کد خبر: 641404
تاریخ انتشار :

افزایش حقوق مجدد بازنشستگان در سال 1400 | واریز وام 350 میلیونی بحساب بازنشستگان

خبرهای خوشی درباره افزایش حقوق بازنشستگان و همسان سازی حقوق ها و همچنین پرداخت وام فوری با شرایط خاص از سوی دولت رئیسی و مجلس یازدهم به گوش می رسد. جزئیات این خبرها را با هم در سایت رستانیوز می خوانیم

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

بانک رفاه در طرحی جدید اقدام به پرداخت وام بازنشستگان با شرایط خاص کرده است. در این طرح مبلغ 100 میلیون به عنوان وام بازنشستگان مطرح شده است. وام بازنشستگان شرایط و ضوابط خاصی دارد. کامل ترین اطلاعات درباره نحوه ثبت نام و دریافت وام بازنشستگان را باهم در سایت رستانیوز می خوانیم.

ولی اسماعیلی اظهار داشت: کمیسیون اجتماعی مجلس از سال گذشته رایزنی‌ های متفاوتی در خصوص همسان‌سازی حقوق بازنشستگان با دولت داشته و تمام تلاش خود را در جهت دائمی شدن این مهم می‌کند تا بدون نتایج تورمی تصویب شود.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس ادامه داد: جلساتی که اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس با برنامه و بودجه داشتند، تمام تلاش خود را کردند تا حقوق بازنشستگان متناسب با تورم رشد داشته باشد، اما در نهایت این افزایش حقوق نسبت به دریافتی شاغلان با ۹۰ درصد رشد در حقوق بازنشستگان لشکری و کشوری و حدود ۶۷ درصد افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی به سرانجام رسید، البته ناگفته نماند این افزایش حقوق نسبت به قبل رشد داشته و متناسب با تورم جامعه نیست.

افزایش حقوق بازنشستگان در سال 1400

نماینده مردم در مجلس تاکید کرد: تورم بالای ۴۰ درصد در جامعه شرایط معیشتی را برای بازنشستگان بسیار سخت کرده و برخلاف بسیاری از باورهای اشتباه که هزینه‌های زندگی در چنین سنی کاهش پیدا می‌کند به دلیل گستردش ابعاد خانواده از فرزند گرفته تا نوه و نتیجه و حتی هزینه‌های درمانی رشد سنگینی پیدا می‌کند و این افزایش حقوق فقط یک رضایت نسبی برای بازنشستگان است.

وی یادآور شد: لایحه دائمی شدن همسان‌سازی حقوق بازنشستگان به مجلس ارائه شده است که در حال حاضر به دنبال تامین منابع آن هستیم، اگر قرار است قانونی در مجلس تصویب شود، باید از ابتدا تمام منابع مالی آن را در نظر بگیریم تا در میانه راه به مشکل بر نخوریم. پیشنهاداتی در راستای تامین منابع آن با دولت سیزدهم و نمایندگان داشتیم که نسبت به منابع موجود مسائل غیرکارشناسی شده باید حل و فصل شود؛ به فرض مثال از محل فروش شرکت‌ها و اماکنی که در اختیار سازمان و یا دولت است منابعی را مد نظر قرار داده‌اند که پایدار نبوده و مقطعی هستند. شاید در یک سال بتوانیم از محل فروش این دارایی‌ها این همسان‌سازی را انجام دهیم، اما آیا سال بعد هم می‌توانیم؟ بر همین اساس تصمیم گرفته شده برای تامین منابع آن اقدامات کارشناسی صورت بگیرد.

نماینده مردم در مجلس یازدهم اظهار کرد: کمیسیون اجتماعی مجلس با هدف افزایش حقوق بازنشستگان موضوع همسان سازی دائمی را دنبال می‌کند. این عزیزان برکات جامعه امروزی ما هستند باید به هر نوعی به آن‌ها کمک کنیم.

اسماعیلی با اشاره به نگاه مثبت مجلس و دولت به همسان‌سازی دائمی حقوق بازنشستگان تصریح کرد: نگاه مثبتی از طرح مجلس و دولت برای همسان‌سازی دائمی حقوق بازنشستگان وجود دارد به دنبال تامین منابع مالی آن هستیم تا به صورت مستمر این متناسب سازی اجرایی شود. لایحه در حال حاضر به صورت غیرکارشناسی به مجلس ارائه شده است که باید چکش کاری کارشناسی روی آن صورت بگیرد تا به صورت قانون دائمی تصویب شود و این زمانی ممکن می‌شود که منابع آن را به صورت پایدار از صندوق‌های بازنشستگی پیش بینی کنیم. افزایش سرمایه صندوق‌های بازنشستگی، خروجی صندوق شستا و… باید جمع بندی، مشخص و بررسی شود. چه میزان از درآمدها و پس اندازهای این صندوق‌ها ثابت چه مقدار آن‌ها ناپایدار است و یا تعیین گردد چه میزان کسری دارند که بتوانیم هر ساله از بودجه، تامین اعتبار کنیم.

نماینده مردم در مجلس یازدهم افزود: بخشی از همسان‌سازی حقوق بازنشستگان به تورم زا بودن آن ختم می‌شود بر همین اساس تاکید شده تا همه جوانب مثبت و منفی این لایحه مورد بررسی قرار بگیرد، از طرفی اگر بخواهیم جزییات موضوع تورم را مورد بررسی قرار دهیم؛ عامل افزایش حقوق است. اگر دولت آقای رئیسی بتواند تورم را تک رقمی کند نیازی به افزایش حقوق نخواهد، چون تورم افسار گسیخته است چاره‌ای جز افزایش حقوق و رشد نقدینگی نداریم.

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: حقوق دریافتی کارمندان و بازنشستگان با تورم فاصله بسیاری دارد، بسیاری از حقوق بگیران و مستمری گیران راضی به کاهش تورم هستند، حتی اگر افزایش حقوقی صورت نگیرد. امروز تورم بالای ۵۰ درصد نیازمند راهکارهای دیگر برای بالا بردن قدرت خرید اقشار ضعیف جامعه است، بر همین اساس افزایش ۲۵ درصدی حقوق در کنار متناسب سازی حقوق بازنشستگان راهکارهای کمک به اقشار کم درآمد جامعه است، این دو موضوع همزمان در دستور کار کمیسیون اجتماعی است، امیدواریم بتوانیم به نتیجه مطلوبی در این راستا برسیم.

علیرضا غفرالهی افزود: بازنشستگانی که تاکنون از این مزایا بهره مند نشده‌اند می‌توانند با مراجعه به دستگاه اجرایی مربوطه و بارگذاری اطلاعات خود از این مزایا بهره‌مند شوند.

وی خاطرنشان کرد: با این اقدام دولت در زمینه همسان سازی حقوق بازنشستگان، متوسط دریافتی بازنشستگان استان اصفهان از سه میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به هفت میلیون و ۵۰ هزار تومان رسید و این اقدام دولت موجب رضایتمندی بازنشستگان شده است.

مدیر صندوق بازنشستگی کشوری استان اصفهان گفت: متوسط حقوق بازنشستگان از یکم مهرماه ۹۹ با ۹۰ درصد میانگین حقوق شاغلان همسان سازی شد که به نوعی همسان سازی حقوق، مهمترین و با ارزش‌ترین اقدام دولت برای بازنشستگان محسوب می‌شود که پس از حدود ۱۰ سال پیگیری‌هایی در این زمینه انجام شد.  

وی ادامه داد: تغییرات قابل توجهی با همسان سازی در حقوق بازنشستگان بوجود آمد که بیشتر آنها از این افزایش حقوق‌ها رضایت دارند.

مدیر صندوق بازنشستگی کشوری استان اصفهان  اختصاص فوق‌العاده ایثارگری و افزایش یک گروه به حقوق بازنشستگان قبل از سال ۹۶ را از دیگر اقدام‌های مهم دولت برشمرد که رضایت‌مندی بازنشستگان را به دنبال دارد.

وی بیان کرد: بیشترین تعداد بازنشستگان استان اصفهان با ۶۷ هزار و ۱۰۰ نفر مربوط به آموزش و پرورش، ۱۴ هزار و ۴۰۰ نفر دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، ۲ هزار و ۳۰۰ نفر جهادکشاورزی، ۲ هزار و ۱۰۰ نفر راه آهن، و یکهزار و ۵۰۰ نفر مخابرات و مابقی مربوط به سایر دستگاه‌های اجرایی هستند.

مدیر صندوق بازنشستگی کشوری استان اصفهان اظهار داشت که نمی‌توان پیش بینی دقیقی در مورد اضافه شدن بازنشستگان ارائه کرد اما پیش بینی می‌شود که امسال سه هزار و ۵۰۰ نفر بازنشسته جدید به صندوق بازنشستگی این استان اضافه شوند.

غفرالهی گفت: مهمترین تسهیلات قابل ارائه به بازنشستگان،  شامل وام ضروری ۱۰ میلیون تومانی، وام ازدواج ۲۵ میلیون تومانی برای فرزندان بازنشستگان، وام پایان نامه پنج میلیون تومانی فرزندان بازنشستگان و وام خرید کالای ایرانی تا ۵۰ میلیون تومان به بازنشستگان ارائه می‌شود.

وی افزود: ۱۰۲ هزار و ۸۱۷ نفر مشمول صندوق بازنشستگی کشوری استان اصفهان هستند  که ۶۶ هزار و ۷۰۰ نفر ( ۶۵ درصد) از آنها مرد و ۳۶ هزار نفر ( ۳۵ درصد) زن هستند که صندوق ماهانه ۷۲۷ میلیارد تومان حقوق به این افراد پرداخت می‌کند.

مدیر صندوق بازنشستگی کشوری در استان اصفهان با اشاره به اینکه ۵۳ هزار و ۱۰۰ نفر از کارکنان دولت مشترک این صندوق هستند گفت: میانگین سنی بازنشستگی در استان اصفهان  ۵۱ سال و ۲ ماه است.

غفرالهی گفت: بازنشستگان نمونه استان اصفهان امسال در ۶ محور علوم و آموزش و پژوهش، فرهنگ و هنر، کارآفرینی و ایجاد اشتغال، فعالیت‌های اجتماعی و عام المنفعه، فعالیت‌های ورزشی و تندرستی و ایثار و فداکاری انتخاب شدند.

وی بیان کرد: همچنین بازنشستگان پیشکسوت نیز  در محور فعالیت‌های ارزنده و تاثیرگذاری در دوران بازنشستگی در زمینه‌های مختلف ورزش، فرهنگ و هنر انتخاب شدند که لوح سپاس و هدایای نفیسی به این افراد اهدا خواهد شد.

از سال ۸۶ روز ۲۵ ذی الحجه به عنوان روز خانواده و تکریم بازنشستگان در تقویم رسمی کشور درج شده است. علت انتخاب این روز شأن نزول آیه «هل اتی» در سوره الانسان که راجع به خانواده و استحکام پایه‌های آن است، عنوان شده است.

هفت درصد از جمعیت بازنشستگان کشوری در استان اصفهان ساکن هستند.

اصفهان با ۱۰۲  هزار و ۸۱۷ بازنشسته کشوری پس از تهران، دومین استان است که بیشترین بازنشسته کشوری را دارد، همچنین ۶۵ درصد بازنشستگان این استان را آقایان و ۳۵ درصد را بانوان تشکیل می‌دهند.​

واریز وام ۳۵۰ میلیون تومانی بحساب بازنشسته ها

جواد اوجی وزیر نفت در صفحه توئیتر خود با اشاره به پیگیری‌های این وزارتخانه برای حل مشکلات معیشتی بازنشستگان نوشت: «خبر خوش برای پیشکسوتان صنعت نفت؛ به فضل خدا امروز در هیات امنای صندوق بازنشستگی مصوب کردیم مبالغ مربوط به متناسب سازی مستمری و مقرری پنج ماه نخست سال ۱۳۹۹ که مورد مطالبه بازنشستگان و بازماندگان عزیز بود پرداخت شود».

وی در ادامه نوشت: «در ضمن پرداخت انواع وام‌های مسکن نیز تا سقف ۳۵۰ میلیون تومان برقرار گردید».

مانع جدید بر سر راه پرداخت وام بازنشستگان

به دنبال اعلام نارضایتی بازنشستگان از توقف پرداخت وام ۷ میلیون تومانی، رییس کانون بازنشستگان استان تهران از ایجاد مانع جدید در راه پرداخت این وام خبر داد.

در روزهای گذشته بازنشستگان تامین اجتماعی اعلام کردند که پرداخت وام به آن‌ها به دلایل «نامعلوم» متوقف شده است.

پرداخت وام به بازنشستگان تامین اجتماعی مصوبه سازمان تامین اجتماعی است و منابع آن باید توسط سازمان، تامین و به بانک رفاه کارگران واریز شود.

در همین باره علی دهقان‌کیا (رییس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی شهرستان تهران) گفت: بانک رفاه کارگران برای استمرار پرداخت تسهیلات دچار مشکل شده است.

به گفته وی احتمالا شاید در ماه جاری (دی ماه) این تسهیلات به بازنشستگان پرداخت نشود اما هنوز نمی‌توان در این مورد اطمینان داشت.

پیشتر بازنشستگان خبر داده بودند که ۳ ماه است که وام ۷ میلیون تومانی بانک رفاه را دریافت نکرده‌اند.

رییس کانون بازنشستگان شهرستان تهران، همچنین گفت که بانک مرکزی به دنبال پُر شدن سقف پرداخت تسهیلات توسط بانک رفاه، بر ادامه پرداخت آن‌ها توسط این بانک، ایراد گرفته است.

به همین دلیل، پرداخت وام با مشکل مواجه شده است و اطمینانی نسبت به استمرار پرداخت آن در ماه آینده هم وجود ندارد.

تمام جزییات وام بازنشستگان تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۰

اطلاعات ثبت نام وام بازنشستگان تامین اجتماعی و مستمری بگیران در بخش خدمات غیر حضوری سازمان در نشانی: https://eservices.tamin.ir/view/#/registration در دسترس است.

شرایط دریافت وام بازنشستگان تامین اجتماعی

بازنشستگان برای ثبت‌نام باید شرایط زیر را داشته باشند: 

۱ – بازنشسته عضو کانون میبایست حقوق خود را از شعب بانک رفاه شهر تهران دریافت نماید. 

(سایر بانک‌ها به دلیل‌عدم امکان کسر اقساط توسط بانک عامل نمی‌توانند وام پرداخت کنند) 

۲ – بازنشسته باید دارای کارت عضویت کانون بازنشستگان باشد. در صورتیکه کارت عضویت کانون اعتبار نداشته باشد ابتدا به کانون بازنشستگان شهر تهران جهت تمدید مراجعه وسپس ثبت نام کنید. 

۳ – باتوجه به قوانین بانک مرکزی سن بازنشسته متقاضی وام میبایست کمتر از ۷۲ سال تمام باشد. 

۴ – بازنشسته باید فاقد بدهی بانکی، چک برگشتی و اقساط معوقه وام از سایر بانک‌های کشور باشد (مطابق مقررات بانک) 

۵ – بازنشسته نباید در ۳ سال گذشته از تسهیلات وام بانک رفاه استفاده کرده باشد. 

۶- مبلغ وام ۵۰ میلیون ریال معادل ۵ میلیون تومان می‌باشد و باز پرداخت مطابق مقررات بانک میباشد. 

۷- بازنشسته/مستمری بگیر که درخواست وام دارد باید سیم کارت بنام خود داشته باشد، توجه داشته باشیدشماره تلفن همراه وارد شده صرفا می‌بایست متعلق به شخص بازنشسته/مستمری بگیر باشد

اولویت پرداخت وام با حداقل‌بگیران، بیماران خاص و صعب‌العلاج و همچنین افرادی که فرزندان آن‌ها در شرف ازدواج هستند یا در حال جابه‌جایی مسکن جهت اجاره‌نشینی با ارائه مدرک معتبر است. 

مدارک مورد نیاز برای درخواست وام بازنشستگان تامین اجتماعی

دفترچه بیمه متقاضی. 

گواهی حقوق و تعهد کسر اقساط از شعبه تامین اجتماعی مربوط به مستمری بگیران. 

گواهی حقوق و مزایا و تعهد کسر اقساط از محل کار وام گیرنده و ضامن برای بیمه شدگان. 

احراز حداقل ۲ سال سابقه پرداخت حق بیمه برای بیمه شدگان وام‌ها در قبال سفته عندالمطالبه به میزان ۱۲۵ درصد مبلغ وام با امضا متقاضی و ظهرنویسی ضامن معتبر مورد قبول بانک پرداخت می‌شود. 

وام بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۰ از طریق شعب بانک رفاه پرداخت می‌شود. بازنشسته باید کارت عضویت کانون بازنشستگان داشته باشد. سن بازنشسته بایستی کمتر از ۷۲ سال باشد. فاقد بدهی بانکی و چک برگشتی باشد. ضمنا سیم کارت باید به نام متقاضی باشد. 

چه کسانی می‌توانند درخواست وام بازنشستگان تامین اجتماعی دهند؟ 

وام تامین اجتماعی به مشمولان بیمه بیکاری و بیمه اجباری و بیمه اختیاری، تعلق نمی‌گیرد. همه مستمری بگیران بازنشسته و از کار افتاده کلی وبازماندگان بیمه شده متوفی (همسر) می‌توانند از هر یک از وام‌های قرض الحسنه استفاده کنند. 

اطلاعات ثبت نام وام بازنشستگان تامین اجتماعی و مستمری بگیران در بخش خدمات غیر حضوری سازمان در نشانی: https://eservices.tamin.ir/view/#/registration در دسترس است. مدارکی که برای درخواست وام بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی نیاز است را در منوی بخش «مستمری بگیران» دنبال کنید.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

Markets