کد خبر: 646951
تاریخ انتشار :

برنج|قیمت برنج|افزایش قیمت برنج

چه اتفاقاتی برای بازار برنج رخ داده است؟!

اوضاع بازار برنج در ایران چگونه است؟!

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

 قیمت برنج امسال بالا و پائین بسیاری را تجربه کرده است، به طوری‌که قیمت هرکیلو برنج ایرانی در بازار تا ۹۶ هزار تومان و قیمت برنج پاکستانی نیز به ۳۲ هزار تومان رسیده. اگرچه مدتیست که وزارت جهاد کشاورزی، قیمت مصوب برنج را اعلام کرده است و این محصول در فهرست اقلام مشمول قیمت‌گذاری دستوری قرار گرفته است، اما بازار برنج همچنان با التهاب روبه‌رو است.

هم اکنون مصرف‌کنندگان ایرانی خرید برنج‌های بی‌کیفیت اما ارزان وارداتی را ترجیح می‌دهند. این در حالی است که مسئولین امر از واردات برنج با کیفیت به میزان کافی، تشدید نظارت‌ها بر بازار و عرضه مستقیم برنج ایرانی سخن می‌گویند. بر همین اساس و پس از اعلام قیمت مصوب انواع برنج به بررسی میدانی شرایط عرضه و  قیمت این محصول پرداخته‌ایم.

خریداران به خرید برنج‌های وارداتی همچون برنج پاکستانی و هندی رغبت دارند

یکی از فروشنده‌ها در منطقه مصلی مشهد به خبرنگار ایسنا گفته: در ابتدای فصل پاییز برنج ایرانی کیلویی ۵۰ هزار تومان بود، اما هم اکنون میانگین قیمت اعلام شده برنج ایرانی به عمده‌ فروشی‌ها  کیلویی ۸۳ هزار تومان است. همچنین استقبال و تقاضای مردم از برنج ایرانی کاهش پیدا کرده و رغبت آن‌ها به سمت خرید برنج‌های وارداتی همچون برنج پاکستانی و هندی است.

او ادامه می‌دهد: هم اکنون برنج پاکستانی درجه یک در بازار کیلویی ۲۹ هزار تومان و برنج هندی کیلویی ۲۸ هزار تومان است. همچنین برخی از شالیکاران در شمال محصول ضعیفی را تولید و عرضه می‌کنند که این موضوع بازتاب خوبی در بازار ندارد.

در  فروشگاه دیگیری جویای قیمت انواع برنج می‌شویم. فروشنده عنوان می‌کند: در حال حاضر قیمت برنج هاشمی کیلویی ۶۸ هزار تومان، هاشمی کشت دو کیلویی ۷۸ هزار تومان و برنج سرلاشه کیلویی ۴۸ هزار تومان است. همچنین برنج هندی نیز کیلویی ۲۷ هزار تومان است.

فروشنده میانسالی با اشاره به اینکه متاسفانه قیمت برنج ثبات ندارد، می‌گوید: در حال حاضر برنج ایرانی در بازار کیلویی ۷۴ تا ۸۸ هزار تومان به فروش می‌رسد. همچنین طی صحبتی که با اتحادیه صنف برنج فروشان مشهد داشتم برنج کاران شمالی قیمت محصول خود را گران اعلام می‌کنند.

وی ادامه می‌دهد: روند قیمت‌گذاری برنج به این صورت است که قیمت برنج فرآوری شده در شمال حدود ۷۳ هزار تومان است که پس از انتقال به مشهد و با حسب هزینه‌های حمل‌ونقل بنکدار آن را با قیمت کیلویی ۷۴ هزار تومان خریداری می‌کند. بنابراین با حسب ۳درصد سود عمده فروشان و ۱۰درصد سود خرده فروشان این برنج در مغازه‌های خرده فروشی سطح شهر با قیمت کیلویی ۸۴ هزار تومان فروخته می‌شود.

منبع : ایسنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

Markets

دیگر رسانه ها