کد خبر: 640712
تاریخ انتشار :

پهپادی که ترس در دل صهیونیست‌ ها انداخت

آنا/ به تازگی روزنامه جروزالم پست رژیم صهیونیستی نیز درباره پهپاد شاهد ۱۳۶ نوشت: پهپادهای جدید ایران تهدیدی جدی‌تر از گذشته بوده و این یک تهدید جدید در هر درگیری آینده خواهد بود.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

این نشریه در گزارشی در زمینه نمایش پهپاد "شاهد ۱۳۶" و پرتابگر آن در رزمایش اخیر ایران در جنوب کشور نوشت، ایران راه جدیدی برای پرتاب پهپادها در قالب پرتاب چندگانه یا انبوه ایجاد کرده است.

در ادامه این نشریه در شماره جدید خود در زمینه پهپاد انتحاری "شاهد-۱۳۶" در گزارشی آورده که طی چند روز گذشته تصاویری از پرتابگر پهپاد جدید ایرانی در فضای مجازی و رسانه‌های ایران منتشر شده است. این پهپادها که شاهد-۱۳۶ نام دارند، در رزمایشی که هفته گذشته در ایران انجام شد، با موشک ترکیب شدند. ایران این نوع پهپادها را پهپاد انتحاری یا کامیکازه نامیده است. این بدان معنی است که آن‌ها مستقیماً به سمت یک هدف پرواز می‌کنند و خود ویران می‌شوند.

این نوع پهپادها پیش از این در رسانه‌های ایرانی مطرح شده بودند، اما در گذشته جزئیات آن‌ها نمایش داده نشده بود. پیش از این، ایران پهپادهای کامیکازه ساخته بود، اما این نوع خاص پیش از این در رزمایش‌های نظامی عمومی دیده نشده بود.

این نشریه همچنین نوشته است: «اکنون می‌دانیم شاهد-۱۳۶ وجود دارد و نه تنها یک پهپاد کامیکازه است، بلکه ایران راه جدیدی برای پرتاب پهپادها در قالب پرتاب چندگانه یا انبوه پهپادها ایجاد کرده است. انبوه هواپیماهای بدون سرنشین فناوری جدیدی است که در آن از چندین پهپاد برای حمله به هدفی استفاده می‌شود که می‌تواند دفاع هوایی را تحت تأثیر قرار دهد.

ایران یک قدرت برتر پهپادی است که سرمایه‌گذاری زیادی در فناوری هواپیماهای بدون سرنشین کامیکازه انجام داده است. گزارش‌های اخیر در «مرکز تحقیقات آلما» نشان می‌دهد که مقاومت حزب‌الله ممکن است حدود ۲۰۰۰ پهپاد داشته باشد که بسیاری از آن‌ها براساس مدل‌های ایرانی هستند».

این نشریه در پایان نوشته که «خطر حمله انبوه پهپادها از آن نوع که ایران اکنون به نمایش گذاشته در حال افزایش است. ایران قبلاً این مورد را تجربه کرده است، اما به نظر می‌رسد پرتابگر و پهپادهای جدید ایران تهدیدی جدی‌تر از سال ۲۰۱۹ هستند. این یک تهدید جدید در هر درگیری آینده با رژیم صهیونیستی خواهد بود».

رهگیری سخت؛ قابلیت شاهد ۱۳۶

به‌ طور قابل‌توجهی می‌توان ده‌ها فروند از این پهپادها را به‌ صورت «انبوه» به سمت هدفی پرتاب کرد. اگرچه هیچ مدرکی مبنی بر اینکه پهپادها می‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، یا اینکه آن‌ها از نوع قابلیت هوش مصنوعی پیشرفته در غرب برخوردار باشند، موجود نیست، اما این بدان معنا نیست که آنها تهدیدی نیستند.

شاهد-۱۳۶ نیز حاوی یک کلاهک است که آن را به یک سلاح بالقوه خطرناک تبدیل کرده و به دلیل اندازه و سطح مقطع راداری کوچک، شناسایی آن آسان نیست.

قدرت‌نمایی شاهد ۱۳۶ در برابر اسرائیل در رزمایش

در آخرین روز رزمایش پیامبر اعظم(ص) ۱۷ سپاه پاسداران تصاویری از دقت فوق‌العاده پهپاد انتحاری شاهد-۱۳۶ در اصابت به برج خنک‌کننده شبیه‌سازی شده پایگاه دیمونا منتشر کرد که جزو پربازدیدترین تصاویر این رزمایش شد.

در آخرین مرحله از رزمایش مشترک پیامبر اعظم ۱۷، ۱۶ نوع موشک بالستیک سوخت جامد و مایع و همچنین ۱۰ فروند پهپاد انتحاری موسوم به پهپاد شاهد ۱۳۶، هدف قرار دادن تأسیسات دیمونا را با موفقیت شبیه‌سازی کردند.

وحشت آمریکایی‌ها از پهپادهای مرگبار ایران

اخیرا نمایندگان مجلس آمریکا "طرح توقف پهپادهای ایران" را ارائه کردند. در این طرح گروهی از نمایندگان دمکرات و جمهوری‌خواه مجلس آمریکا با هدف متوقف کردن فعالیت‌های پهپادی جمهوری اسلامی طرحی را به کنگره داده‌اند تا هرگونه همکاری با ایران در زمینه پهپاد مشمول تحریم‌های تسلیحاتی قرار گیرد. وزارت خزانه‌داری آمریکا اخیرا نام چهار شخص حقیقی و دو شرکت مرتبط با برنامه پهپادی و هوافضای سپاه پاسداران را هم در فهرست تحریم‌های خود قرارداده بود. ارائه طرح توقف پهپادهای ایرانی با برگزاری دور جدید مذاکرات در وین هم زمان شده و این طرح می‌تواند بر مذاکرات ایران مقتدر با غربی‌ها تأثیری منفی بگذارد، چرا که یکی از شروط ایران به ادامه مذاکرات، لغو تحریم‌های ناجوانمردانه‌ای است که علیه کشورمان وضع شده است.

افزایش توانمندی ایران در حوزه دفاعی موجب خشم دشمنان شده است

این گونه اقدامات دشمنان علیه کشورمان نشان می‌دهد که اقدامات نیروهای مسلح در افزایش توانمندی‌ها در حوزه‌های مختلف دفاعی اثربخش بوده و راهبرد و پیشرفت‌ها در افزایش توانمندی ما در حوزه دفاعی موجب خشم دشمن از پیشرفت‌های کشورمان در حوزه پهپادی نیز شده است. نوع موازنه دشمنان علیه کشورمان نیز کاملا کینه‌توزانه و تخاصمی است چرا که ما پهپادها را برای اقتدار، افزایش صلح، بازدارندگی و ارتقای امنیت منطقه به‌کار گرفته و می‌گیریم.

پهپادهای ایران تهدیدی برای هیچ کشوری نیست

امروزه کسانی هستند که با استفاده از پهپاد دست به ماجراجویی‌هایی می‌زنند که تجاوز به حریم هوایی ایران نیز در گذشته و هدف قرار گرفتن پهپادهای آن‌ها توسط سامانه‌های توانمند نیروهای مسلح نمونه‌ای از این اقدامات است، اما ایران به صورت حرفه‌ای و با رعایت حقوق همسایگی از این امکان دفاعی استفاده می‌کند و تهدیدی برای هیچ کشوری به حساب نمی‌آید، مگر اینکه کسی به خود این جرئت را بدهد و دست به تخاصم بزند که در آن صورت با استفاده از هرگونه امکان دفاعی برای پاسخگویی به تهدید قاطعانه، نیروهای مسلح اقدام خواهند کرد که در این زمینه نیز تردیدی وجود نخواهد داشت.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما