کد خبر: 651322
تاریخ انتشار :

«نامه نیوز» گزارش می‌دهد

بهبود رابطه؛ نیاز مشترک ایران و عربستان

مقامات عراقی اخیرا خیلی با اطمینان از احتمال بهبود روابط ایران و عربستان می‌گویند و خوشبینی‌ها در این رابطه افزایش یافته است. نگاه به تحولات منطقه و جهان نیز نشان می‌دهد که دلایل قابل توجهی برای این خوشبینی‌ها وجود دارد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

گروه سیاست نامه نیوز، دولت رئیسی در مذاکرات احیای برجام توفیقی نداشته است؛ حداقل اینکه تا اینجای کار توافقی حاصل نشده و گره‌های پرونده نیز به قدری جدی است که تصور نمی‌شود به این سادگی‌ها قابل حل باشد. این اما به معنی ناکامی در سیاست خارجی یا نمره رد دادن به دولت در این زمینه است. 

تیم دیپلماسی دولت سیزدهم که از ابتدا هم بر روابط با همسایگان و نگاه به شرق تاکید کرده بود، فارغ از اینکه از این رویکرد چه نتیجه‌ای بگیرد؛ در به سامان رساندن پروژه‌ای که در این راستا برای خود تعریف کرده، بد عمل نکرده است. از عضویت در سازمان‌ همکاری‌های شانگهای که البته مقدمات آن پیش‌تر و در سال‌های قبل فراهم آمده بود گرفته تا توافق احتمالی با عربستان و از سرگیری روابط دیپلماتیک با این کشور. 

این طور که به نظر می‌رسد مذاکرات دور پنجم هم مثبت و سازنده بوده و بعید نیست که به زودی شاهد گفت‌وگوهای دیپلمات‌های دو طرف باشیم. این احتمال به قدری قوت گرفته که مقامات عراقی از فوادحسین گرفته تا الکاظمی با اطمینان از نزدیک بودن توافق تهران و ریاض می‌گویند. 

نگاهی به اوضاع و احوال منطقه و تحولات جهانی نیز همین خوشبینی‌ها را تقویت می‌کند. اصلی‌ترین دلیلی که این روزها مورد اشاره کارشناسان است، حصول آتش بس در یمن است. از آنجایی که بسیاری یمن را عرصه جنگ نیابتی ایران و عربستان تلقی می‌کردند، عقب نشینی‌های عربستان در آنجا را نشانه تغییر رویکردها آنها دانسته و به بهبود روابط با ایران نیز امیدوار شده‌اند. 

فقط اما این نیست. برخی معتقد که عربستان در نتیجه گرایشی که بعد از روی کار آمدن دموکرات‌ها در آمریکا به سوی روسیه نشان داد و با توجه به اوضاع احوال روسیه که حال درگیر جنگ اوکراین و تحت تحریم آمریکا و از نگاه بین‌المللی محکوم است؛ در وضعیت خطیری گیر افتاده که نیز به حل و فصل مسائل منطقه‌ای را برایش جدی‌تر می‌کند. 

از طرف دیگر اینجا در تهران و از آنجایی که دولت ریسی نتوانسته موفقیتی در احیای برجام به دست آورد و این ناکامی با شعارهایی مثل اینکه مسائل اقتصادی را به برجام گره نزده‌ایم توجیه می‌کند؛ ناچار است در عرصه تعامل با همسایگان پیشرفت کرده و به نحوی معدل خود در حوزه سیاست خارجی را بالا ببرد. بر این اساس می‌توان امیدوار بود که خوشبینی‌ها به ترمیم روابط با عربستان بی‌خودی نباشد و به زودی شاهد آتشی تهران و ریاض باشیم.

 

دیدگاه تان را بنویسید