کد خبر: 665037
تاریخ انتشار :

وزیر صمت بر لبه تیغ استیضاح؛ فاطمی امین دفاع کرد

جلسه علنی مجلس شورای اسلامی برای بررسی نمایندگان در خصوص استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت با حضور ۲۰۷ نماینده آغاز شد.

وزیر صمت بر لبه تیغ استیضاح؛ فاطمی امین دفاع کرد
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

فاطمی امین: خودرو قصه پرغصه است 

*وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه استیضاح :ما وارث مشکلات انبوه در وزارتخانه هستیم.

*خبرهای بسیار خوبی برای نمایندگان مردم دارم.

*وضعیت امروز خودرو قابل دفاع نیست اما از سال گذشته بهتر است.

*مشکل قطعات خودروهای کف پارکینگ طی سال گذشته حل شد.

موافقان استیضاح چه گفتند؟

*سید مرتضی حسینی موافق استیضاح وزیر صنعت معدن و تجارت: قرار بر این بود تا استیضاح وزیر صمت حدود سه ماه گذشته انجام شود اما با وساطت رییس مجلس و دیگران این موضوع به تاخیر افتاد.

*ایشان به هیچ یک از وعده های خود از جمله وعده ساخت یک میلیون خانه، کاهش قیمت و بهبود کیفیت خورو و ... خود عمل نکرده اند.

*چرا باید مردم کشور ما خودرو بی کیفیت و با قیمت های بالا استفاده کنند. متاسفانه مافیای خودرو دلیل اصلی بی کیفیتی و قیمت بالای خودرو می باشند.

* هاجر چنارانی در موافقت با استیضاح وزیر صمت از دو دوی نمایندگان انتقاد کرد و گفت: فشارهای دیشب و فریادهای دو دوی امروز سر منشا یکسان دارد.

*قرعه کشی خودرو توهین مسلم به شعور مردم است.

*اظهارات وی اعتراض شدید نمایندگان با فریاد دو دو شد تا جایی که محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی نمایندگان را دعوت به سکوت و آرامش کرد.

*در پایان چنارانی سعی کرد با هیات رییسه مجلس برای فازایش فرصت بیان اظهاراتش چانه زنی کند. و چند ثانیه ای فرصت نطقش را افزایش داد.

*نوروزی نماینده مردم رباط کریم در مجلس شورای اسلامی در موافقت با استیضاح وزیر صمت، نا به سامانی در بازار سیمان را علت موافقت با این موضوع اعلام کرد.

* آقای فاطمی‌امین، جوانی متدین و سکان‌دار فعلی وزارت صنعت است اما در حوزه مبارزه با فساد ضعیف عمل کرده است.

*در ادامه صدیف بدری مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی در موافقت با استیضاح از کیفیت خودرو انتقاد کرده و نسبت به عدم حذف قرعه کشی خودرو اعتراض نمود.

 *آقای فاطمی‌امین معتقد بود تا زمانی که تولید افزایش یابد نمی‌توان انتظار ایجاد تعادل در بازار را داشت، پس از ۱۴ ماه به کجا رسیدیم؟

*جلال رشیدی کوچی عضو کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس شورای اسلامی و نماینده استیضاح‌کننده وزیر صنعت، معدن و تجارت خطاب به وزیر اظهار کرد: برای اداره وزارتخانه علاوه بر سلامت نفس، کارآمدی و شجاعت و توانمندی لازم است، شجاعت، برای مقابله با فساد و رانت است.

*خرید خودرو برای مردم به ویژه جوانان تبدیل به آرزوی دست نیافتنی شده است.

*وی افزود: امروز صرفاً به موضوع خودرو و واردات  آن می‌پردازم. ما از دولت فسادستیز و انقلابی آقای رئیسی انتظار داشته و داریم تا در برابر زیاده‌خواهی زیادهخواهان به ویژه خودروسازان بایستد، نه اینکه خدایی نکرده با آنها همراهی کند. 

*عضو کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس خاطر نشان کرد: مگر در جلسه سران قوا قول ندادی که اجازه افزایش قیمت خودرو را نمی‌دهید و در جهت کاهش قیمت قدم برمی‌دارید؟ ما خرید خودرو را برای مردم و جوانان را تبدیل به یک آرزوی دست نیافتنی کرده‌ایم و اگر افزایش قیمت‌ها دهن‌کجی به مردم نیست پس چیست؟

*طرح استیضاح فاطمی امین در تاریخ ۲۷ مهرماه اعلام وصول شد.

*رئیس‌جمهور در جلسه استیضاح وزیر صمت حضور نمی‌یابد.

*مطابق بند 1 ماده هشت آیین‌نامه و مواد 224 و 225 حداکثر زمان برای استیضاح وزیر پنج ساعت است که دو ساعت آن به استیضاح کننده‌ها و سه ساعت آن به وزیر تعلق دارد.

استیضاح رأی نیاورد/ فاطمی امین وزیر صمت ماند

نمایندگان مجلس در نشست امروز پارلمان با تقاضای استیضاح سیدرضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت مخالفت کردند و بر این اساس، وی در جایگاه وزارت ابقا شد.

رویداد۲۴ نمایندگان مجلس در صحن علنی و در جریان رسیدگی تقاضای استیضاح سیدرضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت پس از استماع سخنان نمایندگان موافق و همینطور کمیسیون‌های صنایع و معادن و عمران مجلس و همچنین دفاعیات سیدرضا فاطمی امین وزیر صمت بار دیگر به وی رأی اعتماد دادند.

نمایندگان با ۱۸۲ رأی مخالف در مقابل ۸۴ موافق به استیضاح و ۶ رای ممتنع بار دیگر به فاطمی امین رأی اعتماد دادند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها