کد خبر: 632090
تاریخ انتشار :

دعوت همزمان هند از وزرای خارجه ایران و عربستان برای سفر به دهلی

منابع آگاه یکشنبه شب به وقت تهران گفتند که دهلی نو در حال آماده شدن برای دیدار وزیران خارجه ایران و عربستان سعودی است.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به نوشته روزنامه «هندو»، «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه ایران قرار بود، روز دوشنبه به دهلی نو سفر کند، اما به دلیل مسائل مربوط به برنامه ریزی و اجلاس آینده سازمان همکاری شانگهای، سفر وی به تعویق افتاد. در همین حال، «فیصل بن فرحان آل سعود» وزیر خارجه سعودی قرار است آخر هفته در دهلی نو حضور داشته باشد.

به نوشته این روزنامه، در حالی که انتظار می‌رود هر دو طرف بر موضوعات دوجانبه تمرکز کنند، تحولات در افغانستان از جمله مسائل مهم رایزنی بین تهران و ریاض خواهد بود.

به نوشته این منبع خبری، وزیر امور خارجه هند هفته گذشته در تماس تلفنی با وزیر امور خارجه ایران در مورد وضعیت افغانستان و موضع مشترک آنها در مورد نیاز به یک دولت فراگیر و نماینده در کابل صحبت کرد. وزیر خارجه هند همچنین از کمک ایران در پروازهای تخلیه هند از افغانستان تشکر کرد.

وزیر خارجه عراق نیز چندی قبل از تلاش بغداد برای نزدیک کردن دیدگاه‌ها میان ایران با عربستان خبر داد و در خصوص سیاست کنونی عراق گفت، کشورش سیاست تغییر و گذار از مرحله جنگ به مرحله مذاکره و گفت‌وگو را پیش گرفته تا نقش واقعی خود را در نزدیک کردن دیدگاه‌های میان طرف‌های منطقه‌ای مانند ایران و عربستان را بر عهده بگیرد.

این در حالی است که وزیر خارجه سعودی، روز یکشنبه در نشست مطبوعاتی با همتای اتریشی خود «الکساندر شالنبرگ» در ریاض، بار دیگر ادعاهای همیشگی علیه ایران را تکرار کرد و مدعی شد، ریاض بر حمایت از تلاش های بین‌المللی برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای ادامه می‌دهد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما