کد خبر: 630999
تاریخ انتشار :

چرخش عجیب روزنامه اصلاح طلب به سوی رئیسی

نگاهی جامعه شناسانه به سفرهای استانی رئیسی

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

برخی اخبار درگوشی حکایت از آن دارد که سید ابراهیم رئیسی تمایلی به گره خوردن سرنوشت دولت نوپایش با سرنوشت اصولگرایان تندرو ندارد. یعنی وی در حالیکه سعی می‌کند مقابل این گروه نایستد ولی در عین حال نمی‌خواهد نگاهی که جامعه به اصولگرایان تندرو دارند به دولت وی نیز داشته باشند. برهمین اساس است که به نظر می‌رسد رئیس جمهوری در تقسیم پست‌ها ترفند خاصی را بکار برده است که اتفاقا صدای برخی تندروها را حداقل در شبکه‌های اجتماعی درآورده. ترفند و یا شاید بهتر است بگوییم تدبیر ابراهیم رئیسی چنین بوده که تلاش شده پست‌های حساس و مهم که در واقع ویترین دولت هستند و نقش بسزایی در افکار عمومی جامعه دارند را به دست افراد معتدل و با سبقه علمی سپرده شود و پست‌هایی که بیشتر درونی هستند و آنچنان حداقل برای مردم موثر نیستند به عنوان سهمیه به گروه‌های تندرو داده شود. این موضوع به نیکی در برخی معاونت‌های ریاست جمهوری قابل مشاهده است.

در مقام تحلیل و پیش‌بینی مشخص نیست چنین بالانسی اولا چقدر کارساز باشد و ثانیا تا چه زمانی ‌بتواند بخش خاص اصولگرا را کنترل کند. بهرحال این طیف جناح راست مدعی است که نقس پر رنگ و مهمی در پیروزی سید ابراهیم رئیسی داشته فلذا باید از دولت سهم بگیرد و گرنه...!

لیکن مثل تمام دولت‌های قبلی دیر یا زود زاویه‌هایی میان دولت و طرفداران آن شکل خواهد گرفت. دولت احمدی‌نژاد و شخص رئیس آن معجزه قرن بودند ولی در نهایت دعوای بزرگی شکل گرفت و بخش موثر و هسته مرکزی دولت ملقب به جریان انحرافی شد. در دولت حسن روحانی هم چنین شد. اصلاح‌طلبان شیخ دیپلمات را با سلام و صلوات راهی پاستور کردند ولی میان آنان و دولت وقت هم دعوا شد و در پایان دولت تدبیر را دولت بی‌تدبیر خطاب کردند.

در مورد این دولت هم این چالش رخ خواهد داد. زمان آن مشخص نیست ولی در عین حال دیر هم نمی‌تواند باشد!

به عنوان مثال، در موضوع تایید علیرضا زاکانی به عنوان شهردار پایتخت از سوی وزارت کشور سید ابراهیم رئیسی محرز است که دولت نوپا در همین ابتدای کار هزینه داده است. گویی رئیس جمهوری میان خواست جامعه و خواست بخش ذی نفوذ اصولگرایان که صدای بلندی دارد گیر کرده و در نهایت ناچار شده زیر انتخاب شورای شهر تهران مهر تایید بزند. قطعا سبک و سنگین شده است و حتما متوجه شده‌اند اگر زاکانی تایید نشود همان چالش یا دعوایی که عرض شد خیلی زود شروع می‌شود.

صاحب این قلم تصور می‌کند سید ابراهیم رئیسی هرچقدر جلوتر برود بیشتر وبیشتر در برابر چنین دوراهی‌های سختی قرار می‌گیرد. دوراهی‌هایی که یکسوی آن مردم هستند و مطالبات‌شان و یک سویش اصولگرایان تندرو و مطالبات اقلیت جامعه.

به نظر حتی در مورد برجام نیز چنین نکته‌ای در جریان است. رئیس جمهوری به نیکی می‌داند برای باز کردن گره‌های مختلف اقتصادی کشور ناچاریم برجام را احیا و بپذیریم و وارد مذاکرات شویم. و این در حالیست که تندروهای اصولگرا تمایلی به این مهم ندارند. شاید در لسان همراهی‌هایی صورت گیرد اما محرز است که نان در تحریم است ولاغیر.

توصیه بنده به رئیس جمهور محترم یک جمله بیشتر نیست: اگر می‌خواهید محبوب بمانید و جاودان شوید همواره طرف مردم بایستید. اعتماد و قدرت مردم پشت شما باشد بیمی از سر وصداهای گوش خراش تندروها نخواهید داشت.

منبع: روزنامه آفتاب یزد

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما