کد خبر: 636865
تاریخ انتشار :

گزارش اندیشکده آمریکایی از قدرت برتر ایران در تنگه هرمز

یک اندیشکده آمریکایی در تحلیلی نوشت، ایران توانایی خود را در تامین امنیت انرژی جهان در خلیج فارس و تنگه هرمز نشان می‌دهد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

یک اندیشکده آمریکایی در تازه ترین تحلیل در زمینه قدرت دریایی ایران در خلیج فارس و تنگه هرمز نوشت، بستن تنگه برای چندین سال تنها به 300 مین نیاز دارد و نیروی دریایی ایالات متحده برای مقابله با این تهدید در کوتاه مدت تا میان مدت کاملا ناتوان است. به یقین تهدید اصلی در خلیج فارس زرادخانه فزاینده موشک‌های ضد کشتی ایران با بردهای مختلف است.

اندیشکده «میدل ایست» در بخش‌هایی از این گزارش مفصل نوشت، تنگه هرمز یکی از مهم ترین تنگه‌های دریایی جهان برای عرضه جهانی نفت و گاز طبیعی است. موضوع آزادی دریانوردی در این تنگه مدت‌هاست که منبع تنش بوده است. در حالیکه هرگونه تلاش از سوی ایران برای بستن تنگه هرمز بسیار نامحتمل به نظر می‌رسد، با این حال، رویدادهای سه سال گذشته نشان داد که ایران همچنان می‌تواند بدون افزایش خطر رویارویی نظامی با غرب، مشکلاتی را در این تنگه ایجاد کند.

*نمایش قدرت غالب ایران در خلیج فارس و تنگه هرمز

این اندیشکده نوشت، ایران ابزارهای مختلفی در این مسیر به ویژه از طریق نیروهای دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با استفاده از هزاران مین دریایی، قایق‌های تندرو مسلح و زیردریایی‌های کوچک در اختیار دارد و ایرانی‌ها تمایل در نشان دادن قدرت نظامی غالب خود در خلیج فارس و تنگه هرمز را به عنوان ضمانت کننده تامین امنیت انرژی جهان نشان می‌دهند.

اندیشکده میدل است نوشت، ایران یکی از دو کشور دارای موقعیت خوب در خلیج فارس است که از طولانی‌ترین خط ساحلی بهره می‌برد و تقریباً به آن کنترل عملی می‌دهد. ایران  به تمام مسیرهای کشتیرانی منتهی به تنگه هرمز دسترسی دارد.

*نقش نیروی دریایی سپاه انقلاب اسلامی

در این گزارش آمده است، نیروی دریایی سپاه از ترکیب متعارف و قابلیت‌های غیرمتعارف، متقارن و نامتقارن و با انگیزه‌های مذهبی در انجام ماموریت‌های خود بهره می‌برد. ساده ترین و موثرترین راه برای مسدود کردن خطوط کشتیرانی و آبراه‌ها با اثرات بازدارنده و روانی مین گذاری یا حتی تهدید به مین گذاری است.

*ناتوانی آمریکا مقابل ایران در خلیج فارس

برخی ناظران بر این باورند که بستن تنگه برای چندین سال تنها به 300 مین نیاز دارد و نیروی دریایی ایالات متحده برای مقابله با این تهدید در کوتاه مدت تا میان مدت کاملا ناتوان است. به یقین تهدید اصلی در خلیج فارس زرادخانه فزاینده موشک‌های ضد کشتی ایران با بردهای مختلف است.

این اندیشکده در بخش دیگر این تحلیل نوشت، ایران علاوه بر سرعت، تلاش کرده است تا توانایی شلیک موشک‌های خود را نیز بهبود بخشد.

چندی قبل نیز یک نشریه آمریکایی نوشت، موثرترین و اثبات‌شده‌ترین سلاح ایران در تنگه هرمز مین‌های دریایی است. نشریه  «نشنال اینترست»  در گزارشی با پرداختن به ادعای اخیر آمریکا در زمینه آزمایش موشک از سوی ایران نزدیک یکی از ناوهای هواپیمابر آمریکا در خلیج فارس هنگام عبور از تنگه هرمز، به توانایی ایران در غرق کردن کشتی‌های قدرتمند نیروی دریایی ایالات متحده اشاره کرد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما