کد خبر: 671366
تاریخ انتشار :

امیرعبداللهیان: حکم عفو رهبری در راستای رأفت ایشان بود

وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه‌ای موافقت رهبر انقلاب اسلامی با پیشنهاد عفو محکومان حوادث اخیر را در راستای توجه ایشان به مسئله رأفت و رحمت اسلامی توصیف کرد.

امیرعبداللهیان: حکم عفو رهبری در راستای رأفت ایشان بود
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

«حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با «رادیو ملی آمریکا» (ان‌پی‌آر) در پاسخ به سؤالی در خصوص موافقت رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله «علی خامنه‌ای» با پیشنهاد رئیس  قوه قضاییه با عفو و تخفیف مجازات جمع قابل توجهی از متهمان و محکومان حوادث اخیر تصریح کرد که رهبر معظم انقلاب اسلامی توجه ویژه‌ای به مسئله «رأفت و رحمت» دارد.

خبرنگار رادیو ملی آمریکا در سؤالی شیطنت‌آمیز تلاش کرد تا القا کند که دهها هزار نفر در اغتشاشات اخیر ایران بازداشت شده‌اند و در ادامه می‌خواست حکم عفو رهبری را در راستای سالگرد پیروز انقلاب اسلامی زیر سؤال ببرد.

با این‌حال، وزیر خارجه ایران در پاسخ به این سؤال گفت: «بسم الله الرحمن الرحیم در همین ابتدا به من اجازه بدهید اشاره کنم که وقتی می‌گویید دهها هزار نفر بازداشت شده‌اند، خب این دقیقاً درست نیست».

وی در این خصوص ادامه داد: «و این را قاطعانه می‌گویم. اولاً در جریان آشوب‌ها، هیچ دانشجویی در دانشگاه ها یا محوطه دانشگاهها بازداشت نشد.در واقع کسانی که بازداشت شدند افرادی بودند که در اغتشاشات خیابانی نقش داشتند.همانطور که گفته شد، صدها نفر هیجان‌زده شدند و کنترل خود را از دست دادند و بر همین اساس دست به شورش زدند».

امیرعبداللهیان با این توضیحات سپس به حکم عفو رهبری اشاره کرد و گفت: «به مناسبت پیروزی انقلاب اسلامی، این افراد - صدها نفر از بازداشت‌شدگان - مورد عفو قرار گرفتند.رهبر معظم انقلاب اسلامی توجه ویژه ای به مسئله رأفت و رحمت دارند و بنابراین، فرمان این است که همه این بازداشت‌شدگان به غیر از کسانی که مرتکب قتل یا سایر جرایم جدی شده اند، آزاد شوند».

این خبرنگار آمریکایی در ادامه صحبت‌های وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران با استناد به ادعاهای سازمان‌ حقوق بشری سازمان ملل مدعی شد که هزاران نفر در اغتشاشات اخیر ایران بازداشت شده‌اند و صدها نفر دیگر کشته شده‌اند.

امیرعبداللهیان در ادامه به خبرنگار ان‌پی‌آر گفت: «حدس می‌زنم که ما شاهد نوعی اغراق در این ارقام هستیم، حتی اگر توسط گروههای حقوق بشری گفته شده باشد.شمار کشته‌شدگان در جریان اغتشاشات نیز درست بیان نشده است می بینید که در جریان اغتشاشت اتفاق مهمی رخ داده است.با وجود تنش شدید در جریان اغتشاشات، پلیس اجازه حمل سلاح گرم را نداشت».

منبع: فارس

دیدگاه تان را بنویسید