کد خبر: 668462
تاریخ انتشار :

دیاکو حسینی

موانع احیای برجام چه مواردی هستند؟

یک کارشناس مسائل بین الملل گفت: علی رغم این اشتیاق و میل برای رسیدن به نتیجه در ارتباط با برجام، چند مانع وجود دارد از جمله؛ اختلافات پادمانی میان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی، آنچه آمریکایی ها مطالبات فرابرجامی می نامند از موارد مهمی است که موجب شده اختلافات بسیار عمیقی شکل گیرد.

موانع احیای برجام چه مواردی هستند؟
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

دیاکو حسینی، کارشناس مسائل استراتژیک در تحلیلی نسبت به دیدار حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان با جوزپ بورل، مسول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حاشیه نشست بغداد-2 اظهار داشت: این دیدار و نشست نشان داد که طرفین همچنان این اراده را برای به نتیجه رساندن برجام دارند و همچنان برجام را بهترین انتخاب پیش روی خود به رسمیت می‌شناسند.

به گزارش ایسنا، بخش هایی از گفت و گوی حسینی را در ادامه می خوانید:

علی رغم این اشتیاق و میل برای رسیدن به نتیجه در ارتباط با برجام، چند مانع وجود دارد از جمله؛ اختلافات پادمانی میان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی، آنچه آمریکایی ها مطالبات فرابرجامی می نامند از موارد مهمی است که موجب شده اختلافات بسیار عمیقی شکل گیرد.

یکی از مواردی که به وضوح در جلسه شورای امنیت سازمان ملل روشن بود مربوط به صدور تسلیحات از ایران به روسیه، طرح این ادعا در خلال جنگ اوکراین فضای سنگینی را در جلسه حاکم کرد که طبق گزارش دبیرخانه شورای امنیت این موضوع نقض قطعنامه 2231 تلقی شده هم از جانب ایران و هم روسیه لذا این مساله فضای سنگینی را ایجاد کرد.

تحولات داخلی ایران و فشار افکار عمومی هم در داخل ایران و هم آمریکا، عملا طرفین را به سمت رفتارهایی سوق داد که حسن نیت در مذاکرات را زیر سوال برد و این مساله هم یکی دیگر از موانع موجود برای رسیدن به نتیجه نهایی در برجام است.

علی رغم اشتیاق طرفین برای رسیدن به نتیجه نهایی برجام، اما این مساله هم واضح است که جایگزین های برجام قطعا زیان بار هستند، در واقع با وجود این موانع چشم انداز روشنی در آینده نزدیک ندارد و تا جایی که می شنویم نه مطالبات ایران تغییر کرده و نه اختلافات ایران و آمریکا حل شده و یکسری عوامل دیگر مانند مسائل داخلی هم بر موضوع تاثیر گذار شده است.

بخشی از شدت و سوء ظنی که در این مورد وجود دارد به فضای سیاسی و روابط بد بین ایران و غرب بر می گردد، ضمن این که اشتیاق نشان داده شده در گرایش ایران به  روسیه و چین این استنباط و سوء ظن را تقویت کرده است، در غیر این صورت تبادل نظامی میان کشورها مساله‌ای عادی است.

بنابراین ایران تا جایی که می‌تواند باید از چنین استنباط‌هایی جلوگیری کند، درست است که روابط ایران و روسیه قوی است اما نباید به این معنا تلقی شود که ایران در محور چین و روسیه به ویژه این که روسیه در شرایط فعلی مقابل غرب قرار گرفته، وجود دارد.

به هر حال تصویری که ایجاد شده یکی از دلایل اصلی است که بدبینی به ایران را افزایش داده و منجر به این سوء تعبیر در ارسال پهپاد به روسیه شده است.

این حرفی که آمریکایی ها در جلسه شورای امنیت مطرح کردند که توپ در زمین ایران است بیشتر ناشی از فشار افکار عمومی در غرب و آمریکا است که بایدن وارد مذاکره با ایران نشود.

در نتیجه بایدن برای اقناع افکار عمومی نیاز دارد به نوعی توجیه کند.  در حالی که بایدن بارها صحبت از مذاکرات را مطرح کرده اما اکنون می گویند ایران در مذاکرات جدی نیست لذا بیان این اظهارات و ادعاها برای این است که فعلا وارد مذاکرات با ایران نشوند.

از طرفی  فشار افکار عمومی برای بایدن بالاست، لذا با تحریم هایی که علیه ایران اعمال می‌کنند قصد دارند تا نارضایتی مردم ایران را افزایش دهند، بدشان نمی آید که ایران وضعیت نا بسامان داشته باشد تا با دست پایین تر وارد مذاکره شود. بنابراین این گونه اظهار نظرها از سوی رابرت مالی و بایدن بخشی از تکنیک ها به منظور امتناع برای از سرگیری مذاکرات است. 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها