کد خبر: 650653
تاریخ انتشار :

«نامه نیوز» گزارش می‌دهد

دور پنجم مذاکرات ایرانی - سعودی

اسپوتنیک در گزارشی ادعا کرده که دور پنجم مذاکرات ایران و عربستان برگزار شد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

گروه سیاست نامه نیوز، مذاکرات هسته‌ای که در وین جریان دارد یا به عبارت دقیق‌تر ، جریان داشت و حالا تقریبا متوقف شده؛ مانع از آن شد که مذاکرات ایرانی - سعودی در مرکز توجهات باشد. این رایزنی‌ها نیز اهمیت بسیاری دارد و می‌تواند نقش موثر در روابط دو کشور و اوضاع منطقه و حتی همان مذاکرات وین داشته باشد. 

این مذاکرات با ابتکار عراق و ابتدا در سطح امنیتی آغاز شد تا شاید گره‌ای از کلاف پیچیده روابط ایران و عربستان که در سال 2016 و در پی ماجرای حمله به سفارت آنها در ایران قطع شده است، باز کند. چهار دور از مذاکراتی که تا کنون برگزار شده البته مدام مثبت و سازنده توصیف شده اما نتیجه خاصی هم نداشته است. البته کارشناسان و تحلیلگران معتقدند که وضعیت یمن و ناگزیر بودن عربستان به عقب‌نشینی در آنجا می‌تواند به این مذاکرات کمک کند چون یکی از اصلی‌ترین چالش‌های دو کشور جنگ یمن است. البته مذاکرات هسته‌ای و روابط ایران با غرب و آمریکا هم برای عربستانی‌ها خیلی مهم است. 

به هر روی خیلی وقت است که همه منتظر برگزاری دور پنجم این گفت‌وگوها بودند و حالا خبرگزاری روسی اسپوتنیک ادعا کرده که این رایزنی‌ها پنجشنبه در بغداد و در و فضایی بسیار مثبت برگزار شده است.

یک منبع دیپلماتیک آگاه در گفت‌وگو با خبرگزاری روسی اسپوتنیک ادعا کرده که پنجمین دور گفت‌وگوهای ایران و عربستان سعودی روز پنجشنبه با حضور نماینده دولت عراق در بغداد برگزار شد و فضای جلسه بسیار مثبت بود.

بر اساس گزارش العالم، این منبع در پاسخ به سوالی درباره پرونده‌های مطرح شده در جلسه مذکور گفت: دو هیات روی بیشتر پرونده‌های منطقه و همچنین پرونده روابط دوجانبه و امنیت منطقه خلیج (فارس) صحبت کردند.

گفتنی است  که قرار بود دور پنجم گفت‌وگوهای ایران و عربستان اسفند پارسال برگزار شود اما به دنبال اقدام عربستان سعودی در اعدام جمعی شماری از شهروندان شیعه این کشور متوقف شد.

«فؤاد حسین» وزیر خارجه عراق هم در سفر هفته گذشته خود به تهران در نشستی خبری در پاسخ به سؤالی درباره دور پنجم گفت‌وگوهای ایران و عربستان تاکید کرد: این گفت‌وگوها ادامه داشته و برای مدتی متوقف شد. امیدواریم دور بعدی این گفت‌وگوها بین ایران و عربستان برگزار شود. مشخص است که گفت‌وگو تا الان در چارچوب مشارکت دستگاه امنیتی دو طرف بوده است و از سمت ایران نمایندگانی از وزارت خارجه بوده‌اند ولی چارچوب گفت‌وگوها بین دستگاه‌های امنیتی بوده است. برخی مسائل وجود دارد که باید مطرح شود. امیدوارم بزودی نشست بعدی برگزار شود.

فؤاد حسین گفته بود: گمانه زنی‌هایی درباره زمان آن مطرح شده است ولی به صراحت نمی‌توانم درباره زمان نشست بعدی صحبت کنم، ولی طرفین این تمایل را دارند نشست‌های خود را ادامه دهند.

«برهم صالح» رئیس جمهور عراق برای اولین بار در ماه می سال ۲۰۲۱ اعلام کرد که عراق میزبان گفت‌وگوهای ایران و عربستان خبر داد و تاکنون چهار دور از این مذاکرات بین ایران و عربستان به میزبانی بغداد برگزار شده است.

«قاسم الاعرجی»، مشاور امنیت ملی عراق هم ابراز امیدواری کرده بود که دور پنجم مذاکرات ایران و عربستان در بغداد به بازگشایی سفارت‌های ایران و عربستان منجر  شود.

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها