کد خبر: 636628
تاریخ انتشار :

واکنش تند سفارت روسیه در ایران به ادعایی در مورد چاه‌‌های گازی خزر

آخرین خبر/ حساب اینستاگرامی سفارت روسیه در تهران به ادعای رئیس انجمن صنفی سی‌ان‌جی واکنش نشان داد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

روز دوشنبه، اردشیر دادرس، رئیس انجمن صنفی سی‌ان‌جی در گفت‌وگو با ایلنا مدعی شده بود که طبق توافق قبلی با روسیه ایران حق برداشت از 8 حلقه چاه بزرگ گازی در دریای خزر که در محدوده آبی ایران است را ندارد.

حساب اینستاگرامی سفارت روسیه در تهران در واکنش به اظهارات رئیس انجمن صنفی سی‌ان‌جی نوشت: با توجه به اظهارات عنوان شده آقای اردشیر دادرس در مصاحبه آژانس خبری ایلنا، سفارت روسیه در ایران اعلام می دارد که این بیانات منطبق بر واقعیت نمی باشد و تحریک هدفمند در جهت تضعیف روابط دوستانه روسیه و ایران می باشد.

گفتنی اسـت؛ کاظم جلالی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه نیز در این رابطه گفته بود: در طول ۲۰ ماهی که به عنوان سفیر در روسیه هستم چنین موضوعی نبوده است ولی متاسفانه هر از چند گاهی خبرهایی در فضای رسانه ای برای تاثیرگذاری بر روابط ایران و روسیه منتشر می شود.

شرکت نفت خزر هم در سایت رسمی خود با انتشار جوابیه ای، خبر یاد شده را تکذیب کرد و نوشت: «سخنان منتسب به آقای اردشیر دادرس، رئیس انجمن صنفی سی‌ان‌جی با موضوع وجود توافقی میان ایران و روسیه مبنی بر سلب اختیار روسیه از ایران برای برداشت از چاه‌های گازی در محدوده آبی کشورمان در خزر، مصداق نشر اکاذیب، کاملا ‌بی‌پایه و در تضاد با اصل نهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است.

سفیر جمهوری اسلام ایران با بیان اینکه اینگونه خبرها، روابط دو کشور و افکار عمومی را تحت تاثیر قرار می دهد، خواستار ورود مراجع قانونی برای برخورد با اینگونه موارد شد.

جلالی تصریح کرد: از افرادی که در این مصاحبه چنین ادعایی داشته اند، باید اسناد و مدارک خواسته شود و با دلایل منطقی، موضوع را برای مردم و افکار عمومی روشن کنند و اگر صحت ندارد نباید چنین اتفافاتی نیفتد.

جلالی افزود روز ۹ شهریور نیز در یک گزارش خبری با عنوان «جزئیات قرارداد ۲۰ ساله ایران و روسیه، کنترل فروش گاز ایران به دست روسیه افتاد؟» به نام وی هم در گزارش اشاره شد در حالی که او درباره نفت و گاز با هیچ رسانه ای مصاحبه نکرده است.

جلالی با بیان اینکه وی هیچگونه مصاحبه ای در باره نفت و گاز با هیچ رسانه ای نکرده است، تصریح کرد: در این مصاحبه از نام وی و موافقتنامه بین ایران روسیه سوء استفاده شده است در حالی که هیچ ارتباطی به مطلب و موضوع و تحلیل این گزارش ندارد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما