کد خبر: 661188
تاریخ انتشار :

لهستان به دنبال دریافت غرامت جنگ دوم جهانی از آلمان

​رهبر حزب حاکم لهستان با بیان اینکه تخمین زده می‌شود خسارات مربوط به جنگ دوم جهانی ناشی از حمله آلمان نازی ۱.۳۲ تریلیون دلار باشد، گفت: ورشو رسما خواستار پرداخت غرامت از سوی برلین است.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، آلمان به عنوان بزرگترین شریک تجاری و عضو اتحادیه اروپا و ناتو پیشتر به لهستان گفته بود که تمامی غرامت‌های مالی مربوط به جنگ دوم جهانی پرداخت شده است.

این تخمین جدید از سوی لهستان بیشتر از تخمین قبلی ۸۵۰ میلیارد دلاری از سوی یکی از قانونگذاران حزب حاکم در سال ۲۰۱۹ است. حزب حاکم قانون و عدالت لهستان چندین بار از زمان روی کار آمدن در ۲۰۱۵ درخواست خود را مبنی بر پرداخت غرامت خسارت‌های ناشی از جنگ دوم جهانی به آلمان ارائه کرده اما این درخواست نخستین موضع رسمی ورشو در این باره محسوب می‌شود.

یاروسلاو کاچینسکی، رهبر حزب حاکم لهستان در یک نشست خبری گفت: در ارائه این مبلغ از محدودترین و محافظه کارترین روش استفاده شده و حتی ممکن است مقدار آن افزایش یابد.

حزب حاکم لهستان که موضعی غیردوستانه در قبال آلمان دارد، باعث شده تا روابط دو کشور متشنج باشد. این موضع پس از حمله روسیه به اوکراین و در بحبوحه انتقاد از وابستگی برلین به گاز روسیه و روند آهسته در کمک به کی‌یف تشدید شد.

حدود شش میلیون لهستانی از جمله سه میلیون یهودی این کشور در خلال جنگ دوم جهانی کشته شدند.

در سال ۱۹۵۳، حاکمان کمونیست وقت لهستان تحت فشار اتحاد جماهیر شوروی که می‌خواست آلمان شرقی را که یکی از اقمار خود کند، از تمامی ادعاهای غرامت جنگی صرف نظر کردند. حزب حاکم لهستان می‌گوید که این توافق نامعتبر است چرا که ورشو نتوانسته بود مذاکره‌ای عادلانه در این باره داشته باشد.

در این میان، یکی از سخنگوهای وزارت خارجه آلمان نیز گفت: موضع دولت برلین تغییر نمی‌کند؛ مساله پرداخت غرامت پایان یافته است. لهستان مدت‌ها قبل در سال ۱۹۵۳ از دریافت غرامت‌های بیشتر خودداری و بارها هم آن را تایید کرده است.

در این میان، دونالد تاسک، رهبر بزرگترین حزب اپوزیسیون لهستان اما گفته که این اظهارنظر از سوی حزب حاکم درباره غرامت نیست بلکه درباره کمپین سیاسی داخلی با هدف ایجاد حمایت مجدد برای حزب است و اهداف سیاسی دارد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها