کد خبر: 641669
تاریخ انتشار :

۷۳ قربانی هواپیمای اوکراینی شهید محسوب شدند

رئیس سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیان اینکه بنیاد شهید در صورت تمایل خانواده های قربانیان حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی آمادگی ارائه خدمات به آنان را دارد،گفت: از میان ۱۳۳ خانواده شناسایی شده در ایران تاکنون ۷۳ پرونده شهید تشکیل شده است.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، رئیس سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیان اینکه بنیاد شهید در صورت تمایل خانواده های قربانیان حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی آمادگی ارائه خدمات به آنان را دارد،گفت: از میان ۱۳۳ خانواده شناسایی شده در ایران تاکنون ۷۳ پرونده شهید تشکیل شده است.

 سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی امروز(جمعه) در حاشیه گلباران مزار شهدای حادثه هواپیمای اوکراینی در بهشت زهرا(س) در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: بنیاد شهید و امور ایثارگران در حال حاضر با سایر خانواده های قربانیان حادثه سقوط هواپیمایی اوکراینی که در داخل کشور هستند در حال مذاکره است.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از خانواده های قربانیان این حادثه در خارج از کشور هستند، خاطر نشان کرد: بنیاد شهید این آمادگی را دارد که در صورت موافقت خانواده این افراد برای آنان نیز پرونده شهید تشکیل و خدمات ارائه دهد.

قاضی زاده هاشمی اضافه کرد: شماری از مسافران نیز ایرانی نبودند تا از خدمات بنیاد شهید استفاده کنند.

وی با بیان اینکه سقوط هواپیمای اوکراینی حادثه تلخی بود که در ایام بحرانی کشور رخ داد و تعداد زیادی از اتباع ایرانی و خارجی در آن جان باختند، بیان داشت: امیدواریم سیر قانونی این پرونده به زودی در قوه قضاییه به پایان برسد تا عواملی که قصور داشتند شناسایی شوند و این امر موجب کاهش آلام خانواده های داغدار شود.

قاضی زاده هاشمی یادآور شد: براساس حکم دولت قربانیان این حادثه شهید محسوب می شوند و خانواده های آنان می توانند از خدمات بنیاد شهید استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه امروز ما آمده ایم بر سر مزار پنج نفر از قربانیان حادثه هواپیمای اوکراینی در بهشت زهرا(س) تا پیام تسلیت سران سه قوه به ویژه رئیس جمهور را به گوش خانواده های داغدار برسانیم، افزود: مزار سایر قربانیان این حادثه تلخ در ۱۴ استان کشور پراکنده است که مسوولان براساس برنامه به تمام این گلزارها خواهند رفت.

قاضی زاده هاشمی ابراز کرد: همچنین در این ایام سرکشی به خانواده های این عزیزان برای عرض تسلیت و دلجویی در دستور کار بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار دارد.

به گزارش ایرنا، ۱۸ دی ماه سال ۱۳۹۸ بود که یک فروند هواپیمای متعلق به خطوط هوایی اوکراین بر اثر خطای انسانی و شلیک موشک بعد از برخاستن از فرودگاه امام خمینی (ره) سقوط کرد و ۱۷۶ سرنشین آن شامل اتباع ایرانی، کانادایی، افغانستانی، سوئدی، انگلیسی و کادر پرواز اوکراینی جان باختند. بنا بر اعلام دولت کانادا، ۶۳ نفر از مسافران این هواپیما تابعیت کانادایی داشته‌اند. در این هواپیما ۱۱ اوکراینی، ۱۷ سوئدی، چهار افغان و چهار انگلیسی نیز حضور داشته‌اند.

جمهوری اسلامی ایران پس از وقوع این حادثه آمادگی خود را برای پرداخت غرامت اعلام کرد. صبح ۲۱ دی ماه، ستادکل نیروهای مسلح اعلام کرد که بلافاصله مقصر این حادثه را به سازمان قضایی نیروهای مسلح معرفی می‌کند تا با خطای صورت گرفته برخورد قانونی صورت گیرد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما