کد خبر: 685586
تاریخ انتشار :

نبردهای خونین در خط مقدم جنگ

دنیا نگران جنگ دریایی مسکو و کی‌اف/ پیروز جنگ روسیه و اوکراین کیست؟

اوکراین اعلام کرده که در چند روز اخیر، خطوط مقدم جنگ، شاهد ۳۰ درگیری بزرگ بوده و پدافند هوایی این کشور ۷ حمله به مواضع نیروهای روسی داشته و مراکز فرماندهی و توپخانه آنها را بمباران کرده است.

دنیا نگران جنگ دریایی مسکو و کی‌اف/ پیروز جنگ روسیه و اوکراین کیست؟
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

خبر فوری نوشت: جنگ روسیه و اوکراین در چند جبهه ادامه دارد و دو طرف با تمام قوا در حال دفع حملات طرف مقابل هستند. جنگ به روزهای حساسی رسیده است. اوکراین در تلاش است اراضی تصرف شده را باز پس بگیرد و روسیه نیز تلاش دارد مانع از این اتفاق شده و با ضد حملات خود، نیروهای اوکراینی را به عقب راند.

پایگاه الجزیره در گزارشی به آخرین وضعیت جبهه های جنگ پرداخته است. در زیر خلاصه ای از گزارش اخیر این پایگاه قطری را بیان می کنیم:

حملات پیاپی پهپادی و هوایی

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که سامانه‌های پدافند هوایی این کشور صبح چهارشنبه 3 فروند پهپاد اوکراینی را بر فراز منطقه کالوگا در جنوب غربی مسکو منهدم کردند. وزارت دفاع روسیه در حساب تلگرامی خود اضافه کرد که در این حمله تلفات یا خساراتی به نیروهای مسکو وارد نشده است.

این پنجمین بار است که در ۲ ماه اخیر، روسیه سرنگونی پهپادها و پرنده های اوکراینی را در کالوگا اعلام می‌ کند. روسیه در ژوئیه گذشته نیز اعلام کرد که هواپیماهای بدون سرنشین اوکراینی بر فراز منطقه تجاری غرب مسکو سرنگون شدند.

حملات اخیر اوکراینی ها تلفاتی هم داشته است. فرماندار شهر بریانسک روسیه از آسیب دیدن ۵ خانه و برخی ساختمان های آموزشی در بمباران اخیر اوکراینی ها در  مناطق روستایی این منطقه خبر داد.

همزمان، رومن کودریان، سخنگوی نیروهای دنیپر در ارتش روسیه گفت که نیروهای دنیپر نیروهای اوکراینی را که در جنوب رودخانه دنیپر مستقر بودند، هدف قرار دادند و این حمله منجر به انهدام تعدادی قایق و کشته شدن حدود ۲۰ سرباز اوکراینی شد.

کودریان توضیح داد که در جریان شناسایی هوایی، نیروهای هوایی روسیه حضور قایق های تندرو اوکراینی و مهمات را در قسمت جنوبی جزیره ملاکی در منطقه خرسون تشخیص داده  بعد از این، توپخانه و نیروی هوایی روسیه حملات خود را به این نیروها آغاز کردند.

جنگ دریایی؛ خطری که در حال جدی شدن است

همزمان درگیری های دریایی روسیه و اوکراین نیز شدت گرفته است. علی رغم تهدیدات مسکو، اولین کشتی تجاری اوکراین در روز چهارشنبه با حمل بیش از ۳۰ هزار تن کالا به سمت ترکیه، بندر اودسا را ​​ترک کرد. روسیه تهدید خود را پس از عدم تمدید توافقنامه غلات در ماه گذشته که با میانجیگری سازمان ملل متحد و ترکیه به دست آمده بود، شدت بخشید و  و به خصوص تهدید کرد که کشتی های حاضر در بندر اودسا را هدف قرار می دهد.

با این حال، روسیه تهدیدات خود را عملی نکرد. هانا مالیار معاون نخست وزیر اوکراین روز چهارشنبه گفت که اولین کشتی تجاری از طریق کریدور بشردوستانه در دریای سیاه از اودسا به سمت استانبول در ترکیه حرکت کرده است. بر اساس برآوردها، انتظار می رود این کشتی در تاریخ ۱۸ آگوست به بندر آمبرلی ترکیه، مشرف بر دریای مرمره برسد.

با این حال،  روسیه حملات خود را به زیرساخت‌ها و تأسیسات بندری دریای سیاه که کی‌اف برای صادرات غلات از طریق رود دانوب، از آنها استفاده می‌کند، افزایش داده است.

در همین زمینه، فرماندهی نیروی هوایی اوکراین اعلام کرد که پدافند هوایی این کشور موفق به سرنگونی ۱۳ پهپاد روسی در آسمان استان های اودسا و میکولایف در جنوب این کشور شده است. این حملات زیرساخت های دریایی و انبارهای غلات اودسا را هدف قرار داده بودند.

بر اساس اعلام منابع اوکراینی،  پس از حملات پهپادهای روسیه به بنادر رودخانه دانوب، سیلوها و انبارهای غلات اوکراین به شدت آسیب دیده اند. بنا بر ادعای مقامات اوکراینی، نیروهای دفاع هوایی اوکراین با این حملات مقابله کردند. اما شدت درگیری ها زیاد بوده و آسیب هایی جدی به زیرساخت های منطقه وارد شده است.

نبردهای خونین در خط مقدم

معاون وزیر دفاع اوکراین روز چهارشنبه از بازپس گیری کنترل منطقه اوروژن در دونتسک و حفر سنگرهای دفاعی در اطراف آن خبر داد. این خبر پس از آن اعلام شد که در روزهای اخیر، نبردهایی در داخل و اطراف اوروگن و استارومایورسک در حدود 60 مایلی جنوب غربی دونتسک که تحت کنترل روسیه است، رخ داد.

به گفته مقامات دونتسک اوکراین، در بمباران این منطقه توسط نیروهای روسی طی ۲۴ ساعت، ۴ نفر کشته و ۷ نفر زخمی شدند.

ستاد کل نیروهای مسلح اوکراین نیز اعلام کرد: نیروهای روس در یک روز، این کشور را با ۲۸ موشک کروز و ۸ موشک «اس-300 و اس-400» هدف قرار دادند و ۵۶ حمله هوایی انجام داده  و ۳۶ خمپاره و توپ از راکت‌اندازهای خود شلیک کردند. طبق ادعای مقامات کی‌اف، حمله روسیه منجر به کشته و زخمی شدن تعدادی از غیرنظامیان و آسیب زیرساخت ها و تاسیسات شهری شده است.

اوکراین اعلام کرده که در چند روز اخیر، خطوط مقدم جنگ، شاهد ۳۰ درگیری بزرگ بوده و پدافند هوایی این کشور ۷ حمله به مواضع نیروهای روسی داشته و مراکز فرماندهی و توپخانه آنها را بمباران کرده است. اوکراین ادعا کرده که نیروهایش به دفع حملات روسیه به سمت کوبیانسک در استان خارکف، لیمان، مارینکا و آودیوکا در استان دونتسک ادامه می دهند و همزمان، در تلاش‌اند که حملات خود را در استان زاپوریژیا در محورهای ملیتوپل و بردیانسک ادامه دهند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها