کد خبر: 658842
تاریخ انتشار :

نگاه تحلیلگر/ گفت‌وگوی «نامه نیوز» با صباح زنگنه

توافق هم بشود، حداقلی است

صباح زنگنه معتقد است که احتمال احیای برجام در مذاکراتی که گفته می‌شود انجام خواهد شد، وجود دارد اما اگر هم توافقی حاصل شود از نظر زمانی حداقلی است و تا پایان دوران دموکرات‌ها.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

گروه سیاست نامه نیوز، چشم‌ها دوباره به وین دوخته خواهد شد و مذاکراتی که قرار است به زودی برگزار شود. احتمال انجام این گفت‌وگو و اظهاراتی که مقامات ایرانی درباره طرح بورل داشته‌اند؛ از وقتی که مطرح شده امیدواری‌ها به این بالاخره توافق برجام احیا شود، بیشتر شده است. البته برخی اقدامات و مواضع نیز این امیدها می‌کاهد. مثل تحریم‌هایی که آمریکا به بهانه ارتباط با ایران اعمال می‌کند یا تاکیدات ایران بر توانایی ساخت سلاح هسته‌ای و اصرار گروسی به دسترسی و نظارت‌های بیشتر.

در مجموع اما باید شرایط را امیدوارکننده ارزیابی کرد. درباره اندازه این امیدواری و چند و چون توافق احتمالی اما حرف بسیار است. صباح زنگنه، نماینده سابق مجلس و کارشناس مسائل بین‌المللی در تحلیل وضعیت فعلی به «نامه نیوز» گفت: «به نظر می‌رسد که پیش‌نویس فعلی بتواند مورد توافق دو طرف قرار بگیرد اما اگر همین الان از هر کدام یک سوال شود، می‌گویند که منتظر نظر طرف مقابل هستیم. در واقع طرفین مایل هستند که تا لحظات آخر دست خود را کاملا باز نکنند.»

وی با اشاره به اینکه «ایران نسبت به طرف مقابل دست پرتری دارد» گفت: «اما این دست پر داشتن حساسیت طرف مقابل و منطقه را بیشتر می‌کند و شبیه حرکت بر لبه پرتگاه است.»

زنگنه ادامه داد: «برای طرف مقابل انتخابات آینده بسیار حساس است. به هرحال احتمال موفقیت جمهوریخواهان بیشتر است، بیماری بایدن و نارسایی‌هایی که وجود دارد نیز شرایط را در جبهه آمریکا غیرقابل ثبات نگه می‌دارد لذا اگر هم توافقی صورت بگیرد، حداقلی از نظر مدت زمان خواهد بود. یعنی تا زمانی که بایدن و دموکرات‌ها بر سر کار هستند، ادامه دارد.»

اگر آنطور که صباح زنگنه می‌گوید باشد، باید منتظر ماند و دید که ایران به چنین توافقی رضایت می‌دهد یا خیر. به هرحال ترجیع بند سخن مقامات ایرانی در ماه‌های گذشته این بوده که ما خواهان توافق خوب و پایدار هستیم.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها