کد خبر: 649844
تاریخ انتشار :

جزئیات نشست سخنگوی قوه قضاییه؛ از حادثه حرم رضوی تا خشونت علیه بازیگران زن

آخرین خبر/ سخنگوی دستگاه قضا در نشست خبری ضمن تشریح آخرین وضعیت پرونده های قضایی، به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

مهمترین بخش اظهارات ذبیح الله خداییان به شرح زیر است: 

موضوع خشونت علیه بازیگران زن سینما 

* تاکنون پرونده‌ای در دستگاه قضا در این مورد تشکیل نشده و کسی شکایت نکرده است.

* هرگونه تعقیب و تحقیق در اعمال منافی عفت از طریق دستگاه قضا ممنوع است.

وضعیت پرونده حمله به چند روحانی در حرم رضوی

* در رابطه با پرونده شهادت دو تن از روحانیون ضارب دستگیر شد و فردی بنام عبداللطیف مرادی بود که اقدام به شهادت این عزیزان کرد و یکی از روحانیون مجروح شد.

* پرونده در جریان هست و ممکن است شما سوال کنید که قتل کاملا مشخص است و هم ارتکاب جرم و هم  انتصاب به متهم و باید ظرف یکی دوروز به اتمام برسد؟ ولی می دانید که قوه قضاییه  تابع قانون است و ممکن است رسیدگی به پرونده مدتی طول بکشد و  از مسئولان خراسان رضوی انتظار داریم که سریعتر به پرونده رسیدگی شود.

اظهارات سخنگوی قوه قضائیه درباره اتفاقات حواشی بازی ایران و لبنان

* جهت شفافیت در شناسایی علل و عوامل اتفاقات بازی ایران و لبنان استعلاماتی صورت گرفته است.

* تا امروز پاسخ استعلامات وصول نشده است.

* با تکمیل پرونده چنانچه احراز شود مسئولینی در این خصوص قصوری داشته‌اند متناسب با قصورشان با آنها برخورد می‌شود.

روند رسیدگی به پرونده ابربدهکاران بانکی در قوه قضاییه

* صرف انتشار اسامی بدهکاران موجب برخورد با آنها نیست، بانک مرکزی و بانک عامل آنها را تفکیک کنند.

* بانک عامل باید ضمن دسته بندی بدهکاران به دستگاه قضایی اعلام کند افراد چه وام‌ها و یا تسهیلاتی گرفتند و در جای خود هزینه نکرده و یا شرکت‌های صوری ایجاد کردند؛ تاکنون چنین اقدام انجام نشده است البته پرونده‌هایی منتهی به صدور حکم شده و برخی در جریان رسیدگی است.

آخرین وضعیت پرونده تشکیل شده برای 5 شرکت دارویی

* در سال 99 برای 5 شرکت دارویی در دادسرای تهران پرونده تشکیل شد.

* پرونده شرکت اکتوورکو با صدور کیفرخواست به دادگاه ارسال شده است.

* روش آنها برای اخذ ارز دولتی، ثبت شرکت بود و از طریق جعل مدارک و افزایش ساختگی قیمت‌ها توانستند حدود 92 میلیون یورو اخذ کنند و به اتهام اخلال در نظام اقتصادی از طریق فاکتورسازی، دریافت چندبرابری ارز و تهیه فاکتورهای جعلی تحت تعقیب قرار گرفتند.

* برای چهار مدیر این شرکت و 7 کارمند که اقدام به اخذ رشوه کرده بودند کیفرخواست صادر شده و پرونده در جریان رسیدگی است.

5 هزار و 38 پرونده کثیرالشاکی تعیین تکلیف شد

* در سال 1400 با تلاش و کوشش همکاران ما در سراسر کشور و شوراهای حل اختلاف 793 پرونده قتل به صلح و سازش منتهی شد و از اجرای حکم آنها جلوگیری به عمل آمد.

* تاکنون بیش از 93 درصد اراضی ملی و منابع طبیعی سنددار شدند.

* از 54 هزار و 770 هکتار اراضی ملی از سواحل رودخانه ها و دریاها رفع تصرف به عمل آمد.

* 5 هزار و 38 پرونده کثیرالشاکی تعیین تکلیف شد.

کاهش 18 درصدی ورود به زندان‌ها/ انتقال حدود 6 هزار زندانی به زندان های محل اقامتشان

* در 5 ماه آخر سال 1400 ، 25 هزار مورد بازدید از زندان داشتیم که سال 1400 نسبت به سال قبل بازدید از زندان ها 40 درصد افزایش پیدا کرد.

* با کاهش 18 درصدی ورود به زندان ها مواجه بودیم.

* 80 هزار زندانی مورد عفو و تخفیف مجازات قرار گرفتند.

* حدود 6 هزار و 208 نفر به زندان‌های محل اقامتشان منتقل شده‌اند.

با تلاش مسئولین قضایی مشکل 3514 واحد تولیدی مرتفع شد

* در ارتباط با حمایت از تولید، با تلاش مسئولین قضایی 3514 واحد تولیدی پیگیری و مشکلشان رفع شد.

* در رابطه با پیگیری ساماندهی کالاهای انبارهای اموال تملیکی، 6 هزار پرونده در این راستا تعیین تکلیف شد.

* بیش از یک میلیون و 130 هزار ملاقات مردمی در سال 1400 داشتیم و این آمار مختص استانها است.

مشروح اظهارات سخنگوی دستگاه قضا به نقل از ایسنا به شرح زیر است:

ذبیح الله خدائیان در اولین  نشست خبری در سال جدید ضمن تبریک فرا رسیدن ماه رمضان و سال جدید گفت: در ۲۰ فروردین روز ملی فناوری هسته ای را داشتیم و به همه عزیزان و  دانشمندانی که در این عرصه فعالیت دارند این روز را تبریک می گویم و یاد شهدای انقلاب را گرامی می دارم.  

وی ضمن تسلیت "شهادت دو تن از روحانیون انقلابی در صحن رضوی" گفت: متاسفانه در یک اقدام تروریستی توسط فردی به صورت مسلحانه وخودسرانه به شهادت رسیدند.

وی با اشاره به عملکرد قوه قضاییه در سال گذشته  ادامه داد: قوه قضاییه در سال ۱۴۰۰ که با تغییر مدیریتی روبرو شد با ریل گذاری خوب در بخش های مختلف از عملکرد قابل قبولی برخوردار بود. در دوره تحول موضوع رویکرد کاربردی در مسایل مختلف مورد جدی قوه قضاییه قرار گرفت.

وی افزود: با تلاش همکاران ما در سراسر کشور و با کمک شوراهای حل اختلاف ۷۹۳ پرونده قتل به صلح منتهی شد و از اجرای حکم این تعداد پرونده جلوگیری شد.

وی افزود: از ۵۴ هزار و ۷۰ هکتار اراضی ملی از سواحل رودخانه ها رفع تصرف شد. همچنین حدود ۵ هزار و ۳۸ پرونده کثیرالشاکی تعیین تکلیف شد و اقدام مثبتی بود.

خداییان ادامه داد: از دیگر اقدامات ساماندهی وضع زندان‌ها بود. حدود ۲۵ هزار بازدید از زندان داشتیم و در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال قبل ۴۰ درصد افزایش یافت. همچنین با کاهش ۱۸ درصدی ورود به زندان‌ها روبرو بودیم. دو زندان هم  در کرمان و بوشهر تعطیل شدند و حدود ۸۰ هزار زندانی مورد عفو و تخفیف مجازات قرار گرفتند.

وی افزود: ۳۵۱۴ واحد تولیدی پیگیری و مشکلشان رفع شد و با رفع مشکل این  واحدها از تعطیلی آنها جلوگیری شد. یکی دیگر از اقدامات در سال ۱۴۰۰ این بود که بیش از یک میلیون و ۱۳۰ هزار ملاقات مردمی داشتیم.

خداییان در پاسخ به سوالی درباره وضعیت پرونده حمله به چند روحانی در صحن رضوی، گفت: در رابطه با پرونده شهادت دو تن از روحانیون ضارب دستگیر شد و فردی بنام عبدالطیف مرادی بود که اقدام به شهادت این عزیزان کرد و یکی از روحانیون مجروح شد.

وی افزود:  پرونده در جریان هست و ممکن است شما سوال کنید که قتل کاملا مشخص است و هم ارتکاب جرم و هم  انتصاب به متهم و  باید طرف یکی دوروز به اتمام برسد؟ ولی می دانید که قوه قضاییه  تابع قانون است و ممکن است رسیدگی به پرونده مدتی طول بکشد و   از مسولان خراسان رضوی انتظار داریم که سریعتر به پرونده رسیدگی شود.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه، اخیراً رئیس قوه قضاییه ضمن ضرورت طبقه بندی زندانیان بر گذراندن حبس در شهر محل سکونت تاکید کرده است، ساز و کار اجرای این موضوع در شهر محل سکونت چگونه خواهد بود؟  آیا این موضوع امکان پذیر است؟ گفت: انتقال زندانیان به محل سکونت یک اقدام انسان دوستانه است چرا که خانواده زندانی خواهان دیدار با زندانی هستند و اگر فرد در شهر دیگری زندانی باشد خانواده مجبور به سفر به آن شهر هستند.  بر این اساس این موضوع در آیین نامه سازمان زندان ها پیش بینی شده و رئیس قوه قضاییه تاکید کرده که زندانی به شهر محل خود منتقل شوند.

خداییان ادامه داد: اگر زندان شهر محل سکونت زندانی ظرفیت مورد نظر را نداشت فرد به زندان نزدیک به محل زندگی منتقل می شوند. بر این اساس ۶ هزار و ۲۰۸ نفر به زندان های محل اقامت منتقل شدند.

خداییان در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پرونده تشکیل شده برای 5 شرکت دارویی گفت: در سال 99 برای 5 شرکت دارویی در دادسرای تهران پرونده تشکیل شد. پرونده شرکت اکتوورکو با صدور کیفرخواست به دادگاه ارسال شده است و روش آنها برای اخذ ارز دولتی، ثبت شرکت بود و از طریق جعل مدارک و افزایش ساختگی قیمت‌ها توانستند حدود 92 میلیون یورو اخذ کنند و به اتهام اخلال در نظام اقتصادی از طریق فاکتورسازی، دریافت چندبرابری ارز و تهیه فاکتورهای جعلی تحت تعقیب قرار گرفتند و برای چهار مدیر این شرکت و 7 کارمند که اقدام به اخذ رشوه کرده بودند کیفرخواست صادر شده و پرونده در جریان رسیدگی است.

خداییان در پاسخ به سوالی درباره حواشی  بازی فوتبال  ایران و لبنان در مشهد گفت:  مشکلی بود که با بی تدبیری رخ داد و ریاست جمهور دستوراتی داد و دادستان کل ورود کرد و پرونده ای در دادسرای مشهد تشکیل شده و جهت شفافیت برای  علل و عوامل واقعه استعلاماتی صورت گرفته و استعلاماتی در رابطه با قصور مسئولان انجام شده و تا امروز پاسخ استعلامات واصل نشده وچنانچه احراز شود که مسئولین در این خصوص تقصیر ی داشتند برخورد خواهد شد.

وی درباره اینکه آیا پرونده ای دررابطه با خشونت علیه بازیگران زن تشکیل شده است گفت: خشونت علیه بازیگران در فضای مجازی  مطرح شد و تاکنون پرونده ای تشکیل نشده و کسی شکایتی نکرده و قوه قضاییه ورودی نداشته و چنانچه شکایتی مطرح شود قوه قضاییه ورود می‌کند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها