کد خبر: 645628
تاریخ انتشار :

امیرعبداللهیان: دولت بایدن همان مسیر ترامپ را دنبال می‌کند

وزیر خارجه ایران با اشاره به رویه آمریکا در اعمال تحریم علیه کشورمان گفت که دولت بایدن همان مسیر ترامپ را دنبال می‌کند.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوال خانم لارا خلف در مورد گفتگو با آمریکا گفت: آمریکایی‌ها ظرف هفته‌های اخیر به طور متناوب و از طریق واسطه‌های مختلف از ما خواسته‌اند که با ما مذاکرات مستقیم داشته باشند. ما در پاسخ به واسطه‌ها اعلام کردیم که چشم‌انداز چنین گفت‌وگویی برای ما چندان روشن نیست و اگر قرار نیست دستاوردی داشته باشیم چه نیازی به مذاکره مستقیم می‌باشد.

ولی اگر طرف آمریکایی یک ابتکار عمده از جمله برداشتن برخی از تحریم‌ها را انجام دهد، آن گاه می‌توان گفت که نیت آمریکایی‌ها واقعی است. ما از آن‌ها می‌شنویم که آقای بایدن حسن نیت دارد. من  در  ماه سپتامبر در نیویورک گفتم که اگر آقای بایدن حسن نیت دارد آن گاه مبلغ 10 میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده ما نزد بانک‌های خارجی را آزاد کند. ما از آقای بایدن درخواست وام یا پول آنها را نداریم بلکه می‌خواهیم دارایی‌های خود ما را به عنوان حسن نیت آزاد کند.

مایلم تأکید کنم که آنها تنها در قالب کلمات از حسن نیت حرف می‌زنند و این برای گفتگوهای مستقیم کافی نیست. آنها باید حسن نیت خود را به صورت عملی و در عرصه میدانی نشان دهند. آنها می‌توانند برخی تحریم‌ها را بردارند یا برخی دارایی‌های مسدود شده ما نزد بانک‌های خارجی را آزاد کنند، این درحالی است که همزمان با گفتگوهای جدید حتی برخی تحریم‌های جدید نیز علیه اشخاص حقوقی و حقیقی ایران از سوی دولت آقای بایدن اعمال شده است و این معنایش این است که دولت آقای بایدن همان مسیر ترامپ را دنبال می‌کند لذا افکار عمومی می‌گوید که آنها در عمل یکی هستند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها