کد خبر: 669475
تاریخ انتشار :

حمله نخست وزیر کانادا به ایران در سالروز حادثه هواپیمای اوکراینی

نخست‌وزیر کانادا در سخنانی ضمن مطرح کردن اظهاراتی مداخله‌جویانه درباره اتفاقات اخیر ایران،‌ تاکید کرد که دولت کشورش به دنبال «برقراری عدالت» و «پاسخگو کردن حکومت ایران» به خاطر حادثه هواپیمای اوکراینی است.

حمله نخست وزیر کانادا به ایران در سالروز حادثه هواپیمای اوکراینی
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

وبگاه شبکه کانادایی سی‌تی‌وی نوشت، جاستین ترودو،‌ نخست‌وزیر کانادا در یک سخنرانی در سالروز حادثه هواپیمای اوکراینی در تورنتو گفت که دولت کانادا در تلاش است «حکومت ایران را به خاطر ساقط کردن غیرقانونی و هولناک این هواپیمای مسافربری پاسخگو کند.»

تردو با اشاره به این که این هواپیما با «موشک‌های ایرانی سرنگون شد»، گفت که « ما این‌جا به دنبال برقراری عدالت برای قربانیان و خانواده‌هایشان هستیم.»

یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ متعلق به خطوط هوایی اوکراین، چهارشنبه ۱۸ دی ماه سال ۹۸ پس از پرواز از فرودگاه امام خمینی(ره) به دلیل «خطای انسانی» سقوط کرد. این هواپیما که عازم کی‌یف پایتخت اوکراین بود، ۱۶۷ مسافر و ۹ خدمه داشت.

سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به مناسبت سال‌روز شهادت شهدای سانحه هواپیمای اوکراینی در پیامی گفت: حادثه غم‌انگیز سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی در ١٨ دی‌ماه ١٣٩٨ که به دلیل شرایط خاص دفاعی و امنیتی حاکم بر کشور و تشخیص اشتباه واحد پدافندی رقم خورد، ملت ایران، رهبری عزیز و نیروهای مسلح را عمیقاً داغ‌دار کرد. بی‌شک شهادت این عزیزان، بیش از داغ از دست دادن همرزمان شهیدمان در دفاع مقدس و دیگر شهدای انقلاب اسلامی، ما را متأثر و غمگین کرد.

باقری گفت: ستاد کل نیروهای مسلح همان‌گونه که از ابتدای این حادثه تلخ کوشیده است با تودیع حقوق قانونی خانواده‌های معظم شهیدان، مسئولانه با این موضوع برخورد کند، همچنان بر این طریق استوار است و چنان‌که ملت شریف ایران استحضار دارند، پرونده حقوقی این حادثه در دستگاه قضایی مفتوح و تحت رسیدگی حقوقی در دادگاه صالحه می‌باشد و تا پایان رسیدگی به این پرونده از هرگونه همکاری با دستگاه‌های مسئول فروگذار نخواهد شد

دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران در جریان رسیدگی به این پرونده،  با انجام بررسی‌های فنی و قضایی که با مشارکت اوکراینی‌ها انجام شد، گزارش رسیدگی فنی را در کمتر از یک‌سال ارائه داد و پس از یکسال و چند ماه برای ۱۰ نفر از نیروهای نظامی خود به‌عنوان متهمان حادثه، کیفرخواست صادر کرد.

پس از  صدور کیفرخواست از سوی دادسرای نظامی تهران در رسیدگی به پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی، پرونده به دادگاه نظامی تهران ارجاع شد و  بعد از برگزاری دو جلسه  دادگاه در سال ۱۴۰۰، شکات و وکلای آن‌ها، اشکالاتی را به مرحله تحقیقات و نظرات کارشناسی موجود در پرونده گرفتند که قاضی با وارد دانستن این اشکالات، پرونده را بابت رفع برخی نواقص به دادسرا برگرداند.

پس از رفع اشکالات مجددا ادامه جلسات دادگاه برای رسیدگی به پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی در  آذرماه سال جاری از سرگرفته شد و طبق گفته ستایشی  سخنگوی دستگاه قضا همچنان هم ادامه دارد و هنوز  ختم رسیدگی به این پرونده اعلام نشده است.

جلسات دادگاه رسیدگی به پرونده سقوط هواپیمای ۷۳۷ اوکراینی را اینجا بخوانید.

بنا بر گزارش شبکه سی‌تی‌وی، نخست‌وزیر کانادا همچنین با مطرح کردن اظهاراتی مداخله‌جویانه درباره اتفاقات اخیر ایران گفت که کانادا و ملت آن در کنار زنان و دختران ایران که به ادعای او خواستار «زندگی بدون سرکوب» هستند، ایستاده است.

او مدعی شد: جمهوری اسلامی نماینده ملت خارق‌العاده، حیرت‌انگیز، گرم و صمیمی و با استعداد ایران که سزاوار بیش از این‌هاست، نیست.

منبع: ایسنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها