کد خبر: 684456
تاریخ انتشار :

آخرین جزئیات پرونده مرضیه محمودی از زبان وکیلش

وکیل پرونده مرضیه محمودی به رویداد۲۴ خبر داده که در اقدامی عجیب پرونده شکایت حمید رسایی از خانم محمودی را به دادگاه کارکنان دولت برده‌اند؛ در حالی که طبق قانون باید وضعیت «متهم پرونده» در نظر گرفت شود و صلاحیت بر اساس آن مشخص شود؛ با این حال معلوم نیست چرا پرونده در دادگاه کارکنان دولت رسیدگی شده است.

آخرین جزئیات پرونده مرضیه محمودی از زبان وکیلش
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

سال گذشته و در میانه اعتراضات، حمید رسایی نماینده پیشین مجلس در توهینی آشکار به زنان، اعلام کرد که «این‌ها می‌خواهند هرشب با یکی بخوابند و مثل حیوان بچرند.» این حرف با واکنش‌های زیادی همراه شد، مرضیه محمودی سردبیر سایت تجارت نیوز در توییتر خود در واکنش به به این اظهار نظر نوشت «کلمه وقاحت در برابر ایشون کم می‌آورد»

 

همین توییت باعث شد رسایی در دادگاه از مرضیه محمودی شکایت کند. محمودی در مرحله اول محمودی به پرداخت ۶ میلیون تومان محکوم شد و همان زمان بدون درخواست تجدید نظر، این مبلغ را پرداخت کرد و پرونده بسته شد. چندی بعد، این خبرنگار در توییتر خود با بازنشر همان خبر، از سرنوشت پرونده خود خبرداد، اما در اقدامی عجیب رسایی بار دیگر دست به شکایت زد و اعلام کرد این خبرنگار در حال تکرار جرم است!

با این شکایت این پرونده دوباره از سر گرفته شده و در جلسه‌ای که مرضیه محمودی هم در آن حضور نداشت، او به پرداخت جریمه ۲۴ میلیون تومان و تبعید به تربت جام محکوم شد. رضا شفاخواه وکیل مرضیه محمودی درباره این پرونده توضیح داده است. او به رویداد۲۴ می‌گوید: حکم اولیه برای توییتی بود که خانم محمودی آن را بازنشر کرده بود نسبت به آن واکنش نشان داده بود. در مرحله بدوی دادگاه، ایشان از خودشان دفاع کردند، اما مجرم شناخته شد و محکوم به پرداخت جزای نقدی شد و در همان مرحله با ساقط کردن مرحله تجدیدنظرخواهی، مبلغ جریمه را پرداخت کرد و پرونده مختومه اعلام شد.

پرونده شکایت رسایی از مرضیه محمودی را به دادگاه کارکنان دولت برده‌اند!

او ادامه داد: با توجه به اینکه کار خانم محمودی خبرنگاری و رسانه است و نسبت به وقایع جامعه و حتی این پرونده باید اطلاع‌رسانی کند، با بازنشر همان توییت، اعلام کرد که سرنوشت پرونده‌اش چه شده است. متاسفانه آقای رسایی این را حمل بر این گذاشتند که خانم محمودی دوباره درحال تکرار همان کار است و دوباره یک شکایتی را در دادگاه کیفری مطرح کردند. نکته جالب اینکه این پرونده در دادسرای کارکنان دولت باز شده است در صورتی که این خبرنگار کارمند دولت نیست و قاعدتا باید در دادگاه فرهنگ و رسانه این پرونده باز می‌شد.  

شفاخواه می‌گوید: جلسه دادگاه دقیقا با روز عمل خواهر خانم محمودی مصادف شده بود و او در این جلسه شرکت نکرد، دادگاه نیز به صورت غیابی این خبرنگار را به دلیل تکرار جرم مجرم شناخت و او را به پرداخت ۲۴ میلیون تومان جریمه و ۱ سال تبعید به تربت جام محکوم کرد. طبیعتا ما نسبت به این حکم اعتراض و واخواهی خواهیم کرد. کسی که در جلسه دادرسی دادگاه کیفری حضور پیدا نکند، در هر صورت حق واخواهی دارد و دادگاه موظف به برگزاری جلسه و شنیدن دفاعیات موکلم است. ما تا ده روز وقت داریم تا واخواهی را ثبت کنیم.

این وکیل ادامه داد: اصلا قوانین مشخصی درباره این اپلیکیشنی که هر روز دستخوش تغییر است نداریم، همین اپ امروز نامش به «ایکس» تغییر کرده و حتی لوگوی آن هم چیز دیگری شده؛ چگونه یک اقدام در این فضا را به معنای تکرار جرم تلقی کرده‌اید. معتقدم کوت کردن یک توییت اصلا نمی‌تواند به معنای تکرار جرم یا بازنشر آن باشد. امیدوارم در جلسه واخواهی موکلم برائت شود، اگر برائت موکلم صورت نگیرد و او محکوم شود، دقیقا مصداق صدور دو حکم متفاوت در یک موضوع واحد است که مطمئنم قضات محترم کشور حتما دقت و توجه بیشتری خواهند داشت. موکلم مرتکب جرم جدیدی نشده و صرفا درباره حکم قبلی اطلاع‌رسانی کرده است.

شفاخواه با بیان اینکه شخصا به تازگی اعلام وکالت کرده‌ام، گفت: در پروسه دادرسی حضور نداشتم و به تازگی افتخار وکالت خانم محمودی را برعهده گرفتم. آنچه از اوراق قضایی دیده می‌شود، آقای رسایی خودشان شکایت را طرح کرده‌اند و وکیل نداشتند. اگر در جلسه واخواهی حکم دوباره تایید شود، ما فرصت تجدیدنظرخواهی داریم که به دادگاه‌های تجدید نظر ارجاع می‌شود و اگر این دادگاه‌ها رای را عینا تایید کنند، آن زمان رای قطعی خواهد بود و باید اجرا شود، اما به صورت کلی با مرحله اجرا فاصله زیادی داریم و به نظرم می‌توان این سوءتفاهم رخ داده را حل و فصل کرد و برای قاضی محترم دادگاه توضیح داد که عمل ایشان به معنای تکرار جرم نبوده و صرفا به معنای اطلاع‌رسانی است. شخصا معتقدم شکایت آقای رسایی اصلا وارد نیست و شکایت رسایی گویی تسویه حساب با طیف خبرنگار است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها