کد خبر: 665114
تاریخ انتشار :

پیش بینی مهم از قیمت دلار پس از صعود تاریخی

بار قبل که دلار سقف تاریخی را شکست بعدش قیمت دلار دچار ریزش شد، آیا این بار هم دلار به سرنوشت قبلی دچار می‌شود؟

پیش بینی مهم از قیمت دلار پس از صعود تاریخی
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

رکورد پشت رکورد؛ رکورد قیمت دلار در بازار آزاد جابجا شد. قیمت دلار در بازار سه‌شنبه به ۳۳ هزار و ۵۵۰ تومان رسید. پیش از این رکورد قیمتی ۳۳ هزار و ۴۰۰ بود که در تاریخ ۲۲ خرداد ثبت شده است.

رکوردشکنی‌های دلار در سال ۱۴۰۱

در مجموع دلار در سال جاری دو بار سقف تاریخی زده و ۵ بار کانال ۳۳ هزار را لمس کرده است.

این رکوردشکنی درحالی اتفاق افتاد که در بازار رسمی هم بالاترین میزان حجم معاملات از زمان تشکیل بازار متشکل رقم خورد. با این حال افزایش عرضه و حجم معاملات نتوانست مانع پیش‌روی قیمتی در بازار آزاد شود.

پشت پرده رکوردشکنی دلار در بازار روز سه شنبه

به گزارش اکوایران، معامله‌گران می‌گویند دلایل رکوردشکنی بازار سه‌شنبه، اول به داغ شدن بازار در معاملات پشت‌خطی هرات برمی‌گردد. معامله‌گران در روز دوشنبه معتقد بودند که سایر بازار‌ها مقاومتشان را شکستند و فقط هرات از قافله عقب مانده و در شکستن مقاومتش ناکام بوده است.

در معاملات پشت خطی دوشنبه هرات داغ شد و مرز مقاومتی را شکست و در مرز ۳۳ هزار تومان معامله شد. همین مرزشکنی هرات موجب شد تا نرخ دلار هرات با گپ مثبت قیمتی باز شود و این گپ هم به سایر بازار‌ها برسد.

اما در کنار عوامل روزانه، معامله‌گران چهار عامل بنیادی را در رشد اخیر قیمت دلار دخیل می‌دانند. اولین عامل به سرنوشت مبهم برجام برمی‌گردد. دوم به افزایش نااطمینانی و بی‌اعتمادی برمی‌گردد که حاصل شرایط موجود است.

سومین عامل بخاطر درهم است. نرخ برابری درهم همچنان با قیمت دلار تهران اختلاف دارد که سیگنال صعود می‌دهد. چهارمین عامل موتور رشد تورم و نقدینگی است. همین چهار عامل هم در هفته اخیر موجب شده است، قیمت دلار حدود ۸۰۰ تومان بالا برود.

قیمت دلار پس از فتح قله تاریخی

بار قبل که دلار سقف تاریخی را شکست بعدش قیمت دلار دچار ریزش شد، آیا این بار هم دلار به سرنوشت قبلی دچار می‌شود؟

برخی‌ها می‌گویند بله این اتفاق می‌افتد. آن‌ها به ریزش دو کاناله دلار در سقف تاریخی اشاره دارند و می‌گویند در آن روز همه اهداف بالا می‌دادند، ولی قیمت دلار ریخت. اما در مقابل برخی دیگر می‌گویند با توجه به رنج بودن نرخ دلار در یک ماه گذشته و کف‌سازی که کرده است انتظار ریزش سنگین نداریم. این دسته همچنین به برابری درهم اشاره دارند و می‌گویند که این برابری به ۳۴ هزار تومان رسیده است.

دست انداز در مسیر افزایش قیمت سکه

در بازار سکه، نرخ این فلز گرانبها در بازار تهران به ۱۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسید. با این نرخ سکه، حباب ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان برآورد می‌شود. باتوجه به اینکه سری قبل که دلار سقف تاریخی زده بود، سکه هم سقف تاریخی خودش را به ۱۶ میلیون و ۶۰۰ هزار رساند، در روز سه‌شنبه سقف تاریخی سکه نشکست. معامله‌گران اونس را دست‌انداز افزایش قیمت سکه می‌دانند.

طلای آبشده سطح عوض کرد

طلای آبشده در بازار سه‌شنبه سطح عوض کرد و به ۵ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان در هر مثقال رسید. حباب طلای آبشده هم ۱۸۰ هزار تومان است.

طلا وارد می‌شود، دلار خارج می‌شود

عده‌ای از معامله‌گران می‌گویند این حباب موجب شده هرکیلو طلای ایران، ۴۰ میلیون از بازار جهانی گران‌تر باشد. این دسته معتقدند که طلا درحال ورود به کشور است و در ازای آن دلار خارج می‌شود.

آن‌ها تصور می‌کنند که کمبود دلار یا جنس در بازار بخاطر این موضوع است.

منبع: اقتصادنیوز

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

Markets

دیگر رسانه ها