کد خبر: 673534
تاریخ انتشار :

نگاه تحلیگر/ گفت‌وگوی «نامه‌نیوز» با محمد مهاجری

پرونده برجام باید به شورای عالی امنیت ملی سپرده شود

محمد مهاجری گفت: توافق ایران و عربستان را از یک جهت مهم می‌دانم؛ آنکه گشایشی کلیدی انجام شد و حالا می‌بینیم که سیاست خارجه از حالت ایدئولوژیک خارج شده است و نگاهی عملیاتی و نه آرمان‌گرایانه در آن وجود دارد.

پرونده برجام باید به شورای عالی امنیت ملی سپرده شود
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

گروه سیاست نامه‌نیوز: توافق عربستان از جهات مختلف بسیار مهم تلقی می‌شود؛ از جمله اینکه این توافق با بازگشایی قریب‌الوقوع سفارتخانه‌ها بعد از نزدیک به هفت سال قطع ارتباط رخ داد و از سوی دیگر این توافق نشان می‌دهد که رویکرد سیاست خارجی واقعی‌تر و عملگرایانه‌تر از گذشته شده است.

محمد مهاجری، تحلیلگر مسائل سیاسی، درباره این موضوع به «نامه‌نیوز» گفت: «می‌شود صور کرد به دلیل آنکه رسیدن به توافق با عربستان یک تصمیم فرادولتی بوده و در سطوح عالی نظام درباره‌اش تصمیم‌گیری شده است، باید از سوی شورای عالی امنیت ملی پیگیری می‌شده است و در این شرایط آقای شمخانی برای توافق با عربستان فرستاده شد که تصمیمی درست هم بود زیرا ارکان نظام این توافق را جدی خواهند گرفت».

او ادامه داد: «من باور دارم برجام هم در سطح دولت وزارت خارجه نیست و اگر در زمان دولت آقای روحانی برجام از سوی وزارت خارجه پیگیری می‌شد به این دلیل بود که فردی چون آقای ظریف که چهره‌ای بین‌المللی دارد، مسئولیت داشت اما اکنون که از این چنین نعمتی بی‌بهره‌ایم توقع درستی است که پرونده برجام به شورای عالی امنیت ملی برود و حتی اگر در آنجا کارگزارانی از وزارت خارجه تعیین شود، ایرادی ندارد اما مسئله این است که باید پرونده برجام زیر نظر شورای عالی امنیت ملی پیش برود».

این فعال سیاسی همچنین بیان کرد: «توافق ایران و عربستان را از یک جهت مهم می‌دانم؛ آنکه گشایشی کلیدی انجام شد و حالا می‌بینیم که سیاست خارجه از حالت ایدئولوژیک خارج شده است و نگاهی عملیاتی و نه آرمان‌گرایانه در آن وجود دارد».

مهاجری در پایان گفت: «اتفاقا در جریان اصولگرا که تا پیش از این نگاه آرمان‌گرایانه‌ای دنبال می‌شد اکنون شاهد تغییر نگرش هستیم و اینکه تا دیروز عربستان را با بدترین القاب خطاب می‌کردند و حالا می‌گویند قدرت مهمی در منطقه است، این خودش از اصل موضوع یعنی توافق با عربستان مهم‌تر هم هست».

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها