کد خبر: 641159
تاریخ انتشار :

همزمان با دومین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی؛

مستند «میراث فرمانده» روی آنتن شبکه اول سیما می‌رود

همزمان با دومین سالگرد شهادت سردار رشید اسلام حاج قاسم سلیمانی، مستند «میراث فرمانده» به همت مرکز اسناد انقلاب اسلامی تهیه و آماده پخش شده است.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش روابط عمومی مرکز اسناد انقلاب اسلامی، همزمان با دومین سالگرد شهادت سردار رشید اسلام حاج قاسم سلیمانی، مستند «میراث فرمانده» به همت مرکز اسناد انقلاب اسلامی تهیه و آماده پخش شده است. این مستند روایتی از فعالیت‌های برون‌مرزی شهید سلیمانی در قامت فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از سال 1376 تا 1398 است.

این مستند به تهیه‌کنندگی دکتر مرتضی میردار و کارگردانی محسن صالحی خواه، همین روزها از شبکه اول سیما به روی آنتن می‌رود.

دکتر مرتضی میردار تهیه‌کننده مستند «میراث فرمانده» در گفتگو با خبرگزاری تسنیم گفت: مرکز اسناد انقلاب اسلامی در آستانه دومین سالگرد شهادت سردار صلح، حاج قاسم سلیمانی مستندی از مجاهدت‌های ایشان در عرصه بین‌المللی را آماده پخش کرده است.

میردار ادامه داد: بعد از شهادت حاج قاسم، مرکز اسناد طرح زندگینامه شهید سلیمانی را در دستور کار قرار داد. اما با توجه به این‌که در آن برهه بسیاری از مؤسسات و مراکز فرهنگی به این موضوع پرداختند، بر آن شدیم تا کار متفاوتی را آماده عرضه کنیم. ماحصل این تصمیم، مستند «میراث فرمانده» بود.

تهیه‌کننده مستند «میراث فرمانده» با بیان این‌که «حاج قاسم سفیر صلح و مدافع منافع ملی بود» تصریح کرد: اغلب حاج قاسم را به‌عنوان یک «فرمانده نظامی» می‌شناسند؛ اما ما در این مستند تلاش کردیم تا از زاویه دیگری به شخصیت شهید سلیمانی نگاه کنیم و او را به‌عنوان یک فرمانده دیپلماسی ببینیم. کسی که منافع کشورش را در بزنگاه‌های سیاسی تشخیص می‌داد و برای دفاع از منافع ملی در عرصه بین‌المللی می‌کوشید.

میردار ادامه داد: برای آن‌که بتوانیم تصویری دقیق و حقیقی از شخصیت حاج قاسم در این عرصه به نمایش بگذاریم، به سراغ دیپلمات‌ها و مردان سیاست خارجه ازجمله آقایان محمدجواد ظریف، حسین امیرعبداللهیان، سعید جلیلی، منوچهر متکی، علی باقری، علی‌اکبر صالحی، عباس عراقچی، صادق حسین جابری انصاری، جواد ترک آبادی و ده‌ها تن دیگر از دیپلمات‌های وزارت خارجه رفتیم و بیش از 70 ساعت مصاحبه درباره مجاهدت‌های شهید سلیمانی در این عرصه ثبت کردیم.

 

25419_566

تهیه‌کننده مستند «میراث فرمانده» خاطرنشان کرد: علاوه بر این مصاحبه‌ها، در جای‌جای این مستند، از اسناد و مدارک آرشیوی نیز استفاده شده است که اغلب آن‌ها برای بیننده تازگی خواهد داشت. این اسناد از آرشیو مرکز اسناد انقلاب اسلامی، وزارت خارجه و نیروی قدس سپاه پاسداران تجمیع شده است.

میردار با بیان این‌که در مستند «میراث فرمانده» برای نخستین بار بعضی پرونده‌های امنیتی جمهوری اسلامی در عرصه سیاست خارجی واکاوی خواهد شد گفت: شهید سلیمانی از بدو استقرار در سمت فرماندهی نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از سال 1376 تا 1398، چند پروژه مهم را مدیریت کرد. از مسئله طالبان در شرق کشور در آن برهه تاریخی، تا موضوع ظهور جریان تکفیری داعش در غرب ایران در سال‌های اخیر، موضوعاتی است که این مستند به آن می‌پردازد.

وی در پایان تصریح کرد: «میراث فرمانده» درواقع چیزی جز «مقاومت» در برابر نظام سلطه جهانی نیست؛ میراثی که با مجاهدت شهید حاج قاسم سلیمانی در منطقه شکل گرفت و امروز شاهد بارور شدن آن در سراسر جهان هستیم.

گفتنی است مستند «میراث فرمانده» که به تهیه‌کنندگی مرتضی میردار و کارگردانی محسن صالحی خواه، توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی و با همکاری شبکه یک سیما تولید شده است، طی روزهای آینده همزمان با دومین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی روی آنتن شبکه اول سیما خواهد رفت.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها