کد خبر: 662241
تاریخ انتشار :

چرا جمهوری اسلامی متهم به بهره‌برداری سیاسی از اربعین است؟

هر‌قدر مراسم اربعین پرشکوه‌تر می‌شود، متهم‌کردن جمهوری اسلامی به «بهره‌برداری سیاسی» و «رقابت با حج» نیز در داخل و در بین اپوزیسیون رسانه‌محور بیشتر می‌شود. چرا؟ آیا اربعین از آن جمهوری اسلامی است؟ آیا ایران مبدع آن است؟ آیا ایران برگزارکننده است؟ مدعیان چنین تحلیلی از زیباکلام تا سعودی ‌اینترنشنال یک مشکل دارند و آن فراتر از اربعین است.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت : هر امر فرهنگی دینی که به‌تبع آن ایرانیان را به حسین(ع) پیوند دهد، مقوم جمهوری‌اسلامی ایران می‌دانند و برایشان شکننده است. اما نمی‌دانند که این فقط اربعین نیست بلکه همه حیثیت، تولد و حیات جمهوری اسلامی از عاشوراست که امام فرمود: «نهضت ما پرتویی از نهضت عاشوراست.» اما سستی منطق آنقدر برجسته است که فراتر از خشک‌مغزی جلوه می‌کند. 

گویا عصبانیت «قوه فهمیه» را ازکار می‌اندازد. در اربعین کمتر از یک‌چهارم از 20میلیون زائر، ایرانی هستند. اگر جمهوری اسلامی مرز را ببندد و ورود ایرانیان را ممنوع کند، آنچه می‌ماند، غیرایدئولوژیک، فاقد بهره‌برداری سیاسی و فاقد رقابت با حج می‌شود؟ یعنی 15میلیون عراقی و خارجی حاضر در اربعین از حدود 4میلیون ایرانی کم‌اثرتر هستند؟ اربعین بوده و خواهد بود و ارتباطی با ایران و جمهوری اسلامی و تاریخ گذشته و حال و آینده ندارد. جرم جمهوری اسلامی به‌رسمیت‌شناختن آن و انجام وظایف حاکمیتی خویش در این موضوع است. در آن‌سو آیا اربعین برای رقابت با حج و سعودی است؟ یعنی حج از آن آل‌سعود و اربعین از آن ایران است؟ حج هیچ ربطی به آل‌سعود ندارد، آنان خود را مجری می‌دانند و جغرافیای آن چنین ایجاب می‌کند. آل‌سعود 97سال است که آنجا پیدا شده است آیا قبل آن حج نبوده است؟

آیا بیش از 2میلیون زائر حج از سراسر جهان برای تولید مانور و قدرت آل‌سعود به حج می‌روند؟ آیا 85هزار ایرانی برای رقابت با اربعین به حج می‌روند؟ ناراحتی از حرکت عظیم اربعین چه عصبانیتی تولید کرده است. اگر شما گمان می‌کنید اربعین یکی از چشمه‌های جوشان حیات جمهوری اسلامی است، از عصبانیت بمیرید اما تاریخ را برای اغراض سیاسی تحریف نکنید. اربعین ریشه در قرن‌ها دارد اما ظهور و بروز آن با حکام جور و غیرجور دچار قبض و بسط شده است. اگر شما بر این باورید که 20میلیون زائر اربعین با اشاره جمهوری اسلامی به میدان می‌آیند و قیام و قعود می‌کنند این افتخار ماست. چه اشکال دارد شما هم مبلغان غالی افتخارات ما باشید که «عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد».

دیدگاه تان را بنویسید