اسمیت» رئیس کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا در روزهای اخیر در این باره گفت، برخلاف تصور اولیه، جنگنده اف-35 هواپیمای غیر قبل شکار شدن نیست و این به دلیل نوآوری‌های اخیر در زمینه فناوری موشکی است.

آدام اسمیت از نیروی هوایی خواست تا بیشتر روی سامانه‌های کوچک و بدون سرنشین سرمایه گذاری کند زیرا معتقد است که اف-۳۵  آنطور که پیش از این تصور می‌شد لبه برتری فناوری وغیرآسیب پذیر نباشد.

این مقام ارشد دولت آمریکا خاطرنشان کرد که جنگنده اف-۳۵ البته نسبت به سایر جنگنده‌ها تا حدود زیادی پایدار‌تراست. با این حال، اسمیت گفت که  اف-۳۵ با وجود دارا  بودن سامانه مجهز، به دلیل پیشرفت فناوری موشک‌ها قادر به حفظ این جنگنده نیست.

این اولین بار نیست که رئیس کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا از جنگنده اف-۳۵ ابراز نارضایتی می کند. او ماه مارس سال جاری از این جنگنده به عنوان هواپیمایی که بودجه کلان بی‌دلیل را اختصاص داد، یاد کرد. در ماه ژوئن، اسمیت همچنین از هزینه بالای نگهداری این هواپیما صحبت کرد.

تاکنون دستکم ۶۸۰ فروند اف-۳۵ از سوی شرکت «لاکهید مارتین» ساخته شده و کاربر اصلی آن ایالات متحده است، اگرچه نیروی‌های هوایی استرالیا، انگلیس و دیگران نیز از این جنگنده استفاده می‌کنند.

چندی قبل مقام‌های روس با اشاره به استقرار سامانه‌های راداری «رزونانس» در نقاط مختلف این کشور گفتند، موشک‌های ابرفرا صوت و جنگنده‌های پنهانکار غرب هیچ خطری برای روسیه محسوب نمی‌شوند.

«پاول سوزینوف» از مقام‌های ارشد شرکت تسلیحاتی «آلماز-آنتی» گفت: «ما می‌توانیم با هر موشک ابرفراصوت  موجود یا موشکی که در آینده نزدیک ساخته می‌شود  مقابله کنیم. موشک‌هایی که در خارج از کشور تولید شده‌اند هیچ تهدید ملموسی برای ما ندارند و ما می‌دانیم که چگونه در این زمینه توسعه بیشتری پیدا کنیم.»

این در حالی است که یک منبع دیگر روس  گفت که روسیه قرار است چندین رادار فوق پیشرفته «رزونانس-» قادر به شناسایی و رصد اهداف پنهانکار را در منطقه  شرق دور این کشور مستقر کند . در حال حاضر، سه ایستگاه راداری نظارت همه جانبه رزونانس در حالت آماده باش رزمی هستند یا در نیروی هوایی و پدافند هوایی ناوگان شمالی روسیه مستقر شده‌اند و دو ایستگاه راداری دیگر نیز در منطقه قطب شمال در روسیه مستقر شده‌اند.

منبع: فارس

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما