کد خبر: 637360
تاریخ انتشار :

با امضای توافق میان واشنگتن – دوحه

بلینکن: قطر حافظ منافع آمریکا در افغانستان خواهد بود

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا از امضای دو توافق با همتای قطری خود خبر داد و اعلام کرد در اولین توافق، قطر حافظ منافع آمریکا در افغانستان خواهد بود.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، بلینکن در نشست خبری مشترک  با "محمد بن عبدالرحمن آل ثانی" وزیر خارجه قطر در واشنگتن افزود که  امروز ما دو توافق جدید امضا می کنیم. اولین توافق، قطر را به عنوان حافظ منافع آمریکا در افغانستان خواهد کرد.

بلینکن اضافه کرد که قطر در سفارت خود در افغانستان یک بخش آمریکا ایجاد خواهد کرد تا خدمات کنسولی ارائه دهد و همچنین بر وضعیت تاسیسات دیپلماتیک آمریکا  در افغانستان نظارت کند.

وزیر امور خارجه آمریکا تصریح کرد که دومین توافق همکاری ما با قطر برای تسهیل سفر افغانها با روادید ویژه مهاجرتی را تسهیل خواهد کرد.

بلینکن ادامه داد که  قطر یک بازیگر مهم در منطقه برای تامین ثبات است و در یک دهه گذشته این کشور بیش از ۱.۳ میلیارد دلار به فلسطینی ها در غزه کمک کرده است.

وی اضافه کرد که آمریکا و قطر دارای روابط مشترک در زمینه های امنیت منافع اقتصادی، چالش های منطقه ای و روند رو به رشد ارتباطات مردمی هستند.

وزیر خارجه آمریکا اظهار داشت که که مساله افغانستان در چند ماه گذشته ، همکاری آمریکا و قطر را افزایش داده است و  از ۱۲۴ هزار نفر تخلیه شده از افغانستان تقریبا نیمی از آنها از طریق قطر جابجا شدند.

بلینکن گفت که از آن زمان تاکنون قطر ۱۵ پرواز به افغانستان انجام داده که به وسیله آنها صدها نفر از این کشور خارج شده اند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما