کد خبر: 653003
تاریخ انتشار :

واکسیناسیون کرونا؛ تزریق دز چهارم ضروری است؟

عضو کمیته کشوری مقابله با کرونا گفت: تزریق دوز چهارم واکسن کرونا برای مواجه نشدن با پیک هفتم این بیماری که ممکن است در فصل سرما ایجاد شود، ضروری است.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

تحقیقات نشان می‌دهد چهارمین دوز واکسن کووید ۱۹ می‌تواند ایمنی بدن را فراتر از حداکثری که پس از دوز سوم به دست می‌آید، افزایش دهد. پروفسور سائول فاوست که این کارآزمایی را رهبری می‌کند، می‌گوید: «دوز چهارم واکسن‌های کووید-۱۹ می‌تواند باعث تقویت قابل‌توجه ایمنی بدن از لحاظ آنتی‌بادی و هم‌ایمنی سلولی شود.»

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموز پزشکی، اکنون در کشور به ۶۹ درصد جامعه ۲ دوز واکسن کرونا و دوز سوم واکسن هم به ۳۳ درصد جمعیت تزریق شده و این در حالی است که سطح تزریق دوز سوم در کشور حتما باید به بالای ۷۰ درصد برسد تا اگر زمانی سویه جدید از کرونا ایجاد شد، باز هم بتوانیم مانند موج ششم، کووید-۱۹ را از نظر میزان بیماری، شدت، میزان مرگ‌ومیر و بستری‌شدن کنترل کنیم.

دکتر حمید عمادی عضو کمیته کشوری مقابله با کرونا درباره لزوم تزریق دوز چهارم واکسن کرونا گفت: وقتی ۶ ماه از فاصله زمانی تزریق واکسن می‌گذرد، بدن نسبت به کرونا حساس می‌شود و احتمال ابتلای مجدد به این بیماری افزایش می‌یابد.

وی اظهار داشت: در ۲ سال همه‌گیری کرونا در کشور، پیک‌های اول تا ششم را با روزهای تلخی که گاهی مرگ روزانه ۷۰۰ نفر داشت، گذرانده‌ایم و اکنون با تلاش دولت مردمی در پوشش وسیع واکسیناسیون در شرایط  آرام کرونایی به سر می‌بریم و این بیماری تحت کنترل درآمده است.

عمادی تصریح کرد: البته مردم نباید تصور کنند که با کاهش روزانه مرگ‌های کرونایی به زیر ۱۰ نفر و تعداد کم بستری‌شدگان و  افراد جدیدِ شناسایی‌شده، کرونا تمام شده و  باید جشن شکست این بیماری را گرفت. چون هنوز سویه‌های جدید کرونا در برخی از کشورها در حال شکل‌گیری و شیوع است و این موضوع زنگ خطری برای ما محسوب می‌شود.

این اپیدمیولوژیست خاطرنشان کرد: ممکن است در فصل سرما پیک هفتم کرونا ایجاد شود و بنابراین برای احتیاط در جهت اقدامات پیشگیرانه، ضروری است افراد واجد شرایط ازجمله کسانی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای مثل هموفیلی، تالاسمی، دیالیزی، سرطانی، بیماران پیوند اعضا، مبتلایان به ام‌اس، بیماران HIV مثبت و نیز افرادی که داروهای تضعیف‌کننده سیستم ایمنی بدن مصرف می‌کنند و همچنین افراد بالای ۷۰ سال، دوز چهارم را هم تزریق کنند. اواخر تابستان امسال نیز سایر اقشار این دوز را دریافت خواهند کرد.

 عمادی توصیه کرد: افراد با توجه به گذشت  ۶ ماه از دریافت دوز دوم واکسن و تنزل سطح آنتی‌بادی در بدن، برای دریافت دوز سوم اقدام کنند تا در ماه‌های بعدی بتوانند دوز چهارم را نیز تزریق کنند.

به گفته وی، واکسیناسیون می‌تواند از بیماری شدید، مرگ و میر و بستری شدن در مراکز درمانی در برابر انواع سویه‌های ویروس کرونا جلوگیری کند و اکنون این اقدام ثابت شده است و به همین منظور اصرار داریم افراد  هرچه سریع‌تر دوز سوم و چهارم را تزریق کنند.

عمادی در عین حال رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی به‌ویژه استفاده از ماسک در اماکن شلوغ و سربسته و حفظ فاصله گذاری اجتماعی را در کنار تکمیل روند واکسیناسیون برای همه اقشار جامعه ضروری دانست و تاکید کرد: هنوز برای اعلام پایان کرونا زود است و همچنان باید اقدات پیشگیرانه اعمال شود.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها