کد خبر: 639378
تاریخ انتشار :

هیچ نیروی رزمی خارجی پس از پایان دسامبر در عراق نمی‌ماند

فرماندهی عملیات مشترک عراق بیانیه‌ای درباره پایان نقش رزمی نیروهای ائتلاف در عراق صادر کرد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش ایسنا، در این بیانیه آمده است، نیروهای رزمی ائتلاف بین‌المللی به صورت کامل تا پیش از پایان ماه جاری عراق را ترک خواهند کرد و مطالب منتشر شده توسط برخی رسانه‌ها درخصوص باقی ماندن این نیروها را تکذیب می‌کنیم.

فرماندهی عملیات مشترک عراق افزود: بغداد و واشنگتن بر اساس خروجی گفت‌وگوهای راهبردی و نتایج نشست‌های کمیته‌های فنی که اخیرا برگزار شد، بر سر انتقال نیروهای ائتلاف بین‌المللی که دارای نقش رزمی هستند، به خارج از عراق توافق کردند و پایان ماموریت رزمی این ائتلاف رسما اعلام شد و نیروهای باقی مانده تنها برای حمایت، مشورت‌دهی و توانمندسازی نیروهای امنیتی در عراق حضور خواهند داشت.

در ادامه این بیانیه آمده است، اغلب این نیروها عملا کشور را ترک کرده‌اند و نظامیان باقی مانده نیز طی روزهای آتی از عراق خارج خواهند شد و تنها مجموعه‌ای مستشاران به جای نیروهای سابق برای حمایت از نیروهای امنیتی قهرمان‌مان در کشور خواهند بود.

فرماندهی عملیات مشترک عراق در پایان بار دیگر بر اساس دور پایانی گفت‌وگوهای راهبردی تاکید کرد که حضور و فعالیت مستشاران منحصرا طبق حاکمیت عراق و قوانین و عٌرف بین‌المللی خواهد بود.

پیش از این، ژنرال فرانک مکنزی، رئیس ستاد فرماندهی مرکزی امریکا «سنتکام» علیرغم بیانیه رسمی اعلام پایان ماموریت نیروهای رزمی خارجی گفته بود واشنگتن ۲۵۰۰ نیروی کنونی در عراق را در این کشور نگه خواهد داشت.

مکنزی در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس اظهار داشت علیرغم اینکه نقش نیروهای امریکایی به نقشی غیررزمی تبدیل شده است ما به پشتیبانی هوایی و کمک‌های نظامی دیگر در نبرد عراق علیه گروه تروریستی داعش ادامه خواهیم داد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما