کد خبر: 636517
تاریخ انتشار :

تنش و هیاهو در مجلس | جنجال بر سر واکسن کرونا + جزئیات

ایسنا/ بعد از قرائت گزارش کمیسیون بهداشت درباره عملکرد رئیس جمهور سابق در ستاد مقابله با کرونا نماینده خمینی‌شهر تذکری درباره واکسیناسیون مطرح کرد که همین باعث شد جو مجلس شورای اسلامی برای دقایقی متشنج شود.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

کمسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز گزارشی درباره عملکرد حسن روحانی رئیس جمهور سابق در ستاد ملی مقابله با کرونا قرائت کرد که این گزارش جهت بررسی در قوه قضاییه با رای نمایندگان به دستگاه قضا ارجاع شد.

بعد از قرائت گزارش محمدتقی نقدعلی نماینده خمینی‌شهر با استناد به اصل سوم قانون اساسی در اخطاری اظهار کرد: گزارش قرائت شده خوب بوده و ما از کمیسیون بهداشت تشکر می‌کنیم.

وی ادامه داد: عده‌ای از نمایندگان در نامه‌ای به عین‌اللهی وزیر بهداشت سه سوال را مطرح کردند اول این‌که مبنای تزریق ۸۰ میلیون دوز واکسن در کشور چگونه تعیین شده و چه‌طور براساس سن، جنسیت و افراد بوده است؟ سوال دوم این‌که به چه دلیلی واکسن به افراد زیر ۱۸ سال تزریق شده و چه دلیل علمی داشته است؟ و سوال سوم هم این است که مگر نه این‌که رئیس جمهور بیان کرده که باید تزریق واکسن اقناعی باشد پس چرا این کار صورت نمی‌گیرد؟.

این عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: هنوز وزیر بهداشت جلسه‌ای با امضاء کنندگان این نامه برگزار نکرده است و یک نوع خودکامگی دیده می‌شود که شأن مجلس شورای اسلامی را زیر سوال می‌برد. این دستور صریح رئیس جمهور است که باید در واکسیناسیون اقناع صورت گیرد اما این کار انجام نمی‌شود.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر ۱۰ روز قبل از قول وزیر بهداشت اعلام شد که ما در حال ورود به پیک ششم کرونا هستیم که بلافاصله تکذیب شد. بسیاری از بچه‌های حزب‌اللهی، متدین و ولایی ما سوالات زیادی درباره واکسن دارند آنها ضد ولایت فقیه نبوده و مخالف واکسن نیستند اما سوالاتی دارند که باید به آنها پاسخ داده شود این طور نشود که چهار روز دیگر ما در مجلس گزارشی از عملکرد ستاد کرونا در دولت فعلی بدهیم.

نقدعلی از رئیس مجلس خواست که شأن مجلس شورای اسلامی را رعایت کرده و جلسه‌ای با امضاء‌کنندگان این نامه با وزیر بهداشت برگزار شود تا حداقل ما نمایندگان بتوانیم جواب سوالات بچه‌های حزب‌اللهی را بدهیم آنها در حالت گنگی و بی‌خبری هستند.

محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این تذکر گفت: نمی‌خواهم وارد محتوای این تذکر شوم اما اگر رئیس هر کمیسیونی وزیری را دعوت کند آن وزیر مکلف به حضور در جلسه کمیسیون است، کمیسیون بهداشت هم باید طبق روال آیین‌نامه عمل کرده و قطعا این کار را انجام می‌دهند.

به گزارش ایسنا، بعد از تذکر نقدعلی، جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد در مقابل صندلی او حضور پیدا کرد.

کریمی قدوسی به نقدعلی گفت که زدن واکسن کرونا موضوعی است که به تایید مقام معظم رهبری رسیده همه باید واکسن بزنند لذا زدن حرفی غیر از این از پشت تریبون مجلس شورای اسلامی درست نیست.

همین صحبت‌های کریمی قدوسی تبدیل به بگو و مگویی بین نقدعلی و قدوسی شد آنها برای لحظاتی صدایشان را بلند کرده و با صدای بلند سعی در اقناع یکدیگر می‌کردند تا جایی که نقدعلی گفت که حرف من واکسن نزدن نیست بلکه باید مردم را اقناع کرد.

در نهایت با جمع شدن تعدادی از نمایندگان این غائله ختم شد و جلسه مجلس شورای اسلامی به روال عادی برگشت.

با این حال محمدرضا صباغیان، نماینده بافق و مهریز بعد از قرائت گزارش کمیسیون بهداشت درباره عملکرد رئیس جمهور سابق در ستاد مقابله با کرونا در اخطاری اظهار کرد: این گزارش خوب بود اما باید یکسری کوتاهی‌ها و ضعف‌ها در نحوه مدیریت را پوشش می‌داد، حرف‌های متناقضی زده شد منتها بیشتر تمرکز کمیسیون بهداشت بر موضوع سفرها بود که باید پروتکل‌ها رعایت می‌شد، در این بین در این گزارش به رعایت نشدن پروتکل‌ها در برخی مراسم‌های مذهبی اشاره نشده است. دو هفته قبل در مشهد در صحن‌های حرم امام رضا (ع) جای سوزن انداختن نبود و خیابان‌های اطراف پر از جمعیت بود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: چرا کمیسیون بهداشت بحث رعایت پروتکل‌ها را تفکیک کرده و همه کوتاهی‌ها را نیاورده است، این گزارش یک جانبه بوده و همه مسائل را ندیده است.

صباغیان همچنین با اشاره به ماده ۲۳۴ اظهار کرد: تاکنون بیش از ۳ تا ۴ بار گزارش عملکرد رئیس جمهور سابق در موارد مختلف در مجلس شورای اسلامی قرائت شده و مجلس آن را وارد دانسته و آن را به قوه قضاییه ارجاع داده است. باید به این تخلفات رسیدگی شود نه فقط این‌که صرف گزارش باشد.

وی در پایان اظهار کرد: کمیسیون بهداشت باید درباره بحث کرونا شفاف‌سازی کند و درباره واکسن به مردم توضیح دهد. مردم خواهان شفاف‌سازی هستند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما