کد خبر: 640317
تاریخ انتشار :

امام جمعه موقت تهران: موهبت نفت به مصیبت نفت تبدیل شده است

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه پیوند منابع و هزینه های کشور به درآمدهای نفتی شاخص های کلان اقتصادی ما را در شرایط نامناسب قرار داده گفت: موهبت نفت به مصیبت نفت تبدیل شده.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه‌نیوز، حجت‌الاسلام‌والسملمین محمد حسن ابوترابی فرد امام جمعه موقت تهران، با بیان این که  در مقدمه قانون اساسی آمده در تحکیم بنیان های اقتصادی اصل رفع نیازهای انسان در جهت رشد و تکامل اوست، گفت: نظام تامین مالی و نظام دفاعی بازدارنده باید در کارنامه 4 دهه گذشته مورد تحلیل قرار گیرد. درحوزه نظام دفاعی در این عصر تاریک که سیاست های آمریکا، مزدوران منطقه ای او، و رژیم صهیونیستی به گسترش ناامنی در منطقه و جهان اسلام دامن می زند نظام اسلامی توانسته سطح امنیت را در منطقه به صورت معناداری افزایش دهد و راه را برای خلق قدرت برای امت اسلام فراهم کند.

وی با اشاره به سالگرد شهادت شهید قاسم سلیمانی گفت: سردار سرافراز بزرگ اسلام شهید قاسم سلیمانی که در آستانه شهادت ایشان هستیم برای ملت‌های اسلامی و اروپایی با مبارزه با داعش خلق امنیت کرد.

امام جمعه موقت تهران، با بیان این که در حوزه اصلاح نظام تامین مالی قدم های قابل قبولی برداشته شده است گفت: با آنکه طی 4 دهه نظام اسلامی در حوزه توسعه منابع انسانی و خلق امنیت و قدرت دفاعی و زیر ساخت‌های اقتصادی قدم های بلندی برداشته شده، اما شاخص های کلان اقتصادی مانند تورم ، رشد اقتصادی و درآمد سرانه هرگز در شرایط مناسبی که شایسته ملت ایران است قرار ندارد.

ابوترابی فرد با بیان این که ناکارآمدی در شاخص های کلان اقتصادی به دو اصل مهم بر می گردد، گفت: یکی از این اصل ها فقدان نظام مالی صحیح و بودجه ریزی مبتنی بر منابع علمی و اصل دیگر نظام بانکی ناکارآمد است. برنامه ریزی نادرست و پیوند منابع و هزینه های کشور و تجارت خارجی به درآمدهای نفتی در طول یک قرن گذشته شاخص های کلان اقتصادی ما را در شرایط نامناسب قرار داده و به دلیل فقدان برنامه درست و عدم توجه به رهنمود رهر انقلاب اسلامی که فرمودند رابطه نفت وهزینه های کشور را قطع کنید موهبت نفت به مصیبت نفت تبدیل شد.

امام جمعه موقت تهران افزود: امروز در ادبیات اقتصادی و سیاسی ، تامین مالی  دولت ( بودجه) مهمترین سند و کلیدی ترین ابزار حکمرانی در کشور است. اگر منابع حاصل از فروش نفت  طی دهه های گذشته به صندوق توسعه ملی واریز می شد و در مسیر تعیین شده حرکت می کردیم امروز از یک اقتصاد بزرگ ، نرخ تورم منفی، درآمد سرانه بالا و وضعیت مناسب در قاره آسیا برخوردار بودیم.

ابوترابی فرد در خطبه دوم نماز جمعه تهران نیز با بیان این که تورم حدود 50 درصد در کنار رشد اقتصادی منفی موقعیت جمهوری اسلامی ایران را از نظر شاخص های کلان در وضعیت نامناسبی قرار داده است، گفت: امروز اقتصاد ایران و بودجه کشور با درآمدهای نفتی گره خورده و سرمایه گذاری های مستقیم و غیر مستقیم بیشتر ازدرآمدهای حاصل از منابع نفتی تامین می شود.پیوند اقتصاد ملی با نفت و قرار گرفتن این منابع در دست دولتمردان موجب شده بخش اصلی اقتصاد یا تحت مالکیت دولت قرار گیرد یا دولت نقش مستقیمی در مدیریت آنها داشته باشد و این اقتصاد دولتی زمینه  گسترش فساد را فراهم کرده است.

امام جمعه موقت تهران با بیان این که حتی سیاست های مالی در نظام بانکی کشور سلطه یافته است، گفت: سیاست‌های بانک مرکزی در راستای سیاست های مالی تعریف می شود، لذا هر روز شاهد کاهش ارزش پول ملی هستیم و نمی شود که بانک مرکزی صندوق دولت برای تامین نیازهای مالی او باشد و این امر منجر به رشد تورمی می شود که شاهدش هستیم.

وی ادامه داد: تورم یعنی کاهش ارزش  پول ملی، انتقال ثروت از جیب طبقات متوسط و ضعیف به جیب صاحبان ثروت و رکود اقتصاد ملی در واقع رابطه بین تورم و رشد اقتصادی معکوس است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما