کد خبر: 658102
تاریخ انتشار :

قالیباف، رقیب رئیسی در انتخابات بعدی ریاست جمهوری؟

رویای ریاست جمهوری قالیباف بر کسی پوشیده نیست و حال این روز‌ها گمانه زنی‌هایی بر سر احتمال حضور او در انتخابات ۱۴۰۴ مطرح می‌شود.

قالیباف، رقیب رئیسی در انتخابات بعدی ریاست جمهوری؟
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

قرن نو نوشت: در روز‌های اخیر گمانه‌زنی‌ها درباره وجود برخی اختلافات میان محمد باقر قالیباف و ابراهیم رئیسی بالا گرفته است. عمده این گمانه‌ها بر رویداد‌هایی مانند حذف ارز ترجیحی، انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۴ و انتقادات رئیس قوه مقننه از دولت تأکید دارند.

قالیباف رودربایسی را کنار گذاشت

با روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی، به نظر می‌رسید شاهد همراهی و همکاری بیشتری میان دولت اصولگرا و مجلس انقلابی باشیم، اما هنوز ۴ ماهی از آغاز به کار کابینه نگذشته بود که صدای اعتراضات وکیل المله‌های بهارستان نشین از عملکرد وزرا بلند شد. تاجایی که کار به استیضاح وزرا کشیده شود و هر روز نام یک وزیر به لیست وزرای اخراجی احتمالی افزوده می‌شد.

در این میان، قالیباف سعی داشت تا با پادرمیانی برای وزرای رئیسی فرصت بگیرد اما، کم کم او نیز به صف منتقدان دولت پیوست و رودربایستی‌های خود را کنار گذاشت.

آنچنان که رئیس مجلس در اریبهشت ماه سال گذشته، در نطق پیش از دستور خود با اشاره به پایان تصویب بودجه سال ۱۴۰۱بیان کرد: «در آن زمان توضیح دادم که در این مدل که الان قانون مصوب مجلس شده است برای چند قلم کالای ضروری معیشتی مثل مرغ، تخم مرغ، روعن، پنیر و امثالهم برای هر نفر مقدار مشخصی در ماه در نظر گرفته می‌شود و مردم آن کالا را تا اندازه در نظر گرفته شده به قیمت شهریور ۱۴۰۰ خرید می‌کنند. به طور مثال اگر برای هر نفر یک یا دو کیلو مرغ در نظر گرفته شده باشد، مردم می‌توانند با همان کارت بانکی که دارند و به مراکزی که قبلا خرید می‌کردند مثلا یک خانواده ۵ نفری بتواند حدود ۸ کیلو مرغ با قیمت ۳۰ تا ۳۵ هزار تومان خرید کنند و ما به التفاوت قیمت عادی تا بازار را دولت به حساب فروشنده پرداخت می‌کند. البته اگر فرد بخواهد بیش از این سهمیه استفاده کند طبیعتا هزینه آن بیشتر است که به قیمت بازار باید پرداخت کند.»

او همچنین گفت: «آقای وزیر به این نکته توجه کنند که وقتی می‌گویند مصرف پایین آمده و تولید افزایش پیدا می‌کند و مازاد داریم به این دلیل است که قشر محروم ما قدرت خرید ندارند که گوشت مرغ و قرمز استفاده کنند که مصرف پایین آمده است. حتی امروز قدرت خرید طبقه متوسط نیز پایین آمده و سلامت و آینده جامعه در خطر است. در قدرت خرید می‌خواهیم که حداقل نیاز‌های پروتئینی را به طبقات محروم و متوسط جامعه برگردانیم.»

دو رئیس مقابل هم می‌ایستند؟

رویای ریاست جمهوری محمد باقر قالیباف بر کسی پوشیده نیست و کاندیداتوری او در ۳ دوره از انتخابات نیز گواه همین گزاره است. هرچند که عدم استقبال مردم از کاندیداتوری او، سردار را به سمت حضور روی صندلی ریاست پارلمان سوق داد.

این روزها، اما گمانه زنی می‌شود که قالیباف احتمالا یکی از کاندیدای انتخابات سال ۱۴۰۴ است. اگر فرض را بر این بگذاریم که ابراهیم رئیسی بخواهد برای تکمیل کار دولتش در سال ۱۴۰۴ نیز دوباره کاندیدای انتخابات شود، بی شک شاهد رقابت قالیباف_ رئیسی خواهیم بود.

بر همین اساس، محمد سالاری، فعال سیاسی اصلاح طلب، با اشاره به شکاف میان رئیسی و قالیباف گفت: شاید از یک منظر بتوان انتخابات ریاست‌جمهوری ۹۶ و کناره‌گیری تحمیلی قالیباف به نفع رئیسی را مبداء و آغاز این شکاف دانست که تاکنون هم ادامه دارد و در مواقعی هم به صورت خیلی خفیف در اظهارات رؤسای دو قوه خود را نشان می‌دهد، اما نکته اصلی تصمیم کلان جریان اصولگرایی برای حفظ ظاهری وحدت و هماهنگی مجلس و دولت است که همانطور که اشاره شد کاملا از بیرون مدیریت می‌شود تا هیچ روزنه‌ای در اختیار جریان رقیب قرار نگیرد.

وی همچنین به ایلنا گفت: البته یک نکته را نباید فراموش کرد. این امکان هم وجود دارد که در صورت تداوم ناکارآمدی دولت سیزدهم، رئیس مجلس که سال‌هاست سودای رفتن به پاستور را دارد، از عملکرد نامطلوب دولت و افزایش نارضایتی مردم از رئیس‌جمهور و کاهش محبوبیت وی در انتخابات ۱۴۰۴ نهایت استفاده را ببرد و با چراغ سبز جریان‌ها با توجه به دست خالی اصولگرایان برای جایگزینی رئیسی، خود را مهیای رفتن به پاستور کند و این بار حمایت کامل اصولگرایان و نهاد‌های قدرت را پشت سر خود ببیند. به هر حال در عالم سیاست هیچ چیز غیرممکن نیست.

اما، محمد مهاجری، فعال رسانه‌ای اصولگرا، با بیان آنکه از پشت پرده اختلافات میان رئیسی و قالیباف با خبر نیست، گفت: ریاست جمهوری در ایران معمولا ۸ ساله است، طبیعی است که آقای رئیسی وقتی در پایان ۴ سالگی دولت خود قرار بگیرد تازه تجربیات یک رئیس‌جمهور را پیدا کرده است. طبیعتا اصولگرایان حاضر نیستند گزینه دیگری را معرفی کنند که تازه بخواهند از آن حمایت کرده و در مقابل آقای رئیسی قرار دهند بنابراین تمام قد از آقای رئیسی بار دیگر حمایت خواهند کرد.

حال، باید منتظر ماند و دید شکاف میان این ۲ رئیس قوه چقدر جدی است؟ آیا اختلاف فقط در ظاهر بوده یا در انتخابات آینده رو در روی هم قرار می‌گیرند؟

منبع: قرن نو

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها