کد خبر: 632671
تاریخ انتشار :

هشدار نماینده مجلس به مسئولین درباره رابطه ایران و اروپا

برنا/ نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس بیان کرد: آقای رئیسی با حضور در پیمان شانگهای و جلسه مرتبط با آن اقتصاد ایران را از گروگان اروپا خارج می‌کند و به نظر می‌رسد ما می‌توانیم، سطح بالاتری از مراودات را حتی با اروپایی‌ها داشته باشیم.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

«عباس مقتدایی خوراسگانی»، نماینده مردم اصفهان و نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، در گفت وگو با برنا در رابطه با پیمان شانگهای و اهمیت سفر دولت و آیت‌الله رئیسی به تاجیکستان گفت: پیمان شانگهای از مباحث پراهمیتی است که در این برهه زمانی به جهت فشارهایی که آمریکا در طول سالیان گذشته بر کشور وارد کرده، به لحاظ اقتصادی فرصتی کم‌نظیر برای ما به شمار می‌آید ‌و‌ باید برای بهره‌گیری از این فرصت، یک نقشه راه و برنامه راهبردی و بلند مدت تدوین کنیم.

او در ادامه بیان کرد: تجربه دولت یازدهم و دوازدهم نشان داد باید به سمت آسیا و مراودات فیمابین با همسایگان برویم و نقطه اتکای ما به‌جای غرب و اروپا به سمت آسیا تغییر پیدا کند. در پیمان شانگهای که قدرت‌های نوظهور مانند چین، روسیه و هند حضور فعال دارند، جمهوری اسلامی ایران می‌تواند به‌عنوان یک کشور قدرتمند منطقه غرب آسیا به سطح بالاتری از توانمندی‌های تجاری، اقتصادی و مالی و نظایر آن فکر کند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس بیان کرد: بارها اعلام کرده‌ایم تمایل به همکاری با همه کشورهای دوست داریم اما واقعیت امر این است که ارتباطات ما در سال‌های گذشته هر چقدر به سمت تعامل با اروپا پیش رفت، بخشی از اقتصاد ایران به دلیل بدعهدی آنها به گروگان گرفته شد. آقای رئیسی با حضور در پیمان شانگهای و جلسه مرتبط با آن، اقتصاد ایران را از گروگان اروپا خارج می‌کند و به نظر می‌رسد ما می‌توانیم، سطح بالاتری از مراودات را حتی با اروپایی‌ها داشته باشیم مشروط بر این که اقتصاد ایران را به اروپا گره نزنیم و بدانیم آمریکایی‌ها به دنبال تقویت اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی و سیاسی ایران نیستند.

نماینده مردم اصفهان افزود: دکتر رئیسی وضعیت نابسامانی را تحویل گرفته اما تجربه دولت قبلی به دولت سیزدهم کمک می‌کند. ما بهای زیادی برای به دست آوردن تجربه برجام پرداختیم اما اکنون ثمره برجام را در عدم استحقاق غرب می‌توانیم مورد بهره‌برداری قرار دهیم. در یک کلام باید بگوئیم دوران جدیدی در اقتصاد ایران و سیاست منطقه آغاز شده و پیمان شانگهای می‌تواند بخشی از نابسامانی‌های قبلی را متوقف کند. 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما