کد خبر: 684425
تاریخ انتشار :

واکنش دو اصلاح‌طلب به اظهارات متکی درباره احزاب و انتخابات

منیبان/ دبیرکل مجمع ایثارگران در پاسخ به اینکه با توجه به شروع پیش ثبت‌نام انتخابات مجلس دوازدهم از ۱۶ مرداد ماه امکان دارد چهره‌های اصلاح‌طلب وارد عرصه شوند یا خیر، تصریح کرد: جبهه اصلاحات اعلام کرده که با توجه به پیش ثبت‌نامی که براساس قانون جدید انتخابات در ۱۶ مرداد آغاز می‌شود در این مورد هیچ توصیه‌ای ندارد.

واکنش دو اصلاح‌طلب به اظهارات متکی درباره احزاب و انتخابات
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

جواد امام، دبیرکل مجمع ایثارگران در گفتگو با مُنیبان در واکنش به اظهارات اخیر منوچهر متکی مبنی بر اینکه اگر احزاب در انتخابات شرکت نکنند در مورد پروانه آنها تجدیدنظر شود، گفت: احیانا متکی فکر کرده در جایگاه امنیتی نشسته و با اظهاراتی خلاف قوانین جاری و تهدید احزاب و نادیده گرفتن حق انتخاب و شرکت اختیاری که مردم ‌و احزاب دارند این اظهارات جای تأسف است. او به عنوان رئیس خانه احزاب باید مدافع حقوق احزاب و پشتیبان فعالیت سیاسی و اجتماعی احزاب باشد و خواهان فراهم کردن فضای باز سیاسی، آزادی احزاب، حق تعیین سرنوشت مردم، آزادی انتخاب شدن و انتخاب کردن و حذف قوانین محدود کننده که باعث حذف سلایق سیاسی به قیمت حذف مردم شده باشد، نه عامل تهدید و حامی محدود کردن فعالیتهای قانونی آنها. متاسفانه این اظهارات برخلاف قوانین و اساسنامه خانه احزاب است لذا به این قبیل اظهارات نباید خیلی توجه شود. در حقیقت متکی وقتی می‌تواند در مورد پروانه احزاب صحبت کند که آن صحبت مبتنی بر قانونی باشد که برگرفته از قانون اساسی و حقوق و آزادی های مشروع و به عنوان یک هنجار در جامعه جاری باشد و با خاستگاه اکثریت جامعه در تعارض نباشد.

 او افزود: نکته قابل توجه در مورد متکی این است که او در جایگاهی قرار دارد که باید ترجمان مطالبات مردم با حکومت باشد. متاسفانه متکی با این سخنان نشان داده که اساسا اطلاع ندارد شرکت در انتخابات یک حق و اختیار است نه یک الزام جبری و زوری و با جایگاه، حقوق قانونی، نقش احزاب و وظائف رئیس خانه احزاب آشنا نیست و این نقش را با جایگاه قوه قهریه آنهم برخلاف قوانین موضوعه، اشتباه گرفته است.

امام در پاسخ به اینکه با توجه به شروع پیش ثبت‌نام انتخابات مجلس دوازدهم از ۱۶ مرداد ماه امکان دارد چهره‌های اصلاح‌طلب وارد عرصه شوند یا خیر، تصریح کرد: جبهه اصلاحات اعلام کرده که با توجه به پیش ثبت‌نامی که براساس قانون جدید انتخابات در ۱۶ مرداد آغاز می‌شوددر این مورد هیچ توصیه‌ای ندارد.

سخنگوی جبهه اصلاحات درباره امکان تجدید نظر در مواضع جبهه اصلاحات نسبت به انتخابات مجلس دوازدهم خاطرنشان کرد:  تجدیدنظر باید از طرف حکومت صورت بگیرد تا نسبت به بازسازی اعتماد از دست رفته مردم نسبت به حاکمیت، اصلاح قوانین و رفتارهای جاری و انتخاب اشخاص مستقل برای برگزاری انتخابات و ناظرین اقدام عاجل صورت پذیرد تا مردم به این باور برسند حق حاکمیت مردم بر تعیین سرنوشت شان محترم و پذیرفته شده است تا نظر مردم را جلب کنند.

علاوه بر این علی صوفی، دبیرکل حزب پیشرو اصلاحات در گفتگو با مُنیبان در واکنش به اظهارات متکی گفت: متکی اظهارات خود درباره پروانه احزاب را تکذیب کرده و گفته بنده چنین موردی را نگفتم. نکته دیگر اینکه پروانه حزب‌ها توسط خانه احزاب صادر نمی‌شود بنابراین از نظر بنده این موضوع قابل قبول نیست.

او درباره اینکه امکان حضور اعضای جبهه اصلاحات مانند کارگزاران سازندگی و مردم‌سالاری به صورت جداگانه در انتخابات وجود دارد یا خیر، تصریح کرد: خیر موضوع با مشارکت و عدم مشارکت اعضای جبهه اصلاحات در انتخابات مجلس دوازدهم قابل حل نیست بلکه با توجه به قانون جدید انتخابات خود اصلاح‌طلبان اختیار دارند که شرکت کنند یا خیر اما جبهه اصلاحات فعلا در مورد انتخابات توصیه‌ای ندارد‌.

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها