کد خبر: 672664
تاریخ انتشار :

سریال مسمومیت دختران به پایتخت رسید؛ رئیسی دستور پیگیری داد

در ادامه ماجرای مسمومیت‌های سریالی دانش آموزان، صبح امروز تعدادی از دانش‌آموزان دبیرستان دخترانه‌ای در تهرانسر و همچنین 7 مدرسه استان اردبیل نیز ظهر امروز با مسمومیت دانش آموزان مواجه شد. سه ماه از اولین روزی که تعدادی از دختران در مدرسه مسموم شدند می‌گذرد اما علت همچنان نامشخص است. این در حالی است که رئیس جمهور به وزیر کشور دستور پیگیری این موضوع را داده است.

سریال مسمومیت دختران به پایتخت رسید؛ رئیسی دستور پیگیری داد
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

چند روزی است که ماجرای مسمومیت دانش آموزان در مدارس به تیتر یک اخبار تبدیل شده است. به نحوی که بعد از مسمومیت دانش آموزان در قم وبروجرد حالا مسمومیت دانش آموزان به تهران و اردبیل رسیده است. 

عضو کمیسیون بهداشت مجلس درخصوص تعداد دانش‌آموزان مسموم شده گفت: «تا  ۸ اسفند مسمومیت خفیف ۷۹۹ دانش‌آموز در قم گزارش شده است، درباره بروجرد هم چیزی‌که امروز در جلسه مطرح شد از دوم تا هشتم اسفند نزدیک به ۴۰۰ نفر از دانش‌آموزان مسمومیت خفیف داشتند.»

مسمومیت سریالی دختران دانش‌آموز در استان قم همچنان ادامه دارد، حالا سه ماه از اولین روزی که تعدادی از دختران در مدرسه مسموم شدند می‌گذرد، اما علت اصلی آن مشخص نیست؛ این درحالی‌ست که علاوه بر قم از دو هفته گذشته مسمومیت دانش‌آموزان دختر در بروجرد هم شروع شده است و حالا  سریال مسمومیت‌ها به  تهران و اردبیل رسیده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در ارتباط با مسمویت دانش‌آموزان ۷ مدرسه دخترانه اردبیل گفت: اولین تماس تلفنی با اورژانس ۱۱۵ در ساعت ۱۰:۱ دقیقه هفت تا مدرسه دخترانه درگیر بوده است.

علی محمدیان اردی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اردبیل در ارتباط با مسمویت دانش‌آموزان 7 مدرسه دخترانه اردبیل اظهار داشت: نخستین تماس تلفنی با اورژانس 115 از مدرسه در ساعت 10:01 دقیقه بوده ‌که گزارش مسمومیت 7 مدرسه دخترانه اعلام شد.

رئیس جمهور وزیر کشور را مامور رسیدگی و ریشه‌یابی هر چه سریع‌تر به موضوع مسمومیت تعدادی از دانش‌آموزان در برخی مدارس و اطلاع‌رسانی مستند و مستمر در این زمینه برای رفع نگرانی خانواده‌ها کرد.

ماموریت وزیر کشور برای ریشه‌یابی فوری مسمومیت تعدادی از دانش‌آموزان در برخی مدارس

سید ابراهیم رئیسی صبح امروز چهارشنبه در جلسه هیئت دولت با اشاره به نگرانی‌های ایجاد شده در ارتباط با مسمومیت تعدادی از دانش‌آموزان در برخی مدارس، به وزیر کشور ماموریت داد ضمن پیگیری و ریشه‌یابی هر چه سریع‌تر موضوع، از نتایج پیگیری‌ها اطلاع‌رسانی مستند و مستمر صورت گیرد تا نگرانی خانواده‌ها برطرف شود.

رئیس جمهور تاکید کرد که وزارت بهداشت، وزارت اطلاعات و دیگر بخش‌ها با وزیر کشور در این زمینه همکاری خواهند کرد و هرگونه اطلاع‌رسانی باید از طریق وزارت کشور انجام شود.

رئیس کمیسیون آموزش مجلس: عامل مسمومیت‌ دانش‌آموزان گاز «ان.2» است

رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس با اشاره به برگزاری نشست مشترک این کمیسیون با وزرای آموزش و پرورش و بهداشت و درمان و نمایندگان وزارت اطلاعات در خصوص مسئله مسمومیت دانش‌آموزان دختر در قم، بروجرد و چند شهر دیگر، عنوان کرد: بر اساس پیگیری‌های صورت گرفته از جانب نمایندگان و اعزام گروهی از نمایندگان مجلس به قم، و نتیجه آزمایش‌های انجام شده مشخص شد که گاز ان.2 (N2) در سم منتشر شده در مدارس وجود داشته است.

علیرضا منادی سفیدان با بیان اینکه سم کشف شده دارای دو ویژگی است، گفت: این سم بلافاصله در بدن از بین خواهد رفت و به صورت ترکیبی و تلفیقی بوده و به همین دلیل تشخیص آن دشوار است.

وی یادآور شد: این نتایج بر اساس بررسی‌های 30 متخصص وزارت بهداشت به دست آمده، البته ممکن است در مواردی اضطراب نیز علائم مبتلایان را تشدید کرده باشد.

رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس گفت: در کشور ما اولین بار این پدیده در قم و سپس در بروجرد دیده شده است.

والدین دانش آموزان انتشار نوعی اسپری در مدرسه را دلیل مسمومیت دانش آموزان عنوان کرده‌اند.

مقام مسئول: ثابت شود مسمومیت دختران کار جریانی خاص است، بدون مماشات برخورد می‌کنیم

در این رابطه مسئول پیگیری حقوق و آزادی‌های اجتماعی درباره مسمومیت دختران دانش آموز در برخی شهرها تأکید کرد: چنانچه افرادی با نگاه‌های متحجرانه و خودسرانه و خلاف مشی نظام مرتکب چنین اقدامی شده باشند، کار آنها را مصداق نقض حقوق شهروندی می‌دانیم و بدون مماشات با آنها برخورد خواهد شد.

ورود وزارت کشور به مسمومیت سریالی دانش‌آموزان

وزیر آموزش وپرورش نیز اعلام کرد که وزارت کشور منشاء انتشار گازهای سمی در مدارس را پیگیری می‌کند.

یوسف نوری در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره اقدامات دولت برای پیگیری موضوع مسمومیت دانش‌آموزان در مدارس و منشاء گازهای پخش‌شده، اظهار کرد: قرار شد با محوریت وزارت کشور در این زمینه اطلاع‌رسانی شود.

فارس: ۳ نفر در رابطه با مسمومیت‌های مدارس بازداشت شدند

یک منبع آگاه به فارس گفت که در موضوع مسمومیت مدارس دیروز ۳ نفر بازداشت شدند.

اخبار تایید‌نشده احتمال خرابکاری توسط شبکه نفاق را می‌دهد. 

دیدگاه تان را بنویسید