کد خبر: 640676
تاریخ انتشار :

اظهارات مهم امیرعبداللهیان درباره سند جدید در مذاکرات وین

وزیر امور خارجه گفت که امروز سند مشترک و قابل قبولی روی میز مذاکره کنندگان داریم که آن‌ها را اسناد یک دسامبر و ۱۵ دسامبر می‌خوانیم. هم در موضوع هسته‌ای و هم تحریم‌ها یعنی دیگر سند ۲۰ ژوئن را کنار گذاشتیم و به سند جدید و مشترکی رسیدیم.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

حسین امیرعبداللهیان در حاشیه افتتاح نمایشگاه اسناد پنجمین کنفرانس تاریخ روابط خارجی ایران درباره تسهیل بازگشت ایرانیان خارج از کشور گفت: درباره سفر اتباع جمهوری اسلامی به ایران ما در ذیل سایت میخک وزارت خارجه که خدمات کنسولی ارائه می‌دهد محیطی را فراهم کرده ایم که انشاالله از روز چهارشنبه کارگزاری می‌شود و همه ایرانیان مقیم خارج از کشور بدون هیچ استثنایی می‌توانند در این سامانه اطلاعات اولیه خود را وارد کنند و ما پس از استعلام از قوه قضائیه و دستگاه‌های امنیتی ذیربط به آن‌ها پاسخ می‌دهیم که شما می‌توانید بدون هیچ مشکلی به ایران سفر کنید و از ایران خارج شوید و البته در مدت اقامت در ایران تمامی قوانین و مقررات را باید رعایت کنید. طبق توضیحاتی که در همان سایت میخک در باره قوانین جمهوری اسلامی ایران آمده است، اقدام خواهد شد.

وی افزود: ما اولین وظیفه خود را در دولت سیزدهم برای ایرانیان خارج از کشور ارائه تسهیلات روان و آسان به آن‌ها قرار دادیم در همین چهار ماه متوجه شدیم در سفر به نیویورک و چند کشور دیگر که یکی از مشکلات ایرانیان این است که کارت ملی برای فرزندانشان که به سن ۱۵ سال رسیده‌اند با تأخیر صادر شده و یا برای خیلی‌ها صادر نشده است و این‌ها برای بازگشایی حساب بانکی در ایران و کار‌های اداری فرزندانی که به سن قانونی رسیده‌اند، مشکل دارند.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: ما تسهیل امور کنسولی ایرانیان را وظیفه اولیه خودمان می‌دانیم فکر می‌کنیم با تسهیل این امور، ایرانیان وقتی رفت و آمدشان به ایران روان‌تر شود خودشان علاقمند هستند در سرزمین مادری خودشان و در زادگاه خودشان سرمایه‌گذاری کنند و در دولت هم در مورد قوانین سرمایه‌گذاری در داخل کشور هم برای خارجی‌ها و هم برای تسهیلاتی که ایرانیان مقیم خارج از کشور می‌توانند داشته باشند، بازیگری می‌شود.

امیرعبداللهیان درباره آغاز دور هشتم مذاکرات گفت: ما امروز دور جدید مذاکرات‌مان در وین شروع می‌شود از مهمترین موضوعاتی که در دستور کار ما است، بحث تضمین و راستی‌آزمایی است و امروز یک سند مشترک و قابل قبولی روی میز مذاکره‌کنندگان قرار دارد که ما آن‌ها را اسناد ۱ دسامبر و ۱۵ دسامبر می‌خوانیم و هم در موضوع هسته‌ای و هم در موضوع تحریم‌ها است؛ یعنی ما دیگر آن سند ژوئن ۲۰۲۱ را کنار گذاشتیم و به یک سند جدید و مشترکی رسیدیم.

وی ادامه داد: از امروز مذاکرات ما طبق این سند مشترک شروع می‌شود از جمله موضوعات در دستور کار در مذاکرات جاری ما بحث تضمین و راستی آزمایی است، اما برای ما مهم‌ترین مسئله این است که باید در ذیل این واژه‌ها و این موضوعات به نقطه‌ای برسیم که اولاً نفت ایران به آسانی و بدون هیچ مانعی فروخته شود و پول آن نفت به صورت ارزی در حساب‌های بانکی ایران بتواند وارد شود و از همه مزایای اقتصادی که در برجام پیش‌بینی شده است، استفاده کنیم.

امیرعبداللهیان در پاسخ به این سوال که زمان مذاکرات ایران و عربستان مشخص شده است، گفت: هنوز خیر، ولی در حال تنظیم کردن آن هستیم.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما