کد خبر: 673752
تاریخ انتشار :

محمد هاشمی: رئیسی در زمینه اقتصاد و فرهنگ عملکرد خوبی نداشت

محمد هاشمی رفسنجانی رئیس اسبق صداوسیما از دولت رئیسی انتقاد کرد. هاشمی گفت: در حوزه فرهنگ هم مانند حوزه اقتصاد، دولت عملکرد خوبی نداشته است.

محمد هاشمی: رئیسی در زمینه اقتصاد و فرهنگ عملکرد خوبی نداشت
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

محمد هاشمی رفسنجانی رئیس اسبق صداوسیما با اشاره به عملکرد دولت رئیسی در این مدت گفت: دولت و مجلس مسئولیت‌هایی دارند که یک بعدی نیست. نسبت به همه مسائل از فرهنگی تا بین الملل مسئولیت دارند و باید بتوانند اولویت بندی درستی هم در این رابطه انجام دهند. اکنون در کشور ما مسائل اقتصادی و معیشتی نسبت به هر امر دیگری اولویت دارد و مقدم‌تر است.

وی ادامه داد: امکانات دولت هم در مسائل اقتصادی زیاد نیست. مثلا آقای روحانی در دولت اول خودشان، زمانی که می‌خواستند بحث تولید را عنوان کنند، بررسی‌های متعددی انجام دادند و ۵۰ میلیارد دلار ارز و سرمایه لازم بود که سرمایه گذاری صورت بگیرد و بحث تولید رونق بگیرد و این میزان پول را نه دولت داشت و نه بخش خصوصی و نه سرمایه گذار خارجی آمد که بخواهد سرمایه گذاری کند. به هرحال وقتی شرایط سیاسی مناسب نباشد، سرمایه گذار هم وارد نمی‌شود. همیشه گفته اند که پول پایش را در جای مطمئن می‌گذارد.

محمد هاشمی با بیان اینکه بحث تولید و اشتغال و معیشت مردم، به دلیل نبود و کمبود سرمایه، همچنان نتوانسته رونق داشته باشد، گفت: اکنون دولت سعی دارد تا بیشتر روی روابط خارجی تمرکز کند و به نظرم اگر روابط خارجی بهبود یابد، بحث سرمایه گذاری خارجی در کشور از حالت رکود خارج میشود. طبیعتا سرمایه گذاری باعث تولید و اشتغال و رونق گرفتن معیشت مردم می‌شود.

محمدهاشمی رفسنجانی ادامه داد: بحث اقتصاد و معیشت مهمترین سوال و اولویت مردم است و همه اعم از مردم و مسئولین نسبت به آن حساسیت دارند. رئیسی و دولتش نتوانسته به اندازه کافی برای مردم رونق اقتصادی و رفاه ایجاد کند. نظام جهموری اسلامی موظف است که ۱۵ موردی که در ماه ۳ قانون اساسی آمده است را برای مردم فراهم کند. از این جهت دولت رئیسی عملکرد موفقی نداشته است و به دلیل شرایط تشنج‌آفرینی در بعد سیاسی، نتوانسته اند جذب سرمایه داشته باشند.

این کارشناس سیاسی، با بیان اینکه در حوزه سیاست خارجی اقداماتی صورت گرفته است، گفت: به طور مثال همین مذاکراتی که با عربستان صورت گرفته است، اقدامات خوبی است و باید ادامه داشته باشد و روابطمان را با خارج از کشور بهبود و توسعه ببخشیم. نیاز مردم این است که در شرایط امن، رفاه و آرامش زندگی کنند. چراکه مردم دوران جنگ و تحریم را داشته اند و حالا نیاز به آرامش دارند. این یارانه برای مردم مطلوب نیست چرا که آن‌ها گدا نیستند. مردم دوست دارند که کار کنند و اشتغال داشته باشند و با درآمد خودشان گذران زندگی کنند. این یارانه علاوه بر اینکه عزت مردم را زیر سوال می‌برد، اصلا مبلغ قابل توجه‌ای نیست و نمی‌توان با آن کاری کرد. این کشور ثروتمند است و مردمش شایسته هستند و باید در شرایط احترام و آرامش و رفاه زندگی کنند، نه اینکه به شکل کمیته امدادی زندگی کنند، چرا که در شان آن‌ها نیست.

هاشمی ادامه داد: در حوزه فرهنگ هم مانند حوزه اقتصاد، دولت عملکرد خوبی نداشته است. درست است که حجاب باید به عنوان یک ارزش شرعی رعایت شود، اما همه هم گفته اند که ارزش‌های شرعی را با زور نمی‌توان به مردم تحمیل کرد. مردم باید از قلب بپذیرند تا بتوانند آن را انجام دهند. نمی‌شود در سر آن‌ها زد و به زور بگوییم این کار را انجام بده، اما این قانون کشور است و همه باید آن را رعایت کنند. اما دولت در زمینه فرهنگ اصلا عملکرد موفقی نداشته است.

منبع: اصلاحات نیوز

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها