کد خبر: 637140
تاریخ انتشار :

سیگنال نظامی فرانسه به ترکیه

فرانسه در پیامی تهدید آمیز به ترکیه و در حمایت از قبرس و یونان، یک فروند ناو خود را در مدیترانه مستقر کرده است.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

 فرانسه در سیگنالی تهدید آمیز به ترکیه، یک فروند ناو خود را عازم  دریای مدیترانه و سواحل قبرس کرده است.

به نوشته خبرگزاری  روسی«اسپوتنیک» فرانسه ناو موشک انداز«آورگن» خود را در قبرس مستقر کرده است و این پیام را به آنکارا ارسال می‌کند که پاریس به شرکای قبرسی و یونانی خود در مناقشه جاری منطقه اقتصادی انحصاری دریایی (EEZ) متعهد است.

«پل مرویو دی ویگنو» ناخدای این کشتی جنگی به خبرنگاران گفت: «این استقرار نشان می‌دهد که فرانسه چقدر این بخش از دریای مدیترانه را مهم می‌داند.»

وی گفت که این کشتی جنگی از هم اکنون تا ژانویه در منطقه مستقر خواهد شد و اطلاعات جمع آوری خواهد کرد تانشان دهد احترام به قوانین بین المللی و به ویژه آزادی کشتیرانی در این منطقه برای پاریس اهمیت دارد.

فرانسه و ترکیه در دو طرف مناقشه منطقه بر سر حقوق حفاری گاز صف آرایی کرده‌اند. اواخر سال 2019، ترکیه و لیبی توافقنامه مرزهای دریایی بحث برانگیزی را امضا کردند که ادعای مالکیت بخش‌های وسیعی از شرق مدیترانه را به همراه داشت. این امر خشم یونان و قبرس را برانگیخت و  آتن و قاهره با قرارداد تعیین حدود دریایی خود پاسخ دادند.

فرانسه و قبرس روابط دفاعی گرمی دارند و شرکت «توتال»غول انرژی فرانسوی با شرکت «انی» ایتالیا برای انجام حفاری دریایی در آب‌های سواحل جنوبی این جزیره در سال آینده همکاری کرده است.

پاریس به طور منظم کشتی‌های جنگی خود از جمله ناو هواپیمابر «شارل دوگل» را در منطقه مستقر کرده است و نیکوزیا به نیروی هوایی و نیروی دریایی فرانسه اجازه می‌دهد از پایگاه هوایی و تاسیسات بندری آن استفاده کنند.

فرانسه، اتحادیه اروپا و ایالات متحده به طور کلی از یونان و قبرس در طول مناقشه حمایت کرده‌اند و ترکیه را به دلیل فعالیت‌های حفاری غیرمجاز و انعطاف نظامی تحریم کرده‌اند.  در این بین، دولت فرانسه به‌ویژه از آتن و نیکوزیا حمایت و بر لزوم دفاع از حاکمیت کشورهای اتحادیه اروپا از بعد دیپلماتیک و نظامی تاکید می‌کند.

دولت ترکیه تاکنون به تحریک نظامی تازه فرانسه واکنشی نشان نداده است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما