کد خبر: 650290
تاریخ انتشار :

نگاه تحلیلگر/گفتگوی نامه‌نیوز با منصور حقیقت‌پور

آمریکا شاید هفته‌آینده پیشنهاد دیگری به ایران بدهد

فعال سیاسی اصولگرا گفت: احیای برجام بستگی به عملکرد آمریکایی ها دارد، آنها باید از زیاده خواهی خود دست بردارند و امروز توپ در زمین آنهاست.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

گروه سیاست نامه نیوز: مذاکرات وین بعد از توقف موقت، عملا به کما رفت و به نظر نمی رسد در آینده نزدیک شاهد بازگشت دیپلمات ها به وین باشیم.

منصور حقیقت پور در گفتگو با نامه نیوز درباره چرایی طولانی شدن توقف مذاکرات وین گفت: در متن برجام اساسا موضوع تحریم سپاه وجود نداشت که بخواهد حالا تعیین تکلیف شود اما آمریکایی‌ها در این موضوع  زیاده طلبی می کنند و حاضر نیستند به متن برجام برگردند. البته به نظر می رسد دو طرف عزم لازم را برای خروج از این بن بست ندارند.

وی افزود: ایران درخواست خروج سپاه از لیست گروه های تروریستی آمریکا را دارد، در مقابل آمریکا نیز خود را در دوران 3 دهه گذشته می بیند و فکر می کند همچنان هیمنه و قدرت گذشته را در اختیار دارد، حال آنکه این طور نیست مثال بارزش را در افغانستان دیدیم که چه طور نهایتا از آن کشور فرار کردند.

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی اظهار کرد: تیم مذاکره‌کننده ما انعطاف پذیری کمی دارد، در مذاکرات سیاسی لازمه رسیدن به توافق آن است که طرفین براساس واقعیات با هم گفتگو کنند نه براساس آمال و آرزوهای شان. نه آمریکا می تواند با نگاه آرمانی هر موضوعی را به ما تحمیل کند، نه ما با نگاه آرمانی می توانیم آمریکا را در کوتاه مدت اصلاح کنیم.

وی با بیان اینکه به درصدی فنریت در مذاکرات نیازمندیم، ادامه داد: تیم مذاکره کننده ما چنین ویژگی را ندارد. البته در جریان مذاکرات باید خطوط قرمز رعایت شود بنابراین هر آنچه را شورای عالی امنیت ملی به عنوان خط قرمز تعیین کند و تیم مذاکره کننده نیز پای آن بیاستد محترم است.  

حقیقت پور درباره پرهیز آمریکا در دادن پیشنهاد جدید به ایران یادآور شد: به نظر نمی رسد این مذاکرات ختم شود، شاید هفته آینده آمریکایی ها پیشنهاد دیگری به ایران بدهند. البته جای تأسف است که مشخص نیست در آمریکا چه کسی تصمیم می گیرد. کشوری که ادعای ابرقدرتی برای دنیا می کند، خیلی بد است که نمی تواند تصمیم بگیرد.

وی با بیان اینکه ایران به تحریم ها عادت کرده و آمریکا بیش از این نمی تواند ما را تحریم کند، افزود: در مقابل به مرور شرایط برای آمریکا سخت می شود. هنوز قصه چین و تایوان شروع نشده اما انقریب است که شروع شود. تحولات یمن و اوکراین همچنان ادامه دارند و هر چه زمان بگذرد بار سیاسی و امنیتی این تحولات همه بر دوش آمریکایی ها بیشتر سنگینی خواهد کرد و آنها گرفتار خواهند شد.

وی ادامه داد: اگر آمریکایی ها عاقل بودند همین الان نرم نشان می دادند و قصه را جمع می کردند. هم اکنون بیش از 100 میلیون بشکه از نفت ایران روی دریاست که اگر آمریکا تحریم های نفتی ما را بردارد، سریع این نفت وارد بازار می شود و قیمت نفت در بازارهای جهانی کاهش پیدا می کند.

این فعال سیاسی اصولگرا گفت: احیای برجام بستگی به عملکرد آمریکایی ها دارد، آنها باید از زیاده خواهی خود دست بردارند و امروز توپ در زمین آنهاست. دولت بایدن یک سال پیش پذیرفت که سپاه را از لیست گروه های تروریستی خارج می کند اما از این موضع خود عقب نشینی کرد که نشان می دهد معلوم نیست چه کسی در واشنگتن تصمیم می گیرد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها