کد خبر: 681988
تاریخ انتشار :

رئیس حشد الشعبی عراق: قرآن سوزی یک جنایت تروریستی است

رئیس سازمان حشد الشعبی عراق، اقدام یک فرد تندرو در سوئد در آتش زدن نسخه ای از قرآن کریم را جنایتی تروریستی و موهن توصیف کرد.

رئیس حشد الشعبی عراق: قرآن سوزی یک جنایت تروریستی است
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

 

به گزارش نامه‌نیوز، شبکه المیادین روز جمعه نوشت: فالح الفیاض با محکوم کردن این اقدام موهن تاکید کرد که این اقدامات عامدانه با هدف تحریک احساساست مسلمانان و حتی پیروان سایر ادیان آسمانی صورت می گیرد.

وی گفت: این یک اقدام تروریستی موهن است و این درحالی است که همه مذاهب و قوانین و معاهدات بین المللی، احترام به ادیان و عقاید جامعه را ضروری شمرده است، ضمن این که دین، پایه ای برای پیشرفت و ترقی ملت هاست و ستونی برای حفظ ثبات جوامع است.

الفیاض گفت: ما امید جدی داریم که عقلای جهان با اقدامی مسوولانه در برابر این نوع تروریسم که زیر نام های قلابی و رسوا خود را پنهان کرده است و عوامل آن بایستند.

رئیس حشد الشعبی عراق همچنین خواستار خویشتنداری بیشتر و نیافتادن به دام کسانی شد که چنین اقداماتی را برای تحقق اهداف مشخص انجام می دهند.

به گزارش ایرنا، هتک حرمت به قرآن کریم و سوزانده شدن کتاب مقدس تمسلمانان توسط یک افراطی سوئدی در بیرون مسجد اصلی شهر استکهلم، موجی از محکومیت را در میان کشورهای مختلف اسلامی و غیراسلامی به دنبال داشته است.

آیت الله سیدعلی سیستانی، مرجع عالی عراق نیز پنج شنبه شب در بیانیه‌ای و پیامی به آنتونی گوترش دبیرکل سازمان ملل درباره هتک حرمت به قرآن کریم و مجوز دولت سوئد گفت: احترام به آزادی بیان نمی‌تواند این رفتار شرم‌آور را که تعرض آشکار به مقدسات بیش از دو میلیارد مسلمان در جهان است، توجیه کند.

دفتر آیت الله سیستانی اعلام کرد: در طول سالیان گذشته، چنین رفتارهای اهانت‌آمیزی بارها در کشورهای مختلف رخ داده است اما نکته قابل توجه این است که این بار با مجوز رسمی پلیس سوئد و با ادعای آزادی بیان انجام شده است.

در این پیام آمده‌است: احترام به آزادی بیان هرگز نمی‌تواند مجوزی برای این رفتار شرم‌آور باشد که بیانگر تعدی آشکار به مقدسات بیش از ۲ میلیارد مسلمان در جهان است.

وی افزود: این اقدام به ایجاد فضای مناسب برای گسترش افکار رادیکال و تندروی و رفتارهای اشتباه منجر می‌شود.

در پیام آیت الله سیستانی تأکید شد: مرجعیت عالی دینی عراق ضمن ابراز انزجار از این اقدام و محکوم کردن رفتار اهانت‌آمیز، از سازمان ملل می‌خواهد تا تدابیر موثر جهت جلوگیری از تکرار چنین رفتارهایی را درپیش گیرد و کشورها را به تجدیدنظر در تصویب قانون‌هایی وادارد که وقوع این حوادث را مجاز می‌داند.

آیت الله سیستانی در پایان خواستار تحکیم ارزش‌های همزیستی مسالمت‌آمیز میان پیروان ادیان مختلف و برنامه‌های درسی فکری مبتنی بر حقوق و احترام متقابل برای همه شده است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما