کد خبر: 686420
تاریخ انتشار :

ارتش اوکراین مدعی ورود به شبه‌جزیره کریمه شد

سرویس اطلاعات ارتش اوکراین مدعی شد که نیروهای این کشور پنجشنبه در عملیاتی وارد کریمه شدند و پرچم اوکراین را در این شبه‌جزیره به اهتزار درآوردند.

ارتش اوکراین مدعی ورود به شبه‌جزیره کریمه شد
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

براساس گزارش تارنمای کی‌یف ایندیپندنت، سرویس اطلاعات ارتش اوکراین افزود که نیروهای اوکراینی وارد ساحل روستای «مایایک» در شمال غرب کریمه شدند و با نیروهای روس درگیر شدند.

آندری یوسوف سخنگوی سرویس اطلاعات ارتش اوکراین گفت که این عملیات «ویژگی‌های یک حمله را داشت» اما نمی‌تواند جزئیات آن را بیان کند.

وی افزود که نیروهای اوکراینی پس از انجام عملیات از منطقه خارج شده و متحمل تلفات نشده‌اند اما پرسنل روس تلفات داده‌اند.

یک پایگاه راداری و یک پایگاه نیروهای مهندسی رادیویی هوافضای روسیه در نزدیکی روستای مایاک در کریمه قرار دارند.

برخی منابع رسانه‌ای گزارش دادند که بامداد پنجشنبه در جریان عملیات نیروهای اوکراینی صدای انفجار شنیده شده است اما مقام‌های منصوب روسیه در این شبه‌جزیره اعلام کردند که این صدا به دنبال انفجار برنامه‌ریزی‌شده مهمات بوده است.

منطقه کریمه در مارس سال ۲۰۱۴ به دنبال برگزاری همه‌پرسی جدایی از اوکراین که اکثر ساکنان این منطقه به آن رای دادند، با امضای موافقتنامه‌ای ضمیمه قلمرو روسیه شد.

با توجه به حضور نظامی روس‌ها در کریمه، روسیه امنیت برگزاری همه‌پرسی را فراهم کرد و مردم این منطقه که اکثر آنان را روس زبانان متمایل به مسکو تشکیل می‌دادند رای به استقلال از اوکراین و سپس درخواست پیوستن به روسیه دادند که با موافقت ولادیمیر پوتین جنبه اجرایی پیدا کرد.

منبع: ایرنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما