کد خبر: 637594
تاریخ انتشار :

اعتراف نماینده مجلس درباره عواقب ترسناک حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی

روزنامه کیهان اظهارات یک نماینده مجلس را در مخالفت با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی منتشر کرد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

محمدحسین فرهنگی نماینده مردم تبریز گفت: اداره جامعه موضوع پیچیده‌ای است. در بودجه ۱۴۰۰ نیز تصمیم به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفتیم. اما در پایان به این نتیجه رسیدیم که در شرایط حاضر امکان اجرای این طرح وجود ندارد.

وی تصریح کرد: آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد که اقلامی‌که مشمول ارز ۴۲۰۰ تومانی بودند از اسفند ۹۶ تا تیرماه ۱۴۰۰ تورم 190درصدی را تجربه کردند اما اقلامی‌که مشمول ارز ۴۲۰۰ تومانی نبودند، ۴۳۳ درصد تورم را شاهد بودند. این آمار نشان می‌دهد که علی‌رغم تمام فشارها و مفاسد موجود ارز ۴۲۰۰ تومانی در جلوگیری از رشد افسارگسیخته قیمت کالاهای اساسی تأثیرگذار بوده است.

فرهنگی افزود: اگر روش‌های جایگزین برای توزیع اقلام پروتئینی برای همه مردم به‌صورت کالا وجود داشته باشد، معقول و منطقی است. اما شوک‌هایی که حذف ارز ‌ترجیحی به جامعه وارد می‌کند، قابل جبران نیست. تا به امروز نه تنها قدم موثری برای حل مشکلات معیشتی مردم برنداشته‌ایم بلکه فشارها بر اقشار آسیب‌پذیر افزایش یافته است. باید به جای شوک درمانی به‌دنبال افزایش ارزش پول ملی باشید.

نماینده مردم تبریز گفت: تلاش کردید که رشد نقدینگی را کنترل کنید و بر فضای حاکم بین مجلس و دولت که مرتب در حال مسابقه‌ای برای افزایش نقدینگی هستند، اثرگذار باشید. حذف ارزترجیحی در این شرایط قطعاً به صلاح نیست و موجب افزایش نرخ تورم خواهد شد.

منبع: روزنامه کیهان

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما