کد خبر: 665710
تاریخ انتشار :

استعفای دومین وزیر دولت ژاپن در کمتر از یک ماه

وزیر دادگستری ژاپن از سمت خود کناره‌گیری کرد و تبدیل به دومین وزیری شد که کابینه نخست‌وزیر این کشور را به دلیل درگیر شدن در یک رسوایی در عرض کمتر از یک ماه اخیر ترک می‌کند.

استعفای دومین وزیر دولت ژاپن در کمتر از یک ماه
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه‌نیوز، به نقل از خبرگزاری رویترز،‌ این استعفا سبب به تعویق افتادن تور سفر آسیایی فومیدا کیشیدا، نخست وزیر ژاپن در دقیقه نود شد.

محبوبیت کیشیدا در بسیاری از نظرسنجی‌های اخیر به سطح ۳۰ درصد کاهش یافته است؛ سطحی که نزدیک به منطقه خطراست و می‌تواند کار را برای اینکه وی دستور کارش را به پیش ببرد دشوار سازد.

اخیرا اظهارنظرهایی به نقل از یاسوهیرو هاناشی، وزیر دادگستری ژاپن، در رسانه‌های این کشور منتشر شد که وی در آنها وظایف خود به ویژه تایید اعدام‌ها را سبک و کم‌اهمیت شمرده و آنها را "خسته‌کننده" خواند. به دنبال انتشار این گزارشها این وزیر ژاپنی مورد انتقاد گسترده قرار گرفت.

هاناشی پس از ارائه استعفای خود به کیشیدا با اشاره به اظهارات خود در مورد احکام اعدام به خبرنگاران گفت: "من باعث ناراحتی شهروندان و کارکنان وزارتخانه شدم."

پیش‌تر  هاناشی، یکی از اعضای حامیان کیشیدا در حزب حاکم لیبرال دموکرات (LDP) بر اساس گزارش‌ها از این صحبت کرده بود که پستش در کابینه مزیت سیاسی کمی دارد و وی در این سمت با "تایید حکم اعدام در زمان صبح" فقط سوژه اخبار می‌شود.

ژاپن مجازات اعدام را با دار زدن اجرا می‌کند و تا صبح روز اعدام، زندانیان را از زمان اجرای حکم مطلع نمی‌کند؛ سیاستی که گروه‌های حقوق بشر برای دهه ها از آن انتقاد کرده‌اند.

هاناشی روز پنجشنبه بابت این اظهاراتش عذرخواهی کرد و به پارلمان ژاپن گفت که "آنها را پس می‌گیرد."

کیشیدا بعداً پس از پذیرش استعفای هاناشی به خبرنگاران گفت: "من مسئولیت بزرگی را برای خود از بابت انتصاب هاناشی در این سمت احساس می‌کنم."

کیشیدا، کن سایتو، وزیر سابق کشاورزی که تحصیلکرده دانشگاه هاروارد است را به جای هاناشی منصوب کرد.

جنجال بر سر اظهارات هاناشی پس از آن بالا گرفت که انتقاد عمومی گسترده از دولت کیشیدا به دلیل ارتباطات حزب حاکم با کلیسای موسوم به کلیسای اتحاد، گروهی که برخی منتقدان از آن به عنوان فرقه یاد می‌کنند، به راه افتاد.

کیشیدا برای غلبه بر تبعات افشای وجود روابطی عمیق و پرسابقه بین حزب حاکم و این کلیسا پس از ترور شینزو آبه، نخست وزیر سابق در ماه ژوئیه، تلاش کرده است. عامل ترور نخست وزیر سابق ژاپن گفته است که این کلیسا باعث ورشکست شدن مادرش شده و آبه را به خاطر حمایت از این کلیسا مقصر می‌داند. حزب حاکم ژاپن اذعان کرده است که بسیاری از قانونگذاران با این کلیسا رابطه دارند اما هیچ ارتباط سازمانی بین این کلیسا و این حزب وجود ندارد.

دایشیرو یاماگیوا، وزیر احیای اقتصادی دولت آبه نیز در ۲۴ اکتبر به دلیل روابطش با این گروه مذهبی استعفا داد و بعدا کیشیدا نیز به دلیل آنچه رای دهندگان آن را مدیریت ناشیانه و همراه با تاخیر وضعیت به وجود آمده دانستند، مورد انتقاد قرار گرفت.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها